Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.4.2018    |    1.5.2018

Studia Mjölk představí svoji architektonickou intervenci v Logroñu

Architektonické studio Mjölk z Liberce přijalo pozvání na festival architektury Concéntrico de Logroño, kde na náměstí Plaza de Santa Ana představí svůj objekt ve veřejném prostoru. Festival oceňuje originalitu výtvorů těchto mladých designérů, proto jim umožnil postavit objekt, který bude krášlit náměstí metropole regionu La Rioja. Zahájení se uskuteční v pátek 27. dubna v 18 h v Pabellón del festival (C/ Portales, 50). Instalace bude k vidění do 1. května.

22.4.2018

První cyklus krátkých filmů Jiřího trnky v Cineteca de Madrid

Cyklus věnova ný Jiřímu Trnkovi obsahuje mimo jiné dvě promítání celkem čtyř krátkých filmů. První projekce proběhne 22. dubna ve 12 hodin a zahrnuje filmy pro děti druhé poloviny čtyřicátých let (Zasadil dědek řepu) či zralejší díla z let sedmdesátých (Archanděl Gabriel a paní Husa)

19.3.2018    |    24.4.2018

Výstava Helgy Weissové v Madridu

Centrum Sefarad-Israel v Madridu bude hostit výstavu složenou z více než 100 děl autorky Helgy Weissové-Hoškové. Umělkyně jako dospívající dívka v obrazech zachytila hrůzy holokaustu, které sama zažila během pobytu v Terezíně, Osvětimi a dalších nacistických táborech. Tyto zkušenosti se promítly i do její pozdější tvorby. Slavnostní zahájení výstavy proběhne 19. března 2018 v 19 hodin a výstava bude k vidění do 30. dubna 2018. Helga Weissová v současné době připomíná prostřednictvím své tvorby hrůzy holokaustu, aby "se historie neopakovala".

27.4.2018    |    20.5.2018

Martin Rajniš představí své práce na festivalu architektury ve městě Logroño

Výstava Martina Rajniše na mezinárodním festivale architektury Concéntrico de Logroño bude zahájena ve stejný den jako designerská soutěž, a to v pátek 27. dubna v 18 h v Pabellón del festival (C/ Portales, 50), kde bude možné si projít jednotlivé expozice a instalace. Výstava Martina Rajniše se skládá z desítek fotografií jeho nejznámějších projektů posledních let, jako například Vzducholoď Gulliver, Maják a muzeum Járy Cimrmana nebo Rozhledna Ester v Jeruzalémě. Celá expozice bude k vidění do 20. května.

26.4.2018

Spisovatelka Monika Zgustová v Segovii představí svoji novou knihu

Devět žen, které prošly gulagem v Sovětském svazu, jsou hlavními hrdinkami díla „Vestidas para un baile en la nieve“, kterým jeho autorka Monika Zgustová chtěla zviditelnit ženské oběti totalitního režimu SSSR. Spisovatelka vyzpovídala devět žen, jež přežily pracovní tábory v Sovětském svazu, aby o tom napsala knihu, kterou představí v Segovii dne 26. dubna v Casa de lectura, spolu se spisovatelkou Marifé Santiago Bolaños. Během dubna se uskuteční v Casa de lectura a v La Cárcel Segovia Centro de Creación různé aktivity spojené s Československem a s komunistickým útlakem při padesátém výročí vstupu vojsk Sovětského svazu a zemí Varšavské smlouvy.

28.4.2018

Architekt Martin Rajniš bude přednášet v Logroñu

Známý architekt Martin Rajniš promluví na konferenci v Logroñu, která se bude konat dne 28. dubna v 19:30 h ve výstavní síni radnice. Přednáška se uskuteční v rámci jeho výstavy, jež bude probíhat od 27. dubna do 1. května. Rajniš má na svém kontě známé projekty jak v České republice, např. Vzducholoď Gulliver v centru DOX v Praze, tak v zahraničí, Věž Ester v centru Jeruzaléma.

Kalendář

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

17. 04. 2018

Představení "Deadtown" bratří Formanů v Madridu

Bratři Matěj a Petr Formanovi uvedli v prestižním madridském kulturním centru Matadero svoji nejnovější hru "Deadtown", inspirovanou westernovými motivy a Divokým západem. Divadelní premiéra se uskutečnila v Nave 11 (Fernando Arrabal) 18. ledna v 20:30h. Synové mezinárodně uznávaného režiséra Miloše Formana jsou známí nejen svým originálním pojetím tvorby, ale i snahou překročit zaběhnuté tradice a vytvořit nový divadelní svět. Představení "Deadtown" bere diváky na cestu, kde se iluze mění v novou realitu a to vše za doprovodu němého animovaného filmu Karla Zemana.

17. 04. 2018

Lucie Žáková hrála Dvořákovu mši v Madridu

Cantate Mundi pod vedením Miguela A. García Cañamera a známé české varhanice Lucie Žákové představil Dvořákovu mši 24. února v 9.00 hodin v bazilice Milagrosa v Madridu. Mše byla hrána v původní verzi pro sbor a varhany z roku 1877.

17. 04. 2018

Výstava Helgy Weissové v Madridu

Centrum Sefarad-Israel v Madridu hostilo výstavu složenou z více než 100 děl autorky Helgy Weissové-Hoškové. Umělkyně jako dospívající dívka v obrazech zachytila hrůzy holokaustu, které sama zažila během pobytu v Terezíně, Osvětimi a dalších nacistických táborech. Tyto zkušenosti se promítly i do její pozdější tvorby. Slavnostní zahájení výstavy proběhlo 19. března 2018 v 19 hodin. Helga Weissová v současné době připomíná prostřednictvím své tvorby hrůzy holokaustu, aby "se historie neopakovala".

17. 04. 2018

Výstava Jože Plečnik v Colegio Oficial de Arquitectos de Valencia

V prostorách Polytechnické univerzity ve Valencii byla 21. března do 4. dubna k vidění rozsáhlá výstava životního díla významného slovinského architekta Jože Plečnika. Návštěvníci mohli zhlédnout nejen fotografie staveb, které změnily stavební ráz Lublaně, ale také budov, které navrhl pro Prahu a Vídeň. V Praze se chopil jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí Pražského hradu. Také navrhl kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech, který je nominován na seznam světového dědictví UNESCO. Výstavu organizovalo České centrum v Madridu, Rakouské kulturní fórum a Velvyslanectví Slovinské republiky ve Španělsku.

Videa

Video placehodler