Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.12.2018    |    7.1.2019

V Barceloně se představí expozice věnovaná vzniku samostatného Československa

Expozice, která zachycuje celý proces vedoucí k prohlášení Československa za samostatnou republiku, bude k vidění v Reial Cercle Artístic v Barceloně od 12.12. do 7.1. Výstava přiblíží témata jako např. intenzivní diplomatické vztahy Československa nebo celkový rozvoj země v meziválečném období.

17.10.2018    |    20.1.2019

Psychedelie, rock a hippies ze San Francisca a Prahy v Círculo de Bellas Artes

Od 17. října bude možné v Círculo de Bellas Artes (Picassův sál) zhlédnout výstavu s názvem “Psychedelie ve vizuální kultuře v období big beatu 1962-1972". Kunsthistorik a sběratel Zdeněk Primus vystaví v Madridu svou sbírku plakátů, obálek vinylových desek a dalších předmětů. Ve své kolekci shromáždil ty nejlepší kousky vytvořené psychedelickou a květinovou generací v San Franciscu a kromě toho také odkaz jeho nadšených českých následovníků, kteří navzdory komunistickému režimu dokázali vytvořit zajímavou bigbeatovou scénu. Výstava bude zahájena 17.10. v 19.30 a vstup na vernisáž bude zdarma. Vstupné v ostatní dny: 4€.

16.10.2018    |    21.12.2018

Czech Image: Studenti Evropského institutu designu v Madridu a jejich pohled na Českou republiku

Ke 100. výročí vzniku Československa byla vyhlášena mezinárodní souěž Czech Image, které se účastnili studenti nejprestižnějších evropských designerských škol. Úkolem bylo vytvořit design plakátu, který by zachytil autorovo vnímání České republiky a ukázat tak tuto zemi z různých úhlů pohledů českých i zahraničních designerů. Práce studentů Evropského institutu designu (EID) v Madridu a Fakulty designu a umění (FDU) Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni budou k vidění v sídle EID v Altamirově paláci.

6.10.2018    |    10.2.2019

Handmade Dreams: bižuterie z českého skla bude k vidění v Muzeu skla Marinhy Grande

Jedno z nejdůležitějších muzeí skla v Portugalsku vystaví ukázku současné české skleněné bižuterie a šperků s názvem Handmade Dreams. Exponáty sem budou převezeny z Královské sklárny La Granja (Real Fábrica de Cristales de La Granja), kde zaznamenaly velký úspěch. Expozice nabídne přehled početných studií a manufaktur, které navazují na dlouholetou tradici výroby skleněných šperků v severozápadních Čechách. V rámci inaugurace, která proběhne 6. října v 16 hodin za přítomnosti kurátora Petra Nového, se krátce pohovoří o historii bižuterie z českého skla a následně proběhne komentovaná prohlídka. Na výstavě se budou prezentovat i střední a vyšší umělecké školy z Liberce, Jablonce n. Nisou a Železného Brodu zaměřené na práci se sklem. Činnost těchto škol velmi přispívá k zachování a rozvoji šperkařství, které má v severočeském regionu velký ekonomický význam. Výstava potrvá do 10. února.

CZECHIMAGE

Česká centra a výročí 2018

 

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

12. 12. 2018

Orbis Pictus

Dne 11.2. Kurátor Petr Nikl uvedl v Naves Matadero výstavu s názvem Orbis Pictus, která zde bude k vidění do 6.1. Do této interaktivní expozice návštěvníka zapojí mechanismy založené na pohybu, světle a stínu a zvukových hudebních tónech.

27. 11. 2018

Jakub Jareš a Adam Hudek pohovořili o vzniku samostatného Československa a o soužití Čechů a Slováků

Dne 27.11. v 9:30 v madridském INCIPE proběhla debata na téma vznik Československé republiky. Zúčastnili se jí dva historici, Slovák Adam Hudek a jeho Čech Jakub Jareš, kteří přiblížili danou problematiku z pohledu obou národů. Jedním z hlavních témat byla snaha o integraci Slováků během prvních let republiky. Akce se uskutečnila v rámci připomínkového programu ke stému výročí založení Československa.

26. 11. 2018

Light painting Alexe Dowise na festivalu Animayo

Výtvarník Alex Dowis představil Madridu svou ohromující show malování světlem, se kterým se před pár lety probojoval až do finále Česko Slovensko má talent. Akce se uskutečnila 23.11. v prostorách Caixa Forum, která již po čtvrté hostila festival animace Animayo.

22. 11. 2018

Filmový festival MUCES připomněl odkaz Jana Palacha při příležitosti 50. výročí jeho smrt

Výstava v Alhóndize v Segovii nabízí průřez životem studenta Jana Palacha a zvláštní pozornost věnuje jeho sebeupálení na Václavském náměstí v lednu 69 na protest proti sovětské invazi v Československu. Zahájení výstavy proběhlo 14. listopadu.

Videa

Video placehodler