Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.7.2020

Producent Martin Vandas hovoří o současné stop motion tvorbě

Master class «Jak točit stop motion v 3D éře? » bude druhou přednáškou, která se uskuteční během virtuálního Czech Centres Animayo Stop Motion Special Edition festivalu věnovaného české stop motion animaci. Producenta stop motion filmů Martina Vandase a jeho master class můžete sledovat 4. července v 11:30h (SEČ) na webu festivalu Animayo. Program bude v anglickém jazyce a je nutná předchozí registrace na stránkách animayo.com.

4.7.2020

Daria Kaščeva uvádí svůj oskarový film 'Dcera'

Po přehledu celé historie českého animovaného filmu, od jeho počátků až po současnost, se můžete těšit na povídání úspěšné mladé filmařky Darii Kaščevy a také na její film 'Dcera, který se dostal do nejužšího finále cen Americké akademie Oscar. Režisérka 4. července v 12h (SEČ) představí divákům festivalu Czech Centres Animayo Stop Motion Special Edition svůj originální snímek, který byl nominovaný na ceny Oscar 2020 v kategorii nejlepší krátký animovaný film. Celý festivalový program můžete sledovat zdarma po předchozí registraci na animayo.com.

4.7.2020

Virtuální debata o české stop motion animaci

Festival Czech Centres Animayo Stop Motion Special Edition připravil setkání odborníků, kteří budou hovořit o animaci touto technikou v České republice, kde měla tradičně unikátní výsledky a roli mnohdy přesahující umělecký rámec. U kulatého stolu zasednou významní filmaři a kritici Tereza Brdečková, Patricia Ortiz, Luca Raffaelli, Daphne Rosenthal a Tami Berenstein. Diskuzi s titulem “Virtuální rozhovory o české animaci: ČR jako kolébka stop motion animace,“ můžete zdarma sledovat 4. července od 13h do 14:30h (SEČ) po předchozí registraci na animayo.com. Program bude v anglickém jazyce.

4.7.2020

Master class Terezy Brdečkové o historii české animace

Virtuální přehlídku Czech Centres Animayo Stop Motion Special Edition zahájí scénáristka, filmová kritička a spisovatelka Tereza Brdečková se svou master class ‚Historie české animace, od Hermíny Týrlové po Jana Švankmajera‘. Master class, v anglickém jazyce, můžete sledovat zdarma 4. července od 11:00 do 11:30h (SEČ) na webu festivalu Animayo. Nutná předchozí registrace.

Český dům Moskva

 

1989: ROK SVOBODY

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

28. 02. 2020

David Matuška představil v Madridu svou básnickou sbírku „Patrik M.“

Fanoušci poezie měli 28. února jedinečnou možnost seznámit se se sbírkou básní „Patrik M.“ David Matuška už několik desetiletí v rámci svého „Project Matuška“ připravuje představení plná hudby, poezie či vizuálního a scénického umění.

25. 02. 2020

Adéla Součková vystavovala v uměleckém prostoru OTR v Madridu

Výtvarnice Adéla Součková se zapojila svým ‘site-specific’ objektem do akce ‘Lenta explosión de una semilla’, ve kterém se setkala skupina umělců z různých koutů světa ke společné reflexi nad dopady lidského jednání na životní prostředí. Vernisáž výstavy proběhla 25. února od 19 hod v prostoru OTR jako součást programu Gallery Night Mezinárodního veletrhu současného umění ARCO v Madridu.

20. 02. 2020

Bianca Bellová přivezla Jezero do Madridu

Bianca Bellová představila madridskému publiku překlad svého dystopického románu Jezero, který nemusí být až tak vzdálený realitě dnešních dní. Na akci spisovatelku doprovodil Stanislav Škoda z Českého centra v Madridu a Cristina Pineda z nakladatelství Tres Hermanas Ediciones. Představení knihy za přítomnosti autorky proběhlo v knihkupectví Amapolas en Octubre 20. října od 19 hodin.

06. 02. 2020

Obrazy Jiřího Georga Dokoupila v madridské La Casa Encendida

Český umělec Jiří Georg Dokoupil, známý především pro svou oblibu ve střídání stylů, vystavil své obrazy v madridské Casa Encendida.

Videa

Video placehodler

Program

4.7.2020 19:30 - 21:00

Výběr toho nejlepšího ze současné české stop motion animace na Czech Centres Animayo Stop Motion Special Edition

Speciální edici festivalu Czech Centres Animayo Stop Motion uzavře online projekce výběru nejlepších krátkometrážních stop motion filmů, které vznikly v České republice v posledních třiceti letech. Přehlídku můžete sledovat zdarma 4. července v 19:30h (SEČ) po předchozí registraci na webu festivalu Animayo.

