Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.10.2016

Petr Stančík představí v Madridu svůj detektivní antiromán Mlýn na mumie

Během programu na festivalu Getafe Negro představí spisovatel Petr Stančík dne 20. října v Madridu svůj román, díky němuž získal cenu Magnesia Litera za prózu v roce 2015. Spisovatel Fernando Marías bude od 19:30 v knihkupectví Estudio en Escarlata (v Madridu) moderovat uvedení nezařaditelného Mlýnu na mumie. Román odehrávající se v Praze v roce 1866 je plný napětí, černého humoru, sexu a historicko-filozofických úvah hlavní postavy, hédonistického komisaře Durmana. Po svém velkém úspěchu v Česku je vydán ve španělštině nakladatelstvím Tropo Editores.

22.10.2016

Hra Olga y Václav podle Havlových dopisů své ženě z vězení se představí v Madridu

Dramaturg Carlos Be se plně ponořil do obsáhlé korespondence mezi bývalým prezidentem a spisovatelem Václavem Havlem a jeho manželkou Olgou z doby, kdy si Havel koncem 70. a začátkem 80. let odpykával trest za vzpouru proti komunistickému režimu. Herci Ana Fernandézová a José Navar ztvární hlavní role v tomto zdramatizovaném díle v madridském divadle Réplika 22. října ve 20 hodin u příležitosti připomenutí 80. výročí narození Václava Havla. Vstup je zdarma.

24.10.2016

Festival Periferias v Huesce promítne film Jana Švankmajera Něco z Alenky

Změněné stavy mysli budou hlavním tématem 17. ročníku multidisciplinárního festivalu Periferias v Huesce. Během tohoto putování po zhmotněných představách a zkreslených výjevech se bude promítat i klasika surrealistické animace, Něco z Alenky, první celovečerní film Jana Švankmajera. Projekce proběhne 24. října ve 20 hodin v multikině Cinemundo.

25.10.2016    |    2.11.2016

Český film Kobry a užovky se představí na 28. filmovém Festivalu evropské kinematografie v Limě

Kobry a užovky bude možno zhlédnout na Festivalu evropské kinematografie v Limě, Cuzcu a Arequipě v období od 25. října do 2. listopadu. Festival organizují evropské kulturní instituce a ambasády v Peru. Toto sociální drama režiséra Jana Prušinovského je jedním z nejvíce oceněných filmů v České republice za posledních pár let. Získal osmkrát cenu Český Lev a cenu za nejlepší mužský herecký výkon (Kryštof Hádek) na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.

Kalendář

Kalendář

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

21. 10. 2016

Petr Stančík představil v Madridu svůj detektivní antiromán Mlýn na mumie

V rámci programu festivalu Getafe Negro představil spisovatel Petr Stančík dne 20. října v Madridu svůj úspěšný román "Mlýn na mumie", díky němuž v roce 2015 získal cenu Magnesia Litera za prózu. Uvedení tohoto nezařaditelného románu, které se konalo v madridském knihkupectví Estudio en Escarlata a bylo zakončeno degustací piva Bernard, moderoval spisovatel Fernando Marías.

18. 10. 2016

Mezinárodního knižního veletrhu Liber v Barceloně se zúčastnili dva „vědečtí“ spisovatelé z...

Česká republika se i letos zúčastnila Mezinárodního knižního veletrhu Liber, který se tentokrát konal v Barceloně. Na veletrh dorazili dva čeští autoři známí tím, že prostřednictvím svých prozaických děl, a to jak románů, tak povídek či esejí, popularizují vědu: biolog, spisovatel a filozof Stanislav Komárek a spisovatelka Markéta Baňková, která získala za svou knihu Maličkost ocenění Česká kniha 2016.

05. 10. 2016

Spisovatel Petr Šabach přečetl úryvky své humoristické tvorby během Evropského dne jazyků v Madridu

Petr Šabach, který je v České republice velmi známým autorem, byl jedním ze spisovatelů pozvaných na Evropský den jazyků, aby přečetl úryvky ze své tvorby. Tato akce se konala 27. září v Institutu Cervantes.

05. 10. 2016

Petr Šabach představil překlad své sbírky povídek Hovno hoří v La Buena Vida

Literární kavárna La Buena Vida hostila 29. září uvedení prvního španělského překladu Petra Šabacha, významného autora současné české literatury. Šabach o svém díle pohovořil s překladatelem této knihy, Kepem Uhartem, Maydou Bustamanteovou, vydavatelkou Huso Editorial, a se Stanislavem Škodou, ředitelem Českého centra v Madridu.

Videa

Video placehodler