Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.10.2018

Lea Petříková představí svůj příspěvek "The Path: Mýtus ayahuasky ve filmu" na Universidad Cumplutense Madrid

V rámci International Conference on Mythcriticism s podtitulem Myth and Audiovisual Creation na Universidad Cumplutense Madrid vystoupí mladá audiovizuální umělkyně Lea Petříková s přednáškou na téma mysticismus ve filmu. Přednáška Petříkové se bude konat dne 24.10. od 12 hod v panelu řízeném britským akademikem a teologem Davidem Wilkinsonem na Universidad Cumplutense Madrid v učebně 332, v přízemí budovy D.

30.10.2018    |    16.11.2018

Czech Innovation Expo: 100 let české vědy a pokroku v IED Innovation Lab

Ku příležitosti 100. výročí založení Československé republiky bude v Evropském institutu designu v Madridu k vidění interaktivní výstava zaměřená na vývoj českého výzkumu a vědy, která ponese název "Neviditelná expozice. 100 let české inovace". Virtuální realita, dotykové obrazovky a další moderní technologie přenese návštěvníky dovnitř českých vynálezů a objevů minulého století jako jsou například kontaktní čočky nebo Kaplanova turbína. Dokonce bude možné projet se futuristickým vlakem z 30. let známým jako "Slovenská střela". Výstava bude zahájena 30. 10. v 19.30 a potrvá do 16.11.

26.10.2018

Cimbálová muzika v podání slovácké Capelly zazní v Institutu Sv. Isidra

Cimbálová muzika Capella vystoupí v prostorách Institutu Sv. Isidra (Instituto de San Isidro) v Madridu dne 26. 10. v 19h. Cimbál je tradiční hudební nástroj typický pro lidovou hudbu střední a východní Evropy, na španělských pódiích je však velmi vzácný. Tento koncert se uskuteční v rámci kulturního programu pro připomínku 100. Výročí od vzniku samostatného Československa. Vstup volný do zaplnění míst.

27.10.2018

Cimbálová muzika v podání Capelly k poslechu v Kulturním centru Nicolás Salmerón

Kulturní centrum Nicolas Salmerón v Madridu (Chamartín) pořádá 27. 10. koncert folklórního uskupení Capella. Tento hudební soubor představí Španělsku cimbál, tradiční hudební nástroj lidové hudby typický pro oblast střední a východní Evropy. Koncert je součástí kulturního programu k připomínce 100. výročí založení republiky. Vstupenky jsou volně k dostání v Kulturním centru Nicolás Salmerón. Začátek akce je v 18.00.

16.10.2018    |    7.11.2018

Czech Image: Studenti Evropského institutu designu v Madridu a jejich pohled na Českou republiku

Ke 100. výročí vzniku Československa byla vyhlášena mezinárodní souěž Czech Image, které se účastnili studenti nejprestižnějších evropských designerských škol. Úkolem bylo vytvořit design plakátu, který by zachytil autorovo vnímání České republiky a ukázat tak tuto zemi z různých úhlů pohledů českých i zahraničních designerů. Práce studentů Evropského institutu designu (EID) v Madridu a Fakulty designu a umění (FDU) Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni budou k vidění v sídle EID v Altamirově paláci od 16.10. do 7.11. Vernisáž se uskuteční 16. 10 ve 13:00.

6.10.2018    |    10.2.2019

Handmade Dreams: bižuterie z českého skla bude k vidění v Muzeu skla Marinhy Grande

Jedno z nejdůležitějších muzeí skla v Portugalsku vystaví ukázku současné české skleněné bižuterie a šperků s názvem Handmade Dreams. Exponáty sem budou převezeny z Královské sklárny La Granja (Real Fábrica de Cristales de La Granja), kde zaznamenaly velký úspěch. Expozice nabídne přehled početných studií a manufaktur, které navazují na dlouholetou tradici výroby skleněných šperků v severozápadních Čechách. V rámci inaugurace, která proběhne 6. října v 16 hodin za přítomnosti kurátora Petra Nového, se krátce pohovoří o historii bižuterie z českého skla a následně proběhne komentovaná prohlídka. Na výstavě se budou prezentovat i střední a vyšší umělecké školy z Liberce, Jablonce n. Nisou a Železného Brodu zaměřené na práci se sklem. Činnost těchto škol velmi přispívá k zachování a rozvoji šperkařství, které má v severočeském regionu velký ekonomický význam. Výstava potrvá do 10. února.

CZECHIMAGE

Česká centra a výročí 2018

 

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

19. 10. 2018

Liber v Barceloně

Na letošním setkání španělských nakladatelství Liber se 4. října představili dva důležití čeští spisovatelé Marek Toman a Petr Placák. Překladatelům a nakladetalům zde přednesli úryvky ze svých knih a pohovořili o své tvorbě. Na tomto veletrhu byli přítomní také zástupci Českého literárního centra a Ministerstva kultury, aby informovali u subvencích, které jsou udělovány na předklad, publikaci a propagaci české literatury ve Španělsku.

16. 10. 2018

Speak dating

V rámci Evropského týdne jazyků pod záštitou sítě EUNIC 28. října uspořádal německý Goethe Institut akci s názvem "Speak dating". Účastníci si mohli během pětiminutových schůzek popovídat v němčině, češtině, slovenštině, francouzštině, řečtině, maďarštině, italštině, polštině, portugalštině nebo rumunštině, popř. naučit se základy nového jazyka.

16. 10. 2018

Jan Švankmajer převzal ocenění od The Raymond Roussel Society

Legenda animované kinematografie a surrelismu Jan Švankmajer zavítal 27. září do Barcelony, aby se zúčastnil slavnostního galavečera, který na jeho počest uspořádala společnost The Raymond Roussel Society v Katalánské filmotéce. Režisér zde převzal historicky druhou medaili od této společnosti. Součástí ceremonie byla i diskuze o odkazu Švankmajerova díla za účasti přítomných odborníků a ředitele společnosti a promítání jeho šesti krátkometrážních snímků.

16. 10. 2018

100 let od vzniku Českolsovenska ve Španělské filmotéce: Síla lidskosti - Nicolas Winton

Nicolas Winton zachránil 669 československých dětí, když je odvezl do Londýna pronajatými vlaky z Prahy okupované nacisty. Svůj čin si nechal půl století pro sebe, ale jakmile se dostal na veřejnost, okamžitě si podmanil celý svět. Tento biografický dokument, za který dostal v roce 2002 slovenský režisér Matej Mináč cenu Emmy za nejlepší dokument, byl k vidění v Cine Doré 26. září.

Videa

Video placehodler