Pád komunistického režimu a návrat demokracie do Československa byl také pro filmový průmysl přelomovou událostí. Změnily se formy financování, podpora i kontrola státu poklesla a otevřel se nový tržní prostor s novými příležitostmi a pravidly. Technologický pokrok a rychlý rozvoj výpočetní techniky se staly nedílnou součástí filmové produkce a nadále zásadně ovlivňují novodobou éru animace. Čeští filmaři se rychle dokázali přizpůsobit všem změnám a stop motion si v České republice udržuje nebývale vysokou úroveň a kvalitu. Za posledních třicet let zde vzniklo nespočet špičkových děl, které reflektují současný svět a dokazují, že stop motion je stále aktuální technikou.

Program

Výběr FAMU, Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze

Noctuelle (2019, Martin A. Petrlíček, 10’)
Noctuelle vyrábí motýly, kteří jsou nositelé snu. Tito motýli létají tmou k lidem, aby jim předali hezké sny. V Noctuellově světě však existuje netopýr, který se snaží dělat pravý opak.

Prasavci (2001, Michal Žabka, 10’)
V období druhohor žili na Zemi kromě ještěrů také první, drobní savci s poměrně vyvinutým mozkem. Přežít ve světě krvežíznivých monster pro ně nebylo vůbec lehké. Režisér si v tomto filmu hraje s představou, že se naši předchůdci chovali v pravěku stejně, jako my v současné společnosti. Zatímco ještěři jednají živočišně, savčí partneři si už dělí role. Film získal cenu José Abela za nejlepší evropský krátký film na festivalu Cinanima (Portugalsko) a speciální ocenění poroty na festivalu v Hirošimě v roce 2002.

Pouštět draka (2019, Martin Smatana, 13’)
Snímek vypráví poeticky, za využití symbolů a jemných metafor o tom, jak se malý chlapec vyrovnává se smrtí dědečka. Výtvarně atypický a animačně náročný film je určen především dětskému divákovi, kterému nenásilně ukazuje, že ačkoliv všechny bytosti musí jednou odejít, existuje způsob, jak s nimi být dál.

Rybáři (2016, Bára Anna Stejskalová, 10’)
Krátký loutkový film o manipulaci a udržení si vlastního já v dnešní technologické době vyprávěný skrz příběh o rybáři, který jednoho dne vyloví ze zamrzlého jezera kostlivce. Utíká před ním a schovává se ve tmě, kde hledá útěchu v laciné zábavě. Skutečnost však škrábe na okno a rybářův úkryt se rychle stává noční můrou. Manipulace, lidskost, loutkovitost - to jsou hlavní témata filmu, který je nebývale úspěšný na mnoha festivalech a byl vybrán do užšího výběru ocenění BAFTA Student Film Awards.

Maškin zabil Koškina (1995, Aurel Klimt, 4‘)
Loutkový film natočený podle stejnojmenné povídky Daniila Charmse je drobným absurdním příběhem dvou hrdinů, zosobňujících podstatu tzv. „ruské duše“.

Prázdniny (2018Filip Blažek, 11‘)
Dva sousedé na sídlišti jednoho velkého města, místa kde hračky a objekty ožívají, televize šumí a pocity se tutlají.

 

Zápletka  (2014, Stanislav Sekela, 9‘)
Dramatický příběh o síle spojení rostlinných milenců.

Betonová džungle (2019, Marie Urbánková, 7‘)
Bezbřehost dětské fantazie: Když soused vrtá do zdi, kdo ví, jak si dítě zařadí zvuk, který nezná. Prohání se tam stádo zubro? Nebo tam žije divošský kmen lidojedo.

 

Odpolední čaj (2020, Andrea Szelesová, 2’)
Velká očekávání můžou vést k ještě větším překvapením. Ušlechtilého pána, čekajícího na první setkání s krásnou zaslíbenou, zastihne po jejím příchodu nemalý šok. Její pompézní šaty jsou tak velké, že se nevejdou do místnosti. Přesto, že problém je zjevný, paní odmítá ztratit tvář.

 

Kompletní program a registrace zdarma na  https://www.animayo.com/?accion=czechcentres

Síť Českých center propaguje českou kulturu po celém světě.  Na této speciální festivalové edici stop motion animace spolupracují Česká centra v Belgii, Španělsku, Francii, Řecku, Holandsku, Izraeli, Itálii a Rusku, spolu s Velvyslanectvími České republiky v Kolumbii, Španělsku a Itálii a také FAMU, NFA, Congo Film School a produkce Maur films.

 

Místo konání:
online
Datum:

4.7.2020 19:30 - 21:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce