Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.9.2016

Spisovatel Petr Šabach přečte úryvky své humoristické tvorby během Evropského dne jazyků v Madridu

Petr Šabach, který se v České republice stal velice známým nejen díky svým knihám, ale také díky slavným filmům vycházejících z jeho díla, je jedním ze spisovatelů pozvaných na Evropský den jazyků, aby společně s dalšími autory z Francie, Holandska, Maďarska, Itálie či Polska přečetl úryvky ze své tvorby. Tato akce se bude konat 27. září ve 20 hodin v Instituto Cervantes, hned po přednášce literárních překladatelů. Asociace kulturních center a evropských ambasád EUNIC a španělské zastoupení Evropské komise organizují Evropský den jazyků v Madridu již popáté.

29.9.2016

Petr Šabach představí překlad své sbírky povídek Hovno hoří v La Buena Vida

Literární kavárna La Buena Vida v centru Madridu bude 29. září v 19:30 hostit uvedení prvního španělského překladu Petra Šabacha, významného autora současné české literatury. Kniha Hovno hoří u publika i kritiků budí senzaci už od svého uvedení v roce 1994 a i díky jejímu svěžímu humoru se jí prodalo více než 150 000 výtiků v deseti edicích. Šabach přečte úryvky ze svých povídek a společne s Kepem Uharte, který knihu přeložil do španělštiny, vydavatelkou Huso Editorial, Maydou Bustamanteovou, a ředitelem Českého centra v Madridu, Stanislavem Škodou, o svém díle pohovoří.

27.9.2016

EUNIC věnuje Evropský den jazyků literárním překladatelům

Autoři a překladatelé z celé Evropské unie si dají sraz v Madridu, aby společně oslavili Evropský den jazyků, který se již popáté uskuteční ve španělském hlavním městě pod taktovkou Asociace kulturních center a evropských ambasád EUNIC a španělského zastoupení Evropské komise. Dne 27. září od 19 hodin v Institutu Cervantes budou literární překladatelé z maďarštiny, češtiny, italštiny, polštiny, nizozemštiny a francouzštiny hovořit o své pečlivé a vyčerpávající práci spočívající v neustálém hledání přesného výrazu, fráze nebo pocitu. Za Česko se události zúčastní Kepa Uharte, překladatel, který do španělštiny a katalánštiny překládá tak významné aurory jako jsou Arnošt Lustig, Ivan Klíma, Jan Neruda nebo Jáchym Topol.

28.9.2016

Spisovatel a scénarista Petr Šabach představí Občanský průkaz na Španělské filmotéce

O všech absurdnostech, které mohou potkat dospívajícího člověka v totalitním režimu, jakým byl v 70. letech ten československý, vypráví Občanský průkaz, slavný film Ondřeje Trojana z roku 2010 založený na stejnojmenné knize Petra Šabacha, jenž spolupracoval také na jeho scénáři. Šabach tento film představí 28. září v 19:30 na Španělské filmotéce a zavzpomíná i na své vlastní zážitky z této doby.

28.9.2016

Jan Novák vystaví obrázky ze svého komiksu Zátopek na Den české státnosti

Čtrnáct panelů s kresbami od Jaromíra 99 z komiksu Jana Nováka Zátopek, v Česku nedávno publikovaného biografického díla o české olympijské legendě Emilu Zátopkovi, bude vystaveno v rezidenci velvyslankyně Kateřiny Lukešové 28. září během oslavy Dne české státnosti.

30.9.2016

Francouzská Aliance promítne tři české krátké animované filmy na své projekci věnované evropské animaci

Mnohé z festivalově nejúspěšnějších krátkých animovaných filmů z posledních let z Německa, Rakouska, Francie, Portugalska nebo z České republiky budou k vidění 30. září v 19:30 v budově Francouzské Aliance v Madridu v rámci programu Evropského dne jazyků organizovaného Asociací kulturních center a evropských ambasád EUNIC.

Kalendář

Kalendář

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

08. 09. 2016

Galina Miklínová představila v Barceloně katalánský překlad Lichožroutů a připravovaný film na...

Barcelonské knihkupectví Llibreria Calders 3. září slavnostně představilo katalánský překlad oblíbeného díla pro děti „Lichožrouti“ spisovatele Pavla Šruta. Setkání proběhlo mimo jiné za přítomnosti výtvarnice a ilustrátorky knihy Galiny Miklínové.

14. 07. 2016

Čeští sólisté se představili v Dvořákově Stabat Mater pod taktovkou Jiřího Havlíka v Madridu

Oratorní dílo Stabat Mater Antonína Dvořáka zaznělo pod taktovkou Jiřího Havlíka v Iglesia de las Calatravas de Madrid. Koncert se uskutečnilo dne 10. července od 17:30 hodin v rámci 12. ročníku Festivalu ChamberArt. Mimo jiných se zde opět představila sopranistka Eva Novotná.

14. 07. 2016

Kvarteto Fama Q uvedl dvě nové skladby českých autorů na Festivalu de la Mancha

Smyčcové kvarteto Fama Q vystoupilo dne 10. července od 20:00 hodin v Quintanar de la Orden v rámci Festivalu de La Mancha. Krom skladeb Manuela Millána de las Herase a Cosuela Díeze představilo i dvě nová díla českých hudebních skladatelů, Petra Bakla a Jakuba Rataje. Koncert se uskutečnilo za přítomnosti Jakuba Rataje.

14. 07. 2016

Petr Placák pohovořil v Madridu o současných autoritářských tendencích ve střední Evropě

Každoroční seminář organizovaný Sdružením evropských novinářů se uskutečnil ve dnech od 11. do 13. července ve Fundación Carlos de Amberes de Madrid. Letošní ročník se věnovalo především otázce Brexitu. Spisovatel, novinář a historik Petr Placák se zúčastnil debaty, kterou se konalo 12. července, kde rozebral možné dopady vystoupení Velké Británie z EU a zároveň se vyjádřilo k současným autoritářským a zpátečnickým tendencím ve střední Evropě. Dalšími účastníky diskuze byli šéfredaktor polského deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik, profesor politologie na Universidad Autónoma de Madrid Fernando Vallespín a také Mira Milosevich-Juaristi, přední badatelka Real Institutu Elcano.

Videa

Video placehodler