Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

2. promítání filmu „Vlk z Vinohrad“ v Sevillě

Jan Němec, enfant terrible Československé nové vlny, natáčel v posledních dnech svého života s Karlem Rodenem, hostem Festivalu evropského filmu v Seville, autobiografickou sbírku „téměř pravdivých“ příběhů. Názvem titulu se inspirovali u známého filmu Martina Scorseseho „Vlk z Wall Street“ s Leonardem DiCapriem. Film „Vlk z Vinohrad“ bude možno vidět podruhé a naposledy 10. listopadu ve 12:30 hodin v kinech Cinesur Nervión Plaza v Seville.

Kultovní režisér Jan Němec odešel z tohoto světa dobíráním si sebe samého ve filmu „Vlk z Vinohorad“, jehož natáčení skončilo den po jeho smrti v březnu 2016. Film, v jehož hlavní roli se objevil Jiří Mádl, se zaobírá autorovým životem počínaje filmovým festivalem v Cannes v roce 1968 až po Festival v Karlových Varech v roce 2015. Natáčelo se také v Praze, New Yorku a Kalifornii, a to prakticky bez scénáře. Režisér do snímku promítl tři stěžejní povídky ze své knihy „Nepodávej ruku číšníkovi“.  „Vlk z Vinohrad“ je drzé, až punkové ohlédnutí za Němcovým prvním Festivalem v Cannes v 60. letech a za jeho dalšími životními milníky. Film měl premiéru na Festivalu v Karlových Varech, kde získal zvláštní uznání poroty.

Jan Němec (Praha, 1916-2016) patří s Jiřím Menzelem, Milošem Formanem a Věrou Chytilovou k významným představitelům Československé nové vlny díky filmům „O slavnosti a hostech“ a „Démanty noci“. Němec se dostal do střetu s komunistickým režimem, ještě před sovětskou invazí se v roce 1966 zařadil mezi zakázané autory a bylo mu zakázáno točit. V 70. letech emigroval a žil ve Francii, Velké Británii, Německu, Švédsku a Spojených Státech. Po Sametové revoluci v roce 1989 se vrátil do Prahy, kde působil jako pedagog na FAMU.

Přes Rodenův mezinárodní úspěch ve filmu bylo jeho jméno dlouho spojeno především s divadlem. V 80. letech vystudoval DAMU a začal hrát v pražských divadlech. V roce 1993 absolvoval roční pobyt v Anglii, který mu byl k užitku po jazykové i profesní stránce. Po návratu do Prahy se vrátil k divadlu a dostal Cenu Alfreda Radoka a zahrál si v několika českých filmech. Velký zlom v kariéře zaznamenal v roce 2000. Po boku Roberta de Nira a Edwarda Burnse se objevil v jedné z hlavních rolí ve filmu 15 minut. Brzy nato přišla nabídka na roli ve filmu Blade II od Guillerma de Toro. V několika případech ztvárnil více či méně důležitou postavu zločince z východní Evropy. Po tom, co se vrátil do Evropy, si zahrál ve filmech jako Lidice nebo Habermannův mlýn.  Na vyhlášení Českého lva roce 2017 získal za film Masaryk podruhé Cenu za nejlepší herecký výkon a rovněž si odnesl Cenu filmové kritiky.

Ceny vstupenek:

Základní: 3,5€ (nezaměstnaní 2,5€)

Snížené vstupné od 2€

Předplatné od 15€

Více informací na: http://festivalcinesevilla.eu