Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.2.2020    |    27.6.2020

Adéla Součková bude vystavovat v uměleckém prostoru OTR v Madridu

Výtvarnice Adéla Součková se zapojí svým ‘site-specific’ objektem do akce ‘Lenta explosión de una semilla’, ve kterém se setká skupina umělců z různých koutů světa ke společné reflexi nad dopady lidského jednání na životní prostředí. Právě vztah mezi kulturou a přírodou je jedno z klíčových témat prací Adély Součkové. Vernisáž výstavy proběhne 25. února od 19hod v prostoru OTR jako součást programu Gallery Night Mezinárodního veletrhu současného umění ARCO v Madridu. Další možnost volně navštívit výstavu bude 29. února od 10hod do 14hod.

20.2.2020

Bianca Bellová přiveze Jezero do Madridu

Třetí zastávkou španělského překladu dystopického románu Jezero od Bianky Bellové, který nemusí být až tak vzdálený realitě dnešních dní, bude Madrid. Zde spisovatelce bude dělat společnost Stanislav Škoda z Českého centra v Madridu a Cristina Pineda z nakladatelství Tres Hermanas Ediciones. Představení knihy za přítomnosti autorky proběhne v knihkupectví Amapolas en Octubre dne 20. října od 19 hodin.

21.2.2020

Bianca Bellová a její Jezero v Barceloně

Poslední prezentace španělského překladu románu Jezero se za přítomnosti jeho autorky Bianky Bellové uskuteční v Barceloně. Tentokrát spisovatelka představí Namiho napínavé putovaní za poznáním sebe sama španělským čtenářům 21. února v 19hod v knihkupectví Nollegiu a opět u toho bude i Cristina Pineda z nakladatelství Tres Hermanas Ediciones. Vstup zdarma do naplnění kapacity sálu.

28.2.2020

David Matuška Olzín představí v Madridu svou básnickou sbírku „Patrik M.“

Fanoušci poezie budou mít 28. února jedinečnou možnost seznámit se se sbírkou básní „Patrik M.“ David Matuška už několik desetiletí v rámci svého „Project Matuška“ připravuje představení plná hudby, poezie či vizuálního a scénického umění. A ve stejném duchu se ponese i prezentace jeho nejnovější knihy. Tu španělskému publiku představí osobně od 19 hod. v knihkupectví La Buena Vida v Madridu. Akci bude moderovat ředitel Českého centra v Madridu Stanislav Škoda a svou troškou do mlýna přispěje i Luis Sánchez Martín z vydavatelství Boria Ediciones.

7.3.2020

Lucie Žáková zahájí cyklus varhanních koncertů v bazilice San Miguel v Madridu

Díla Bacha, Buxtehudeho či Petra Ebena zazní v podání Lucie Žákové 7. března od 20 hodin v bazilice San Miguel v Madridu. Česká umělkyně zahájí sérii koncertů významných evropských varhaníků, kterou připravuje EUNIC.

9.3.2020

„Sedmikrásky“ budou součástí filmového cyklu určeného madridským studentům

Film Věry Chytilové „Sedmikrásky“ patřící mezi nevýznamnější filmy československé nové vlny bude k vidění 9. března v 10 hod. v madridské Cinetece. Projekce proběhne v rámci cyklu, který nabízí studentům neobvyklé filmové formáty, stejně jako témata k zamyšlení a diskuzi. (Projekce není přístupná pro širokou veřejnost)

Český dům Moskva

 

1989: ROK SVOBODY

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

06. 02. 2020

Obrazy Jiřího Georga Dokoupila v madridské La Casa Encendida

Český umělec Jiří Georg Dokoupil, známý především pro svou oblibu ve střídání stylů, vystavil své obrazy v madridské Casa Encendida.

03. 02. 2020

Ředitelka mezinárodních projektů DOX se zúčastnila konference La Pública

Již po desáté se v Madridu uskutečnilo mezinárodní setkání kulturního managementu La Pública, na který letos přijela i Michaela Šilpochová, šéfka strategického plánování a mezinárodní spolupráce pražského Centra současného umění DOX. Šilpochová představila klíčové body řízení a programové koncepce Centra DOX v Círculo de Bellas Artes. Svůj příspěvek přednesla v rámci debaty nazvané „Noví mladí, staří mladí“, která se zabývala především probíhajícími demografickými změnami a jejich vlivem na kulturu.

03. 12. 2019

Madrid si koncertem připomněl Den boje za svobodu a demokracii

Symfonický orchestr Chamartín pod vedením Josého Herradora uctil 30 let od pádu komunistického režimu v Československu koncertem, na němž zazněly díla klasických autorů. Mezi jinými si posluchači mohli užít i skladby španělského skladatele Manuela de Fally či Antonína Dvořáka. Akce se uskutečnila 30. listopadu v komorním sále Auditorio Nacional a završila tak všechny vzpomínkové akce konané u příležitosti 30. výročí Dne boje za svobodu a demokracii připadajícího na 17. listopad.

28. 11. 2019

Jaroslav Kolář představil práci studia Bohemia Interactive v Madridu

Jaroslav Kolář je hlavní vývojář studia Bohemia Interactive, kde vznikly jedny z nejúspěšnějších českých videoherních simulátorů (Arma, Take On či DayZ). Na masterclass představil tvorbu studia a poté se zúčastnil debaty s návštěvníky. Akce se uskutečnila 27. listopadu na Francouzském institutu v Madridu.

Videa

Video placehodler