Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.9.2018    |    29.9.2018

Španělská filmotéka se přidá k oslavám stého výročí založení Československa s 10 kultovními snímky

V rámci oslav stého výročí založení Československa v roce 1918 nabídne Cine Doré od 6. do 29. září celkem 10 filmů různých žánrů a z různých období, které představí díla československé, ale i české a slovenské kinematografie nebo koprodukce vytvořené po rozdělení obou zemí v roce 1993. Mnoho z těchto filmů jsou klasická díla, která mají své stálé místo v kulturním dědictví obou zemí, ve Španělsku byla však promítána pouze výjimečně. Jsou mezi nimi dva filmy nominované na Oscara, dokumenty, jeden současný animovaný film, několik komedií i jeden z prvních erotických snímků na světě. Díla dvou zemí s podobnou minulostí, které sdílejí jeden pohled na svět, často doprovázená svým specifickým humorem. Cyklus organizuje Španělská filmotéka společně s Českým centrem v Madridu a Slovenskou ambasádou ve Španělsku.

10.9.2018

Historik Petr Blažek povede komentovanou prohlídku výstavy o sovětské invazi do Československa

Inaugurace výstavy o sovětské invazi do Československa v roce 1968 na Hay festivalu v Segovii se zúčastní kromě kurátorky Dany Kyndrové také historik Petr Blažek, odborník českého Institutu pro studium totalitních režimů, který výstavu doprovodí o podrobnosti a následky této historické události, od které nyní uběhlo půl století. Komentovaná prohlídla se koná 10. září v 19. hodin v paláci Quintanar v Segovii. Expozice je součástí společného projektu evropských kulturních institutů a ambasád EUNIC Španělsko, které v Segovii také představí své výstavy. 10. září v poledne také proběhne tisková konference s ostatními členy organizace EUNIC.

6.9.2018

‘Želary’ zahájí československý filmový cyklus ve Španělské filmotéce

Drama o členech odboje během druhé světové války se bude promítat 6. srpna ve 20:00 v Cine Doré v rámci cyklu věnovanému stému výročí založení Československa. Celkem se v rámci cyklu bude promítat 10 kultovních snímků z české i slovenské produkce posledních let. Následovat bude 9. září ve 20:30 slovenský dokument Papírové hlavy.

21.9.2018

Radka Denemarková promluví na Hay festivalu v Segovii o soužití s evropskými spisovateli

Radka Denemarková, držitelka ceny Magnesia Litera 2017 za knihu Peníze pro Hitlera, se 21. září v 18:00 zúčastní spolu s německým autorem Michaelem Krügerem jednoho ze dvou kulatých stolů evropských spisovatelů. Debatovat budou v hlavním sále IE Univerzity v Segovii na téma "Soužití v Evropě: Minulost, přítomnost, budoucnost". Debaty, kterých se zúčastní také Finka Riikka Pelo, Polka Dorota Masłowska a Britka Sara Hall, bude moderovat autorka Marta del Riego. Autorky budou v rámci akce pořádané sítí evropských kulturních center EUNIC číst ukázky ze svých děl.

12.6.2018    |    16.9.2018

Dokumentace invaze do Československa v rámci PhotoEspaña v Alcalá de Henares

Sto fotografií, které zachytily tři významné okamžiky během a po sovětské invazi Československa, budou vystaveny od 14. června do 16. září v Conventu de Santa María la Rica – bývalé nemocnici Hospital de Santa María la Rica v Alcalá de Henares. Akce se koná v rámci letnošního festivalu fotografie PhotoEspaña. Jedná se o invazi 21. Srpna 1968, sebeupálení Jana Palacha o rok později a odchod sovětských vojsk a pád Železné opony dvacet let později. Tisková konference a slavnostní zahájení výstavy proběhne 12. července od 10:30 hodin za účasti kurátorky výstavy Dany Kyndrové, zástupců festivalu PhotoEspaña, velvyslankyně České republiky ve Španělsku Kateřina Lukešová a ředitele Českého centra v Madridu Stanislava Škody. Vstup je zdarma.

14.6.2018    |    30.9.2018

Handmade Dreams: české skleněné šperky v Real Fábrica de Cristales

Výstava Handmade Dreams,která se věnuje výjimečné české bižuterii a českému šperku, seznámí návštěvníka se současnými špičkovými šperkařskými a designérskými ateliéry ze severu Čech. Před oficiální inaugurací v 19:00 hodin se bude v 18:00 hodin konat slavnostní zahájení kurátorem Petrem Novým v museu Real Fábrica de Cristales de La Granja 14. června. Výstavy Handmade Dreams se zúčastní také několik významných uměleckoprůmyslových škol z Liberece, Jablonece či Železného Brodu, které budou představovat nejnovější díla a designy. Výstava je k vidění do 30. září.

CZECHIMAGE

Česká centra a výročí 2018

 

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

13. 08. 2018

Kapela Funky Topo Trío doprovodila filmy Zdeňka Milera

Dva animované filmy Zdeňka Milera o Krtečkovi doprovázené živou hudbou kapely Funky Topo Trío buly k vidění v madridské čtvrti Lavapiés v rámci oslav Sv. Lorenza. Představení se uskutečnilo v kulturním centru La Tortuga 11. srpna od 12:00h.

10. 08. 2018

Španělský hrad Peñíscola se rozezněl českou barokní hudbou v provedení Ensemble Inégal

Ensemble Inégal se po boku Jordiho Savalli a Carlose Núñeze zúčastnil 9. srpna mezinárodního festivalu staré hudby na slavném hradě v Peñíscole. Hudební těleso Adama Viktory společně se sopranistkou Gabrielou Eibenovou patří mezi nejvýznamnější zástupce české barokní hudby na světe.

30. 07. 2018

Concéntrico v Logroñu

Concéntrico je mezinárodní festival architektury a designu, který se pořádal letos od 27. dubna do 20. května ve městě Logroño. Jeho cílem je objevit a znovuobjevit zajímavá místa v historickém centru města. Návštěvníci se mohou do těchto míst dostat přes různé instalace, které spojují vnitřní nádvoří, náměstí a skrytá zákoutí. Každá intervence je prací určité skupiny architektů nebo designérů, jejichž hlavním cílem je docílit souladu s určitým místem. Festival také nabízí výstavy a přednášky tvůrců z celého světa.

19. 07. 2018

Mercedes-Benz Fashion Week Madrid: módní návrhář Adam Kost představil svoji kolekci na výstavišti...

Mladý český módní návrhář Adam Kost představil svoji kolekci v rámci International Designer Exchange Programe na Mercedes-Benz Madrid Fashion Week 7. července v 17.30h na madridském výstavišti IFEMA. Mercedes-Benz Prague Fashion Week a Mercedes-Benz Fashion Week Madrid jsou součástí rozsáhlé mezinárodní sítě Fashion Weeků a patří mezi nejvýznamnější události ze světa módy. Fashion Week podporuje a propaguje tvorbu mladých a začínajících designerů na evropské a globální úrovni s projektem Designer Exchange Programe.

Videa

Video placehodler