Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

About us in Media

Rodinný film české produkce na festivalu ve Španělsku

tyden.cz, 1. 8. 2015

Deset let po úspěchu hořké komedie Štěstí Bohdana Slámy ve španělském San Sebastian byl na tento prestižní mezinárodní festival přijat do soutěžní sekce další český snímek, Rodinný film, jehož autorem je režisér slovinského původu Olmo Omerzu. Absolvent pražské FAMU natočil příběh o složitosti rodinných vztahů v češtině a s českými herci. Oznámila to Alžběta Plívová z České televize, která byla stejně jako v případě Slámova projektu koproducentem filmu.

"Mezinárodní filmový festival San Sebastian se řadí mezi největší světové přehlídky. Rodinný film se na letošním 63. ročníku představí ve druhé polovině září v sekci pro začínající režiséry New Directors," uvedla Plívová. Připomněla, že Slámovo Štěstí si z něj v roce 2005 odneslo hlavní cenu, porota zároveň ocenila i výkon herečky Ani Geislerové. Režisér Olmo Omerzu uspěl na mezinárodním poli už se svým absolventským snímkem Příliš mladá noc.

Rodinném filmu se manželé vydávají na vysněnou plavbu oceánem a doma zanechají dvě nedospělé děti, jimž nepřítomnost rodičů otevírá nové světy. Idyla a euforie ze získané svobody bez rodičovského dohledu zmizí ve chvíli, když se rodiče delší dobu neozývají. Protože se jejich loď v bouři převrátila, veškeré spojení je přerušeno. Od tohoto okamžiku jsou doposud bezstarostní teenageři nemilosrdně vtahováni do světa dospělých.

Ve filmu hrají například Daniel Kadlec, Jenovéfa Boková, Karel Roden, Vanda Hybnerová, Eliška Křenková a Martin Pechlát. Producentem byl společnost Endorfilm Jiřího Konečného.

Slovinský režisér Olmo Omerzu se prosadil už se svým čtyřicetiminutovým filmemDruhé dějství vytvořeném na pražské FAMU. Byl oceněn na Famufestu (cena časopisu Cinepur), Fresh Film Festu (zvláštní cena poroty), portugalské přehlídce v Estorilu (nejlepší krátký film) a na Festivalu slovinských filmů (zvláštní cena za režii).

Fuente