Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.4.2019    |    1.5.2019

Studio Archwerk vztyčí věž v Logroñu během festivalu Concéntrico

Architekti Martin Kloda a Hana Procházková z pražského studia Archwerk se zúčastní Mezinárodního festivalu architektury a designu v Logroñu 05, kde budou mít možnost představit svoji intervenci do veřejného prostoru na náměstí pod věží kostela San Bartolmé. Festival bude probíhat od 26. dubna do 1. května.

28.3.2019    |    31.5.2019

Univerzita v Granadě si připomene Sametovou revoluci výstavou fotografií Pavla Hrocha

Při příležitosti 30. výročí pádu komunismu v Československu a střední Evropě pořádá České centrum v Madridu ve spolupráci s lektorátem českého jazyka na granadské univerzitě výstavu fotografií Pavla Hrocha. Zachycuje nejen protesty z roku 1989 těsně před pádem komunistického režimu, ale také utrpení, zklamání a nespokojenost, jež v zemi panovaly. Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční 28. března a můžete ji navštívit do konce května.

28.5.2019

V Cádizu se v rámci cyklu Cheap Thrills bude promítat film „Sedmikrásky“ Věry Chytilové

Vrcholné dílo hlavní představitelky české nové vlny bude ke zhlédnutí 28. května v rámci festivalu avantgardní a nezávislé kinematografie Cheap Thrills v Cádizu. Projekce se uskuteční v prostorách Nadace Unicaja. Vstup volný až do zaplnění sálu.

4.5.2019    |    19.5.2019

Titirimundi: Karromato se svým loutkovým cirkusem objede León, Ávilu, Zamoru, Burgos a Segovii

Pražský loutkový soubor Karromato se v rámci festivalu Titirimundi vydá na turné po Kastilii a Leónu, v šesti městech zahraje celkem devět představení „Dřevěný cirkus“. Turné začne 4. května v Leónu, pokračovat bude o den později v Ávile, 8. května v Zamoře, 11. května v Burgosu, 12. května se přesune do provincie Segovia a vyvrcholí od 16. do 19. května čtyřmi vystoupeními na festivalu Titirimundi v zahradách u Muzea Estebana Vicenta na náměstí Bellas Artes v Segovii.

10.5.2019    |    26.5.2019

Titirimundi: Teátr Pavla Šmída vystoupí v Segovii, Madridu, Redondele a Seville

Jedinečný svět Teátru Pavla Šmída se se svými loutkami vrací do Španělska a v rámci festivalu Titirimundi nabídne osm představení v pěti španělských městech. Turné začne 10. května v provincii Segovia a bude pokračovat 11. a 12. května v proslulém Loutkovém divadle v parku El Retiro v Madridu, 14. května v Redondele a od 15. do 19. května na festivalu Titirimundi v paláci Quintanar v Segovii, ze které se přesune do Sevilly na závěrečná vystoupení ve dnech 25. a 26. května.

Český dům Moskva

 

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

05. 04. 2019

Čeští experti na informační a komunikační technologie se představili v IMDEA Networks Institute

Filip Šroubek, zástupce vedoucího Oddělení zpracování obrazové informace Ústavu teorie informace a automatizace na Akademii věd České republiky, a Jaroslav Šíp, tajemník Katedry počítačů a Centra umělé inteligence na ČVUT, vystoupili spolu s dalšími odborníky na konferenci, která se uskutečnila 4. dubna v IMDEA Networks Institute.

28. 03. 2019

Vernisáž výstavy fotografií Pavla Hrocha - Sametová revoluce

Vernisáž výstavy se uskutečnila 28. března na Filozofické fakultě Univerzity v Granadě za účasti autora fotografií Pavla Hrocha a velvyslance České republiky ve Španělsku Ivana Jančárka.

26. 03. 2019

Akademie RESAD v Madridu vzdala hold scénografovi Josefu Svobodovi

Královská škola dramatických umění v Madridu zasvětila Světový den divadla jevištnímu výtvarníkovi Josefu Svobodovi. O životě a díle českého umělce přednesla odbornice Marie Jirásková, program uvedl Stanislav Škoda, ředitel Českého centra v Madridu, Ivan Jančárek, velvyslanec České republiky ve Španělsku, a Pablo Iglesias Simón, ředitel RESAD.

01. 03. 2019

Věra Chytilová v madridské Filmotéce: O něčem jiném

Film O něčem jiném, promítaný dne 1. března v 19:30 v kině španělské filmotéky Doré, zahájil přehlídku snímků Věry Chytilové.

