Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.1.2017    |    7.4.2017

Výtvarné práce Michela Fingestena se představí v Centru Sefarad Israel v Madridu

Výstava přibližně 250 děl Michela Fingestena, rodáka ze slezských Bučkovic, grafika a malíře židovského původu, který byl jedním z nejznámějších umělců v předválečném Berlíně, se bude konat v Palacio de Cañete, sídla madridského Centra Sefarad Israel. Fingestenovy obrazy a ex libris ze sbírky pražské galerie Ztichlá klika jsou plné fantazie, humoru, erotiky ale také utrpení a hrůzy. Fingesten byl mistrem různých uměleckých směrů, jakými jsou například art nouveau, kubismus, expresionismus, surrealismu a jiné. Slavnostní zahájení proběhne 12. ledna v 19 hodin za účasti galeristy Jana Placáka a židovského historika umění Arno Paříka. Výstava bude probíhat do 7. dubna.

18.1.2017    |    5.2.2017

La Casa de la Seda v Barceloně uvede drama českých autorů inspirované konferencí ve Wannsee

Dne 20. ledna roku 1942 se asi patnáct nacistických vůdců dohodlo na Konečném řešení, podle kterého mělo dojít k fyzické likvidaci všech evropských Židů z nacisty okupovaných území. Při příležitosti 75 letého výročí této strašlivé schůze připravilo barcelonské divadlo Exquis divadelní hru nazvanou Konference ve Wannsee, která bude k zhlédnutí od 18. ledna do 5. února v bývalém cechovním domě La Casa de la Seda. Autory hry jsou čeští dramatikové Pavel Bsonek, Vladimír Čepek a Filip Nuckolls. Premiéra se bude konat za přítomnosti autorů dne 20. ledna, což je přesné datum konference, která v Evropě navždy zanechala obludnou stopu.

26.10.2016    |    25.2.2017

Rozsáhlá výstava české fotografie 20. století se uskuteční v Muzeu Fundación Juan March na Mallorce

Výstava nazvaná „Z centra Evropy“ ve městě Palma de Mallorca shromáždí 180 snímků velikánů české fotografie z období mezi lety 1912 a 1974 ze sbírky Dietmara Siegerta, a bude tak největší retrospektivou české fotografie, která se kdy ve Španělsku uskutečnila. Československo bylo jednou ze zemí, které nejvíce obohatily svět avantgardní fotografie. Vybrané snímky autorů jako jsou František Drtikol, Karel Teige, Petr Stauda, Josef Sudek a mnoho dalších se pohybují mezi surrealismem, funkcionalismem či informalismem, ale najdeme mezi nimi i klasičtější fotografie nebo abstraktní umění z poválečné doby. Slavnostní zahájení výstavy se bude konat 26. října v 19:30 v budově prestižního Muzea Fundación Juan March. Fotografie zde budou k vidění do 25. února 2017.

30.11.2016    |    1.2.2017

„No Limits“: výstava českého sklářského umění v muzeu MAVA v Alcorcónu

Tradiční české sklářské umění od poloviny dvacátého století bude vystaveno v Muzeu současného sklářského umění v Alcorcónu od 30. listopadu. Od doby, co čeští skláři vystavili své inovativní kousky na světových výstavách v Bruselu v roce 1958 a Montrealu v 1967, patří k nejvíce obdivovaným umělcům ve svém oboru. Výstava „No Limits“ se skládá z některých jejich pionýrských výtvorů a také z objektů, které vytvořili žáci těchto sklářů společně s nejmladšími umělci.

Kalendář

Kalendář

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

23. 12. 2016

Britsko-český film Anthropoid dorazí do španělských kin

Ředitel českého centra, Stanislav Škoda, představíl publiku britsko-český film režiséra Seana Ellise Anthropoid. Pohovoříl o historickém kontextu atentátu na Reinharda Heydricha, který stál v čele nacistické okupace v Čechách a na Moravě. Spolu s ním povedli debatu o filmu a historických událostech historik Enrique San Miguel Pérez a ředitel časopisu Desperta Ferro, Javier Veramendi, v madridské kavárně Ocho y Medio dne 13. prosince.

23. 12. 2016

Dagmar Lieblová ofreció en Huesca su testimonio del horror nazi junto al último superviviente español de...

Dagmar Lieblová, která přežila čtyři koncentrační tábory, se opět vracíla do Španělska, aby se podělila o svůj příběh se studenty a profesory v aragonské Huesce. Dne 13. prosince se spolu s Vicentem Garcíou Riestrem, posledním španělským přeživím koncentračního tábora Buchenwald, zúčastníla konference s názvem „Vlak bez návratu, smrt na útěku“ v kulturním centru Manuel Benito Moliner ve městě Huesca. Dagmar Lieblová byla jednou z dívek, která účinkovala v opeře Brundibár v terezínském ghettu. Přednášky se zúčastníli starosta města Huesca, Luis Felipe Serrate, a velvyslankyně České republiky ve Španělsku, Kateřina Lukešová.

23. 12. 2016

23-12-16 Jaromír Plachý hablará del nuevo videojuego ‘Chuchel’ de Amanita Design en el CaixaForum de...

Amanita Design je jedno z nejvýznamnějších nezávislých studií zabývajícím se tvorbou videoher v Evropě a letos se opět vrátílo do Madridu na festival Animayo, aby představilo svůj nový projekt. Vývojář Jaromír Plachý poprvé mimo Českou republiku představíl videohru typu „point'n'click" s názvem Chuchel dne 17. prosince.

22. 12. 2016

Brundibár, opera dětí z koncentračního tábora v Terezíně, dorazí do Viga

Město Vigo si vychutnalo operu Brundibár v posluchárně divadla Afundanción. Dílo ztvární dětský chrámový sbor Katedrály ze Santiaga a orchestr Praeludium. Operu složenou Hansem Krásou s libretem Adolfa Hoffmeistera zahrál více než padesátkrát sbor židovských dětí vězněných v terezínském koncentračním táboře, kde se nacházel také samotný Krása. Dílo, jež je ódou na solidaritu a laskavost oproti nenávisti a zneužívání, se stalo symbolem důstojnosti a odolnosti. Do Galicie se dostalo díky organizaci Přátelé opery ze Santiaga a Viga.

Videa

Video placehodler