Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

About us in Media

V Madridu budou k vidění unikátní vydání knih Franze Kafky

Czechlit.cz

V říjnu letošního roku si literární svět připomene výročí sto let od prvního vydání Proměny pražského rodáka Franze Kafky. České centrum v Madridu a kulturní centrum Casa Sefarad Israel připravili k této příležitosti výstavu unikátních prvních vydání knih Franze Kafky a neznámých dobových ilustrací. K vidění budou například první vydání Proměny z nakladatelství Kurt Wolff Verlag s osobním věnováním Franze Kafky sestře Ottle. Dále kniha Ortel s osobním věnováním spisovatele strýci Siegfriedu Löwymu.

Stejně tak budou součástí expozice unikátní ilustrace Wilhelma Wessela, které pocházejí stejně jako ostatní vystavované tisky ze soukromé sbírky galeristy Jana Placáka. První vydání Proměny doplní celá řada vzácných německých a českých vydání z prvních desetiletí 20. století.

Výstavu organizuje České centrum spolu s Casa Sefarad Israel a na programu se podílí i Rakouské kulturní fórum v Madridu. Vernisáž se uskuteční dne 28. 10. v 18.00 v Centro Sefarad Israel na Calle Mayor 69, Madrid, http://www.casasefarad-israel.es/. Na vernisáži vystoupí galerista Jan Placák, který bude hovořit o prvních vydání knih Franze Kafky s překladatelem a literárním historikem Adánem Kovacsicsem, programovou ředitelkou Centra Sefarad Israel Esther Bendahan a se Stanislavem Škodou, ředitelem Českého centra v Madridu. Součástí vernisáže bude i představení DeRbrouk českého tanečníka Jana Malíka a režiséra Jana Komárka inspirované povídkou Proměna.

Jan Placák (1958) je galeristou a majitelem známého pražského antikvariátu a galerie Ztichlá klika, který je známý jako místo setkávání umělců a teoretiků umění. Podle vlastních slov Jana Placáka, která pronáší s úsměvem, sem přicházejí častěji a v hojnější míře než samotní zákazníci. Jan Placák přispívá do časopisu Babylon, publikoval několik sbírek poezie a je autorem koláží.

 
Od: 28.10.2015 10:30
Do: 11.12.2015 20:00