Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.10.2019    |    1.11.2019

Mexický Kongres si připomene sametovou revoluci se snímky Pavla Hrocha

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček zahájí výstavu fotografií Pavla Hrocha v Palacio Legislativo de San Lázaro, sídle mexického kongresu v Ciudad de Mexico. Výstava je součástí výročních akcí 30 let od sametové revoluce a pádu komunistického režimu v Československu, vystavované fotografie zachycují sametovou revoluci a první roky demokracie v Československu 90. let. Zahájení se zúčastní také sám autor fotografií. Od zahájení 16. října bude výstava dostupná veřejnosti do 1. listopadu.

19.11.2019    |    15.12.2019

Španělský Kongres zavzpomíná na Václava Havla při příležitosti výročí sametové revoluce

Fotografie, originály samizdatových dokumentů, psací stroj Václava Havla: to vše spolu s mnoha informacemi o životě prvního českého prezidenta bude k vidění v dolní komoře španělského parlamentu na výstavě připomínající 30 let od pádu komunismu a návratu k demokracii.

5.11.2019    |    30.11.2019

Na Univerzitě Complutense bude k vidění výstava fotografií k 30. výročí událostí roku 1989

V rámci Týdne středoevropské kultury na Univerzitě Complutense v Madridu budou mít návštěvníci možnost si prohlédnout desítky fotografií zachycující atmosféru podzimních dní roku 1989 v Československu, Maďarsku či Polsku. Výstava 1989: Příchod demokracie konaná k 30. výročí těchto událostí, které změnily celou Evropu, bude k vidění v prvním patře Fakulty geografie a historie od 5. do 30. listopadu.

7.11.2019

Významná česká překladatelka Anežka Charvátová vystoupí na semináři o literárním překladu v Madridu

Anežka Charvátová, přední česká překladatelka zaměřená na iberoamerickou literaturu, povede překladatelský seminář s názvem „Překlad jako most mezi jazyky a kulturami?“, který pořádá madridský Francouzský Institut. Spolu s dalšími představiteli evropských překladatelských institutů se zamyslí nad významem a úlohou překladatelství v Evropské Unii. Vstup zdarma do zaplnění sálu, rezervace nutná.

21.11.2019    |    15.1.2020

Sefardsko-Izraelské centrum v Madridu vystaví obrazy Bedřicha Feigla

Španělští milovníci umění budou mít jedinečnou možnost obdivovat více než sto olejomaleb, kreseb a grafik Bedřicha Feigla. Páteří tvorby tohoto světově uznávaného malíře, grafika a ilustrátora jsou především krajinomalby a portréty s kavárenskou a duchovní tématikou. Za svého života se přikláněl k berlínské nové secesi a spolupracoval s pražskou uměleckou skupinou Osma. Výstavu zahájí 21. listopadu v Centro Sefarad Israel galerista Jan Placák a historik židovského umění Arno Pařík. Pro veřejnost bude otevřená až do 15. ledna 2020.

5.11.2019

Film Učitelka na Týdnu středoevropské kultury madridské univerzity Complutense

Jeden z nejlepších počinů české a slovenské kinematografie posledních let, koprodukční film Učitelka režiséra Jana Hřebejka se promítne v rámci Týdne středoevropské kultury na Universidad Complutense v Madridu. Projekt, který je pořádaný u příležitosti 30. výročí sametové revoluce, zahrnuje různé projekce, výstavy, přednášky a debaty. Režisér Jan Hřebejk ve filmu Učitelka věrně zachycuje napjatou atmosféru, korupci a nespravedlnost komunistického režimu, které se šířily celou společností, bratislavskou základní školu nevyjímaje..

Český dům Moskva

 

1989: ROK SVOBODY

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

18. 10. 2019

Prezentace 'Dej mi ty prachy' v Casa del Libro v Madridu

Španělská prezentace překladu knihy Ivy Pekárkové, jenž v tomto jazyce vychází pod názvem Dame la pasta, se uskuteční 27. září v 19 hodin v madridském knihkupectví Casa del Libro v ulici Fuencarral. Městská novela, v níž se prolíná nekompromisní realismus spolu s intimními a poetickými prvky, byla vydána v překladu Kepy Uharteho nakladatelstvím Huso. Autorku, která stejně jako protagonistka její knihy, dříve pracovala jako taxikářka v New Yorku, představí publiku ředitel Českého centra Madrid Stanislav Škoda.

18. 10. 2019

Viktorie Hanišová představí v Madridu španělský překlad svého románu Houbařka

Viktorie Hanišová uvede v Madridu španělský a katalánský překlad své knihy Houbařka. Tento psychologický román hovoří o životě dítěte a jeho traumatech z rodinného prostředí (sexuální zneužívání v dětství, sebevražedné myšlenky.) V České republice je román velice populární, a proto věříme, že si obdobně získá i místní čtenáře. Akce se bude konat dne 3. října v 19 hodin v knihkupectví La Buena Vida. Zúčastní se jí překladatel Kepa Uharte a bude moderovaná ředitelem Českého centra v Madridu Stanislavem Škodou.

18. 10. 2019

Horáková, Šanda a Mornštajnová se představí v La Buena Vida

Tři oceňovaní spisovatelé zastupující Českou republiku na literárním veletrhu Liber určeném pro odbornou veřejnost, se setkají i se španělskými čtenáři. Pavla Horáková, Michal Šanda a Alena Mornštajnová představí madridskému publiku svou tvorbu, včetně několika španělských ukázek ze svých knih. Akce se uskuteční 9. října v 19 hodin v knihkupectví La Buena Vida.

18. 10. 2019

Pavla Horáková, Michal Šanda a Alena Mornštajnová se představí na knižním veletrhu Liber v Madridu

Na letošním ročníku největšího knižního veletrhu ve Španělsku určeného pro nakladatele, redaktory a literární agenty Liber vystoupí i tři čeští spisovatelé. Pavla Horáková, Michal Šanda a Alena Mornštajnová se zúčastní veletrhu, debat se čtenáři a svou tvorbu představí prostřednictvím do španělštiny přeložených úryvků ze svých knih. Tito autoři byli přeloženi do více než desítky světových jazyků a díky Liberu získají jedinečnou možnost proniknout i na španělský trh.

Videa

Video placehodler