Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.12.2019

Konference v Madridu připomíná scénografa Josefa Svobodu

Jen pár měsíců po prvních #Svobodays, jež byly věnovány tomuto význačnému scénografovi, přichází jejich pokračování. To si dalo za cíl nejen prohloubit povědomí o Josefu Svobodovi, ale především o jeho práci, které dodnes inspiruje lidi po celém světě. Tentokrát se 11. prosince na Istitituto Europeo di Design (IED) v Madridu sejde scénograf Martin Ondruš spolu s doktorkou scénického umění Christine Richier a divadelní režisér Ángel Martínez Roger. Tito respektovaní odborníci ve svých oborech se s příchozími podělí o svůj pohled na Svobodův nesmazatelný odkaz.

12.12.2019

Konference o pádu železné opony ve Valladolidu

Konference „Země středovýchodní Evropy a Evropská Unie, třicet let poté“ v Institutu evropských studií na valladolidské univerzitě se bude 11. - 13. prosince věnovat přechodu k demokracii v Československu, Polsku, Maďarsku a Rumunsku v roce 1989. Součástí druhého dne konference zaměřeného na události v Československu bude debata, které se účastní novinář a překladatel Petr Zavadil spolu s ředitelem Českého centra v Madridu, Stanislavem Škodou. U kulatého stolu zasednou s profesorem Ricardem Martínem de la Guardia v 11:30 v aule Institutu evropských studií

19.11.2019    |    15.12.2019

Španělský Kongres zavzpomíná na Václava Havla při příležitosti výročí sametové revoluce

Fotografie, originály samizdatových dokumentů, psací stroj Václava Havla: to vše spolu s mnoha informacemi o životě prvního českého prezidenta bude k vidění v dolní komoře španělského parlamentu na výstavě připomínající 30 let od pádu komunismu a návratu k demokracii. Vstup zdarma po předchozí legitimaci na vrátnici Kongresu.

16.12.2019    |    17.12.2019

Odkaz scénografa Josefa Svobody připomenou sevillské #Svobodays

Revoluční český scénograf Josef Svoboda se opět stane hlavním tématem konference, která proběhne na Escuela Superior de Arte Dramático (ESAD) v Seville 16. a 17. prosince. Ta si dala za cíl seznámit dnešní studenty s prací a inovacemi, které do divadelního prostoru přinesl právě Svoboda. Na konferenci vystoupí český scénograf Martin Ondruš spolu s francouzskou doktorkou scénického umění Christine Richier.

21.11.2019    |    14.1.2020

Sefardsko-Izraelské centrum v Madridu vystaví obrazy Bedřicha Feigla

Španělští milovníci umění budou mít jedinečnou možnost obdivovat více než sto olejomaleb, kreseb a grafik Bedřicha Feigla. Páteří tvorby tohoto světově uznávaného malíře, grafika a ilustrátora jsou především krajinomalby a portréty s kavárenskou a duchovní tématikou. Za svého života se přikláněl k berlínské nové secesi a spolupracoval s pražskou uměleckou skupinou Osma. Výstavu zahájí 21. listopadu v Centro Sefarad Israel galerista Jan Placák a historik židovského umění Arno Pařík. Pro veřejnost bude otevřená až do 15. ledna 2020.

11.12.2019    |    13.12.2019

Muzeum valladolidské univerzity (MUVA) uvede výstavu “1989: Bukurešť-Praha-Varšava”

Součástí konference „Země středovýchodní Evropy a Evropská Unie, třicet let poté“, se v muzeu valladolidské univerzity představí výběr fotografií zachycující atmosféru boje za demokracii v Československu, Polsku a Maďarsku v roce 1989. Výstavu, kterou již bylo možné vidět v Madridu nebo Barceloně, tvoří snímky prvotřídních autorů jako je Chris Niedenthal, Dana Kyndrová, Karel Cudlín, Pavel Hroch, Jan Šibík, Florin Andreesku a další. Zahájení výstavy proběhne 11. prosince v 17:00 hod.

Český dům Moskva

 

1989: ROK SVOBODY

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

03. 12. 2019

Madrid si koncertem připomněl Den boje za svobodu a demokracii

Symfonický orchestr Chamartín pod vedením Josého Herradora uctil 30 let od pádu komunistického režimu v Československu koncertem, na němž zazněly díla klasických autorů. Mezi jinými si posluchači mohli užít i skladby španělského skladatele Manuela de Fally či Antonína Dvořáka. Akce se uskutečnila 30. listopadu v komorním sále Auditorio Nacional a završila tak všechny vzpomínkové akce konané u příležitosti 30. výročí Dne boje za svobodu a demokracii připadajícího na 17. listopad.

28. 11. 2019

Jaroslav Kolář představil práci studia Bohemia Interactive v Madridu

Jaroslav Kolář je hlavní vývojář studia Bohemia Interactive, kde vznikly jedny z nejúspěšnějších českých videoherních simulátorů (Arma, Take On či DayZ). Na masterclass představil tvorbu studia a poté se zúčastnil debaty s návštěvníky. Akce se uskutečnila 27. listopadu na Francouzském institutu v Madridu.

22. 11. 2019

Hra 'Václav a Olga' ve Fundación Carlos de Amberes v Madridu

Korespondence mezi bývalým prezidentem Václavem Havlem a jeho ženou Olgou se stala inspirací pro text španělského dramatika a režiséra Carlose Be. Původní text Carlose Be se vztahuje k období, kdy byl Václav Havel vězněn za vystoupení proti komunistickému režimu v závěru 70. a počátcích 80. let. V hlavních rolích Olgy a Václava vystoupili ve formě scénického čtení známá herečka Velilla Valbuena a fenomenální herec José Navar.

21. 11. 2019

Historik Arno Pařík zahájil výstavu děl Bedřicha Feigla

Historik židovského umění a kurátor sbírek Židovského muzea v Praze Dr. Arno Pařík promluvil o díle a uměleckém odkazu malíře a grafika Bedřicha Feigla, který je považován za klíčovou osobnost hned několika evropských uměleckých hnutí, včetně nové berlínské secese nebo pražské Osmy.

Videa

Video placehodler