Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Španělská premiéra filmu Lichožroutů na Animayo v Madridu

Jeden z nejočekávanějších českých animovaných filmů Lichožrouti byl natočený na motivy stejnojmenné knížky, která byla publikovaná mimo jiné i ve španělštině. Španělská premiéra proběhne 25. listopadu od 11 hodin v CaixaForum během filmového festivalu Animayo, kde bude přítomna i režisérka Galina Miklínová. Po projekci se bude konat dílna, kde si každý účastník může vyrobit figurku svého lichožrouta.

Lichožrouti jsou malí tvorové, kteří se živí jenom ponožkami, ale vždy si přivlastní jen jednu z páru a proto lidé nemohou najít celý pár. Mužete sledovat příběh hlavního hrdiny, malého lichožrouta Hihlíka, na kterého čekají ve filmu velká dobrodružství. Rodinný film Lichožrouti ukazuje kvalitu současné české animované kinematografie. 

Galina Miklínová je jedna z nejvýznamnějších výtvarnic své generace. Už víc než dvacet let se věnuje animaci a ilustraci. V devadesátých letech vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér filmové a televizní grafiky u Michaely Pavlátové a profesora Jiřího Bárty. Během studia absolvovala stáž na britské Humberside University. Její diplomová práce Biograf získala mnoho cen u nás i v zahraničí. Pro Českou televizi vytvořila úspěšný 26 dílný večerníček O Kanafáskovi. Jako režisérka a výtvarnice stála za svým celovečerním animovaným debutem Lichožrouti. Film byl natočený podle jejího scénáře ve spolupráci s Pavlem Šrutem, který je také autorem stejnojmenné knižní předlohy. Při výrobě snímku byla použita počítačová technologie. V českých a slovenských kinech byli Lichožrouti přijati s velkým nadšením. Sklidili úspěch i u odborné veřejnosti a byli nominováni na nejvýznamnější české filmové ceny, jako jsou Český lev nebo Ceny české filmové kritiky. Snímek získal cenu Trilobit, která je každoročně udělována nejlepším dílům původní audiovizuální české filmové a televizní tvorby.

Ilustrace a více než 30 publikovaných titulů Galiny Miklínové mají obrovských úspěch. Mezi její dlouhodobé pracovní partnery patří spisovatel Pavel Šrut a jejich knihy vyšly v mnoha zemích, např. v Japonsku, Španělsku Rusku nebo Bulharsku.V současné době pracuje Galina Miklínová na komiksu pro děti zvaném Hadrák.

Animayo, Mezinárodní fórum a festival animovaného filmu, speciálních efektů a videoher, se poprvé konal na Kanárských ostrovech v roce 2005. Konal se v městech jako je Lisabon, Los Angeles, Barcelona, Bombaj, každoročně v Las Palmas a na podzim v Madridu, kde je věnována pozornost spíše ženským autorkám.

Akci organizuje filmový festival Animayo a České centrum Madrid.

V nejbližší době bude zahájen prodej vstupenek na festival (CaixaForum).

Pro informaci o cenách kontaktujte animayo@animayo.com

 Více informací na: http://www.animayo.com/?accion=madrid_2017