Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

About us in Media

Pavla Horáková představila Teorii podivnosti v Madridu

argo.cz; 21. 10. 2019

Na letošním 37. ročníku největšího španělského knižního veletrhu Liber, který se konal  ve dnech 9. – 11. října 2019,  určeného pro nakladatele, redaktory a literární agenty vystoupili i tři čeští spisovatelé. Pavla Horáková, Michal Šanda a Alena Mornštajnová se zúčastnili veletrhu, debat se čtenáři a svou tvorbu představili prostřednictvím do španělštiny přeložených úryvků ze svých knih. Díky Liberu a tamější podpoře Českého centra v čele se Stanislavem Škodou a Ivetou Gonzálezovou tak autoři získali jedinečnou možnost proniknout i na španělský trh.

Na českém stánku mohli návštěvníci získat nejen ucelené informace o soudobé české literatuře, ale i o státní podpoře jejích překladů.

Jak svou účast viděla Pavla Horáková?

Velkým zadostiučiněním pro autora je, když zjistí, že na jeho text kladně reagují příslušníci jiné kultury, než pro jakou jej psal. Překvapilo mě a potěšilo, že se návštěvníci autorského čtení v kavárně La Buena Vida i veletrhu Liber smáli vtipům z Teorie podivnosti a přiznávali, že mají podobné životní zkušenosti jako její hrdinka. Potkat se naživo se zahraničním publikem a nakladateli a probírat s nimi z očí do očí možnosti překladu vlastního díla do cizího jazyka je nedocenitelná zkušenost.

Pavla Horáková (*1974, Plzeň) je čerstvou držitelkou ceny Magnesia Litera 2019 za svou knihu Teorie podivnosti. Od roku 1997 se věnuje překladatelství z anglického a srbského jazyka a několik let působila i v anglické sekci vysílání Radia Praha a Vltava. Jako spisovatelka se čtenářům poprvé představila v roce 2010 se svou detektivní trilogií pro mládež.

Akci zorganizovalo České literární centrum, Velvyslanectví České republiky v Madridu a České centrum v Madridu. Děkujeme!

Zdroj