Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Karel Roden a Václav Kadrnka uvedou film Křižáček na Festivalu v Seville

Na XIV. Festivalu evropského filmu v Seville diváci shlédnou letošní českou filmovou senzaci, která je nominována na hlavní cenu festivalu. Karel Roden, který v Křižáčkovi ztvárnil hlavní roli, film uvede v kině Nervión 10. listopadu ve 20:15. Český herec a režisér se také v Seville setká s veřejností na besedě, která se uskuteční 7. a 8. listopadu. Pro předplatitele a pro akreditované filmového festivalu bude Film k vidění ve stejný den ve 12:30.

Na sevillský festival přijedou dva úspěšní současní čeští filmaři, kteří ve filmu Křižáček ukazují svůj tvůrčí talent.

Film vypráví příběh malého kluka, který se rozhodne odejít z domu a splnit své poslání. S mečem a v brnění, které mu původně slouží jako hračky. Jeho otec se ho vydá hledat pouze s kapesníkem, na kterém má vyšitý synův obličej. 

Křižáček se odehrává ve středověku a jeho předlohou jsou verše Jaroslava Vrchlického. Básníka inspirovala částečně bájná dětská křížová výprava, která se odehrála v roce 1212 v rámci Čtvrté křížové výpravy. Křižáček tento rok vyhrál Křišťálový glóbus na Festivalu v Karlových Varech, což se zde naposledy českému filmu povedlo v roce 2002 (Rok Ďábla). Film se natáčel v italské Apulii, Kalábrii a na Sardinii, kde se tvůrcům podařilo najít správnou středověkou atmosféru.

Přes mezinárodní úspěch Karla Rodena (České Budějovice, 1962) ve filmu bylo jeho jméno dlouho spojeno především s divadlem. V 80. letech vystudoval DAMU a začal hrát v pražských divadlech. V roce 1993 absolvoval roční pobyt v Anglii, který mu byl k užitku po jazykové i profesní stránce. Po návratu do Prahy se vrátil k divadlu a dostal Cenu Alfreda Radoka a zahrál si v několika českých filmech. Velký zlom v kariéře zaznamenal v roce 2000. Po boku Roberta de Nira a Edwarda Burnse se objevil v jedné z hlavních rolí ve filmu 15 minut. Brzy nato přišla nabídka na roli ve filmu Blade II od Guillerma de Toro. V několika případech ztvárnil více či méně důležitou postavu zločince z východní Evropy. Po tom, co se vrátil do Evropy, si zahrál ve filmech jako Lidice nebo Habermannův mlýn.  Na vyhlášení Českého lva roce 2017 získal za film Masaryk podruhé Cenu za nejlepší herecký výkon a rovněž si odnesl Cenu filmové kritiky.

Režisér Václav Kadrnka (Zlín 1973) svým druhým filmem přesvědčil kritiku, že je jedním z nejlepších současných českých režisérů. Jeho první celovečerní film s názvem Osmdesát dopisů (2011) byl jednou z největší senzací na Berlinale a dalších filmových festivalech. Jednou z mnohých ocenění je i cena objev roku, kterou uděluje Česká filmová kritika. Film je inspirován osobním příběhem režiséra a vypráví o jeho dětství v Československu během normalizace v 70. letech, kdy se jeho rodina pokouší o emigraci. V roce 1988 odjel do Londýna, kde Kadrnka vystudoval obor Divadlo na Londýnské univerzitě. Do Československa se vrátil v roce 1992 a pracoval jako asistent režie u Vojtěcha Jasného. Od roku 1999 do roku 2008 studoval režii hraného filmu na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění (FAMU) v Praze.

Cena vstupného:

Základní: 3,5€ (nezaměstnaní 2,5€)

Snížené: od 2€
Předplatné: od 15€

Více informací na: http://festivalcinesevilla.eu