Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.2.2019

Designérka Tereza Ruller vystoupí na Madridském festivalu designu

Jak mohou designéři vtáhnout diváky do hry? Jak se může publikum aktivně zapojit? Mladá česká grafická designérka Tereza Ruller bude mluvit o své práci a důvodech, proč a jakým způsobem se věnuje grafice na půdě prestižního institutu IED v Madridu, který je oficiálním partnerem Madridského festivalu designu, dne 26. února od 19:30. Prezentace bude v anglickém jazyce a zájemci se mohou přihlásit na stránkách iedmadrid.com.

23.2.2019

Zimní radovánky kutilů Pata a Mata na festivalu Animac v Lleidě

Režisér a scénárista filmů s Patem a Matem pan Marek Beneš, syn jejich tvůrce Lubomíra Beneše, uvede na Mezinárodním festivalu animovaného filmu Animac poslední celovečerní film, kde vystupují oba slavní loutkoví hrdinové. Zimní radovánky, které měly nedávno v Čechách a na Slovensku premiéru, budou mít diváci možnost poprvé shlédnout i ve Španělsku, a to v prostorách kulturního centra Caixa Forum v Lleidě dne 23. února v 18.00.

24.2.2019

Marek a Tereza Benešovi vystoupí v Lleidě s loutkami Pata a Mata

V prostorách filmového centra la Llotja vystoupí režisér Marek Beneš, syn autora loutek obou kutilů Lubomíra Beneše, a jeho dcera Tereza, pokračovatelka rodinné tradice. Nejprve pohovoří o historii seriálu a o procesu tvorby nových dílů a následně předvedou formou workshopu obě loutky v akci. Program začne dne 24. února v 11.00 a bude provázen projekcemi vybraných krátkých filmů. Hlavním tématem letošního ročníku festivalu Animac je technika stop-motion a Pat a Mat patří v Česku ke klasice a k tomu nejlepšímu v tomto žánru.

18.2.2019    |    21.2.2019

Teátr Pavla Šmída zahraje Větrnou pohádku na festivalu FETEN v Gijónu

Evropský festival scénických umění pro kluky a holky (FETEN), který se koná každoročně v Gijónu, opět přivítá Pavla Šmída a jeho Teátr. Šmíd není ve Španělsku neznámý, jeho loutková představení plná humoru mají mezi nejmladšími iberskými diváky velký úspěch. Tentokrát zahraje své nové představení s názvem Větrná pohádka, a to 18., 20. a 21. února, vždy v 18:30 hodin v kulturním centru CMI El Llano. Festival organizuje místní radnice a jako obvykle je vstup volný do zaplnění kapacity.

1.2.2019    |    28.2.2019

V severošpanělském městě Lugu se představí výstava o současné ilustraci dětských knih „Dvanáct světů“

Veřejná knihovna v Lugu nabídne výstavu „Dvanáct světů“, která obsahuje práce českých ilustrátorů dětských knih. Každý z nich má osobitou výrazovou formu a jejich díla byla velmi často oceněna kritikou a malým i velkým čtenářstvem. Součástí výstavy je také pocta české ilustrátorce Květě Pacovské, jejíž dílo je k vidění v celé síti Galicijských veřejných knihoven. Výstava je bude otevřena od 1. do 28. února 2019.

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

12. 12. 2018

Orbis Pictus

Dne 11.2. Kurátor Petr Nikl uvedl v Naves Matadero výstavu s názvem Orbis Pictus, která zde bude k vidění do 6.1. Do této interaktivní expozice návštěvníka zapojí mechanismy založené na pohybu, světle a stínu a zvukových hudebních tónech.

27. 11. 2018

Jakub Jareš a Adam Hudek pohovořili o vzniku samostatného Československa a o soužití Čechů a Slováků

Dne 27.11. v 9:30 v madridském INCIPE proběhla debata na téma vznik Československé republiky. Zúčastnili se jí dva historici, Slovák Adam Hudek a jeho Čech Jakub Jareš, kteří přiblížili danou problematiku z pohledu obou národů. Jedním z hlavních témat byla snaha o integraci Slováků během prvních let republiky. Akce se uskutečnila v rámci připomínkového programu ke stému výročí založení Československa.

26. 11. 2018

Light painting Alexe Dowise na festivalu Animayo

Výtvarník Alex Dowis představil Madridu svou ohromující show malování světlem, se kterým se před pár lety probojoval až do finále Česko Slovensko má talent. Akce se uskutečnila 23.11. v prostorách Caixa Forum, která již po čtvrté hostila festival animace Animayo.

22. 11. 2018

Filmový festival MUCES připomněl odkaz Jana Palacha při příležitosti 50. výročí jeho smrt

Výstava v Alhóndize v Segovii nabízí průřez životem studenta Jana Palacha a zvláštní pozornost věnuje jeho sebeupálení na Václavském náměstí v lednu 69 na protest proti sovětské invazi v Československu. Zahájení výstavy proběhlo 14. listopadu.

Videa

Video placehodler