Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.11.2016    |    1.2.2017

„No Limits“: výstava českého sklářského umění v muzeu MAVA v Alcorcónu

Tradiční české sklářské umění od poloviny dvacátého století bude vystaveno v Muzeu současného sklářského umění v Alcorcónu od 30. listopadu. Od doby, co čeští skláři vystavili své inovativní kousky na světových výstavách v Bruselu v roce 1958 a Montrealu v 1967, patří k nejvíce obdivovaným umělcům ve svém oboru. Výstava „No Limits“ se skládá z některých jejich pionýrských výtvorů a také z objektů, které vytvořili žáci těchto sklářů společně s nejmladšími umělci.

17.12.2016

Festival Animayo uvede v Madridu film Smrtelné historky

Nejdůležitější produkcí české animace v letošním roce je snímek Smrtelné historky Jana Bubeníčka, který bude možno zhlédnout v Madridu poprvé 17. prosince v 18:30 hodin v rámci filmového festivalu Animayo. Film obsahuje tři žánrově nezávislé příběhy vytvořené pomocí různých technik. Ústředním tématem je propojení hrdinství a smrti.

16.12.2016

Jaromír Plachý bude mít přednášku v Evropském institutu designu

Tvůrce videoher Jaromír Plachý pohovoří o studiu Amanita Design v Evropském institutu designu (aula 21) dne 16. prosince v 17 hodin. Amanita design je jedním z nevýznamnějších nezávislých studií v Evropě. Plachý představí různá prostředí a postavy, které se objevují v hrách Chuchel, Botanicula, Samorost a Machinarium.

11.12.2016

„Sedmikrásky“ Věry Chytilové budou promítnuty na Encuentros Collage v Bilbau

Film Věry Chytilové „Sedmikrásky“ byl vybrán, aby publiku v baskickém městě Bilbao ukázal, jaké jsou možnosti pracovat v kinematografii s metodou filmové koláže. Celé setkání bude zaměřeno na zkoumání této techniky, a to v různých uměleckých žánrech. „Sedmikrásky“ budou k vidění 11. prosince v 11:30 v prostorách klubu Bilborock. Vstup volný.

26.10.2016    |    25.2.2017

Rozsáhlá výstava české fotografie 20. století se uskuteční v Muzeu Fundación Juan March na Mallorce

Výstava nazvaná „Z centra Evropy“ ve městě Palma de Mallorca shromáždí 180 snímků velikánů české fotografie z období mezi lety 1912 a 1974 ze sbírky Dietmara Siegerta, a bude tak největší retrospektivou české fotografie, která se kdy ve Španělsku uskutečnila. Československo bylo jednou ze zemí, které nejvíce obohatily svět avantgardní fotografie. Vybrané snímky autorů jako jsou František Drtikol, Karel Teige, Petr Stauda, Josef Sudek a mnoho dalších se pohybují mezi surrealismem, funkcionalismem či informalismem, ale najdeme mezi nimi i klasičtější fotografie nebo abstraktní umění z poválečné doby. Slavnostní zahájení výstavy se bude konat 26. října v 19:30 v budově prestižního Muzea Fundación Juan March. Fotografie zde budou k vidění do 25. února 2017.

20.11.2016    |    4.12.2016

Jaro Viňarský povede workshop během choreografické soutěže v Madridu

Choreograf Jaro Viňarský se představí v Madridu od 20. listopadu do 4. prosince, což je výsledkem spolupráce mezi Czech Dance Platform a španělskou kulturní asociací Paso a 2 Plataforma Coreográfica. Během svého pobytu ve Španělsku se tento oceňovaný tvůrce stane součástí týmu, který povede workshop nazvaný „Mover la mirada“ (Posunout pohled). Workshop je madridské choreografické soutěže Certamen Coreográfico.

Kalendář

Kalendář

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

02. 12. 2016

Michael Žantovský v Madridu představil španělský překlad životopisu Václava Havla

První biografie českého exprezidenta Václava Havla vydaná ve španělštině byla představena autorem, Michaelem Žantovským, na konferenci nazvané „Politika za těžkých časů: život a odkaz Václava Havla“, která se konala v budově instituce Círculo de Bellas Artes v Madridu. Událost organizoval Aspen Institute España.

02. 12. 2016

„No Limits“: výstava českého sklářského umění v muzeu MAVA v Alcorcónu

Tradiční české sklářské umění od poloviny dvacátého století je vystaveno v Muzeu současného sklářského umění v Alcorcónu. Výstava byla zahájena dne 30. listopadu.

02. 12. 2016

Jiří Kůs a Luboš Komárek představili své projekty z oblasti nanotechnologie v institutu IMDEA v Madridu

Dva čeští odborníci z oblasti nanotechnologie, Jiří Kůs a Luboš Komárek, navštívili své španělské kolegy v madridském Institutu nanovědy IMDEA, aby představili nejnovější české projekty v oblasti výzkumu a komerčního využití nanotechnologií a také, aby navázali vzájemnou spolupráci s příslušnými institucemi ve Španělsku.

07. 11. 2016

Pavel Štěpánek na Univerzitě v Salamance posluchačům přiblížil život na dvoře Rudolfa II.

Profesor Pavel Štěpánek měl na Fakultě geografie a historie (Univerzita v Salamance) přednášku na téma „Umění, věda a humanismus na dvoře Rudolfa II v Praze mezi léty 1583 a 1612“.

Videa

Video placehodler