Videa

Video placehodler

Program

2.5.2019 17:30

Jan Mlčoch a Stanislav Škoda promluví o české literatuře v době transformace v Barbastru

Hispanista Jan Mlčoch bude mít dne 2. května od 17:30 v budově UNEDu v Barbastru přednášku „Mezi diktaturou a svobodou. Reflexe sametové revoluce v české literatuře“, kterou připravil společně se specialistou na danou oblast Karlem Střelcem. Pokusí se během vystoupení přiblížit literaturu, která se vztahuje k událostem československé sametové revoluce 1989 a společenských změn, které nastartovala. Ředitel Českého centra v Madridu Stanislav Škoda přispěje svou prací „Tak daleko, tak blízko. Vztahy a souvislosti mezi českou a španělskou literaturou od 90. let 20. století". Obě vystoupení budou součástí širších diskusí o literatuře v období transformací na Mezinárodním kongresu zaměřeném na španělský román v období 1970-2019, a zároveň připomenou třicáté výročí sametové revoluce v Československu.

Ve dnech 2., 3. a 4. května 2019 pořádá zaragozská Univerzita v Barbastru Mezinárodní kongres, který se již tradičně zaměřuje na proměny a proudy španělské beletrie v posledních pěti dekádách, na témata jako jsou přechod od diktatury k demokracii, překonání poválečného období, literární experiment, popkulturu, vzpomínkový román a literární reflexe španělské občanské války a transformace. Akci pořádá Vědecká skupina aragonské autonomní vlády zaměřená na uměleckou fikci, která se dlouhodobě zabývá studií literatury zachycující přechod od diktatury k demokracii. Tento ročník konference bude mít navíc za téma literární zpracování transformačních společenských procesů v různých evropských zemích.

Přednášky Jana Mlčocha a Stanislava Škody se uskuteční dne 2. května v rámci besedy „Evropská literatura v době transformací“.

16:15

Debata u kulatého stolu: Přeměny evropské literatury v období transformací. Vystoupí Ricardo Martín de la Guardia (Univerzita ve Valladolidu), José María Faraldo (Autonomní univerzita v Madridu) a moderátor Carlos Forcadell (Univerzita v Zaragoze).

17:30

Mgr. Stanislav Škoda, České centrum ve Španělsku. Tak daleko, tak blízko. Vztahy a souvislosti mezi českou a španělskou literaturou od 90. let 20. století.

17:50

Dr. Jan Mlčoch, Univerzita v Ostravě. Mezi diktaturou a svobodou. Reflexe sametové revoluce v české literatuře (napsal společně s Karlem Střelcem).

18:10

Dra. Alicia Villar Lecumberri, Autonomní univerzita v Madridu. Řecký spisovatel Aris Alexandru „Osamělost ve změti historických událostí“.

18:30

Dr. Dimitris Filippis, zastupující profesor Univerzity Abierta v Řecku. Řecký román přeložený do španělštiny (nebo ve Španělsku) v období konce frankismu a první reorganizace.

Stanislav Škoda (1976), před nástupem do funkce ředitele Českého centra ve Španělsku vykonával pozici šéfredaktora v nakladatelství Paseka v Praze. Také pracoval jako novinář, publikoval své eseje a reportáže mezi jinými v časopisech jako Reflex, Babylon a Host. Pracoval v Českém rozhlase, kde moderoval pořady o literatuře a kultuře španělsky mluvícího světa.

Jan Mlčoch (1985) je doktorem hispanoamerické literatury na Univerzitě Adama Mickiewicze v Poznańi. Vystudoval hispanistiku a hudební výchovu na Univerzitě v Ostravě, v oddělení románských jazyků této univerzity také od roku 2010 pracuje a vyučuje kurzy Španělské literatury, Hispanoamerické literatury a Historie španělského jazyka. Ve svém výzkumu se věnuje vlivu ideologií na literární díla a také strukturálními vztahy mezi hudbou a literaturou.

Karel Střelec (1990) je absolvent bohemistiky a francouzské filologie na Univerzitě v Ostravě, kde také připravuje svou dizertační práci v oblasti historie české literatury. Ve svém výzkumu se věnuje studiím historické paměti a reflexe v literární tvorbě. Navíc vyučuje češtinu a francouzštinu na Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě.

https://unedbarbastro.es/Default.aspx?id_servicio=110

 

 

 

 

Místo konání:
C/. Argensola, 60, Barbastro, Huesca
Datum:

2.5.2019 17:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce