Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

About us in Media

Česká literatura se představila na knižním veletrhu v Madridu

Ministerstvo kultury, 12. 10. 2015

Letos poprvé v historii se veletrhu účastnila i Česká republika. Prezentaci připravilo Ministerstvo kultury ve spolupráci s Českým centrm madrid. Dle Ivety Gonzálezové z Českého centra národní stánek i vystoupení autorů potvrdily, že zájem o českou literaturu ve Španělsku stoupá. Během veletrhu byly dojednány předběžně překlady některých ze zastoupených autorů i publikace dalších titulů české literatury ve španělštině.

Českou republiku reprezentovala pětice spisovatelů: Tereza Boučková – autorka bestselleru Rok kohouta, který vyjde v překladu do španělštiny na jaře 2016, Michael Žantovský – bývalý mluvčí a poradce prezidenta Václava Havla a jeho nejnovější monografista, Magdaléna Platzová – autorka úspěšné prózy Anarchista, Matěj Hořava – laureát cen Magnesia Litera a Česká kniha za debut Pálenka a Petr Stančík, rovněž oceněný v soutěži Magnesia Litera za román Mlýn na mumie. V rámci diskuzních pořadů s autorkami a autory zazněly rovněž přeložené úryvky z jejich textů. Český stánek pak nabízel výběr ze současné české knižní produkce, českou literaturu posledních let v překladu do španělštiny a titul Nueva literatura checa 2000-2015, realizovaný Ministerstvem kultury právě u příležitosti madridského veletrhu.

Mezinárodní knižní veletrh Liber se koná střídavě v Madridu a Barceloně, formátem má blízko k pražskému veletrhu Svět knihy. Letos představil produkci zhruba čtyř set knižních nakladatelů z více než dvaceti zemí světa.

 

Fuente