Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.11.2017

Madridské Animayo uctí odkaz Jiřího Brdečky v CaixaForum

Spisovatelka a scénáristka Tereza Brdečková, dcera legendárního tvůrce animovaných filmů Jiřího Brdečky, v Madridu představí pět krátkých filmů z let 1948-1973, které jsou již dnes součástí historie evropské animace. Promítání se bude konat 25. listopadu v 19:30 v kulturním centru CaixaForum.

24.11.2017

Galina Miklínová o filmové adaptaci knižních ilustrací na festivalu Animayo

Režisérka a ilustrátorka bude přednášet 24. listopadu v 18 hodin v CaixaForum o knižní ilustraci a následném filmovém zpracování. Na této přednášce také přiblíží návštěvníkům své projekty, ilustrovala například české vydání Harryho Pottera a s Pavlem Šrutem vydala úspěšné knihy pro děti, například Příšerky a příšeří a Šišatý švec a myšut. Den poté proběhne španělská premiéra jejího nového filmu Lichožrouti.

25.11.2017    |    29.11.2017

Český stánek poprvé na knižním veletrhu v Mexiku

Mezinárodní knižní veletrh v mexické Guadalajaře je druhou nejvýznamnější akcí svého druhu na světě, hned po veletrhu IBF ve Frankfurtu nad Mohanem. Vůbec poprvé se na něm letos objeví stánek České republiky, ve kterém bude k dostání to nejlepší ze španělských překladů české literatury: klasika i současná tvorba, beletrie i non fiction, i literatura pro děti. Čtenáři, nakladatelé a distributoři z Mexika a celé Latinské Ameriky i z USA, budou mít k dispozici katalog současné české literární tvorby a informace o dotacích MK ČR na překlady a vydávání českých děl v zahraničí. Stánek se bude nacházet v sekci HH20 a bude otevřen od 25. do 29. listopadu.

9.11.2017    |    27.11.2017

Výstava celoživotního díla architekta Jože Plečnika ve Valencii

V prostorách Polytechnické univerzity ve Valencii bude od 9. listopadu k vidění rozsáhlá výstava životní díla významného slovinského architekta Jože Plečnika. Návštěvníci budou moci zhlédnout nejen fotografie staveb, které změnily stavební ráz Lublaně, ale také budov, které navrhnul pro Prahu a Vídeň. V Praze se chopil jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí Pražského hradu. Také navrhl kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech, který je nominován na seznam světového dědictví UNESCO. Výstava organizuje České centrum v Madridu, Rakouské kulturní fórum a Velvyslanectví Slovinské republiky.

27.11.2017

Radka Denemarková se zúčastní diskuze evropských autorů na světoznámém mexickém knižním veletrhu v Guadalajaře

Autorka románu Peníze od Hitlera na mexickém knižním veletrhu zasedne k debatnímu stolu, kterého se zúčastní i autoři Mircea Cartarescu (Rumunsko), Tiziano Scarpa (Itálie) a Tommy Wieringa (Nizozemí). Debata se zaměří na díla autorů a současnou evropskou literaturu. Za román Peníze od Hitlera získala Denemarková cenu Magnesia Litera a posléze román v překladu Eleny Buixaderas vydalo španělské nakladatelství Galaxia Gutenberg.

25.11.2017

Workshop s Galinou Miklínovou na Animayo Madrid

Nejlepším řešením, jak nemít jednu ponožku bez druhé, je navštívit dílnu na výrobu lichožroutů, kterou pořádá mezinárodní festival animovaného filmu Animayo spolu s autorkou Galinou Miklínovou. Děti a rodiče si budou moci vyrobit své vlastní žrouty ponožek 25. listopadu v 12:30.

Kalendář

Kalendář

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

20. 11. 2017

Jiří Kůs a Luboš Komárek vystoupili na Technologickém institutu v Lisabonu

Dva významní čeští odborníci v oblasti nanotechnologií navštívili 15. listopadu Technologický institut Univerzity v Lisabonu a setkali se se svými portugalskými kolegy. Hlavním tématem jejich setkání byl výzkum, inovace a navázání mezinárodní spolupráce a to především díky projektům Nanoprogress a Česko je Nano. Setkání sloužilo k navázání širší spolupráce mezi českými a portugalskými vědci, stejně tak jako se nedávno podařilo navázat spolupráci se španělskými kolegy. Český nanotechnologický výzkum patří ke světové špičce tohoto mladého a progresivního oboru.

31. 10. 2017

V Madridu vystoupila česká taneční skupina VerTe Dance

Diváci v Madridu měli v říjnu možnost shlédnout mezinárodními i českými cenami ověnčené představení Korekce skupiny VerTeDance. Představení v režii Jiřího Havelky a za doprovodu hudebníků z Clarinet Factory se uskutečnilo v rámci třetího ročníku Mezinárodního festivalu tance Danza_MOS 2017 v Madridu v divadle Conde Duque, a to dne 18. října v 20 hodin.

17. 10. 2017

Koncert Vladislava Bláhy v Paláci Bauer v Madridu

Světoznámý český kytarista Vladislav Bláha vystoupil v Paláci Bauer 16. října v 19:30h. Na koncertu zazněla díla od skladatelů jako Manuel de Falla, Nikita Koshkin, Jonh W. Duarte, Jorge Morel a Štěpán Rak. Volný vstup. Akci pořádalo České Centrum Madrid, regionální vláda Communidad de Madrid a vyšší škola Escuela de Canto ve spolupráci se sdružením Amigos de la Música, los Museos y las Casas-Palacio.

05. 10. 2017

Česká gastronomie v Evropském týdnu jazyků v Madridu

Jako zpestření Týdne evropských jazyků uspořádal Goetheův institut gastronomický veletrh s možností degustace typický pokrmů z Německa, Polska, Slovenska, Estonska, České republiky a Portugalska. Událost se uskutečnila dne 29. září od 17h do 20h.

Videa

Video placehodler