Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

About us in Media

V San Sebastianu bude soutěžit český Rodinný film režiséra Olma Omerzu s Rodenem a Hybnerovou

lidovky.cz, 28. 7. 2015

Rodinný film českého režiséra slovinského původu Olma Omerzu byl vybrán do oficiálního programu 63. ročníku MFF San Sebastian, který se bude konat  v polovině září. Naposledy zde byl v soutěži uveden český film před 10 lety. Omerzu vzbudil pozornost už svým předchozím filmem Příliš mladá noc, který byl uveden v prestižní sekci Fórum na Berlinale 2012.

Omerzu má za sebou studium na pražské FAMU a jeho debut Příliš mladá noc získal mimo jiné i Cenu RWE pro objev roku udělovanou v rámci Cen české filmové kritiky.

Jeho nový snímek Rodinný film, který zaujal už v roce 2012 na prezentaci připravovaných projektů Pitch &Feedback v Karlových Varech, vznikl v rozsáhlé mezinárodní koprodukci ČR, Francie, Slovinska, Německa a Slovenska. V San Sebastianu bude soutěžit v sekci New Directors, která pravidelně objevuje talentované mladé režiséry a režisérky. Hlavní cenou tohoto programu, jenž uvádí první a druhé filmy ještě před jejich oficiální distribuční premiérou, je 50 000 EUR. Cenu uděluje partner festivalu Kutxabank režisérovi a distributorovi filmu ve Španělsku.

„Rodinný film se v mnohém liší od mého předchozího filmu a uvedení v sekci New Directors v San Sebastianu je pro mě završením několikaleté práce na něm a určitým potvrzením toho, co dělám. Doufám, že festival jako San Sebastian, podobně jako v případě Příliš mladé noci Berlinale, otevře cestu Rodinnému filmu k divákům v jiných zemích i u nás,“ říká Olmo Omerzu. 

Ve filmu o rodinných vztazích se manželé vydávají na vysněnou plavbu oceánem a doma zanechají dvě nedospělé děti, jimž nepřítomnost rodičů otevírá nové světy. Idyla a euforie ze získané svobody bez rodičovského dohledu zmizí ve chvíli, když se rodiče delší dobu neozývají. Protože se jejich loď v bouři převrátila, veškeré spojení je přerušeno. V nastalém zmatku se taky ztratil pes Oto, otcův miláček. A od tohoto okamžiku jsou doposud bezstarostní teenageři nemilosrdně vtahováni do světa dospělých... Ve filmu hrají Daniel Kadlec, Jenovéfa Boková, Karel Roden, Vanda Hybnerová, Eliška Křenková, Martin Pechlát a další.

„Považuji za úspěch, že v koprodukci pěti evropských států mohl vzniknout film, který se odehrává v Praze a má kompletní české herecké obsazení. A jsem moc rád, že o Rodinný film je v zahraniční zájem a také se už těším, až ho představíme českým divákům,“ dodává producent filmu Jiří Konečný.

Poslední úspěch zaznamenal český film v San Sebastianu před 10 lety, kdy zde byl uveden film Štěstí Bohdana Slámy. Získal hlavní cenu, Zlatou mušli, a porota také ocenila Aňu Geislerovou Stříbrnou mušlí za nejlepší ženský herecký výkon.

Mezinárodní filmový festival v San Sebastianu patří mezi největší světové přehlídky. Prestiží se řadí hned  za Cannes, Benátky a Berlín.

Fuente