Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Madridské Animayo uctí odkaz Jiřího Brdečky v CaixaForum

Spisovatelka a scénáristka Tereza Brdečková, dcera legendárního tvůrce animovaných filmů Jiřího Brdečky, v Madridu představí pět krátkých filmů z let 1948-1973, které jsou již dnes součástí historie evropské animace. Promítání se bude konat 25. listopadu v 19:30 v kulturním centru CaixaForum.

Jiří Brdečka (1917, Hranice – 1982, Praha), syn spisovatele Otakara Brdečky, byl známý český spisovatel, umělec a režisér. Během nacistické okupace studoval v Praze. Po studiích pracoval v pražském Městském muzeu a příležitostně si vydělával jako novinář a kreslíř. V roce 1943 realizoval svou první animaci a v roce 1949 se stal režisérem a scénáristou studia Barrandov. Jeho tvorba se vyznačuje inteligentním humorem, ve kterém hojně používá hyberbolu, ironii a literární odkazy. Brdečka spolupracoval mimo jiné na celovečerních snímcích Karla Zemana a Oldřicha Lipského.

Brdečkovy  krátké filmy uvede jeho dcera, novinářka, filmová kritička, spisovatelka a scénáristka Tereza Brdečková. Odhalí tajemství otcovy tvorby, která z něj udělala jednoho z nejdůležitějších režisérů, scénáristů a animátorů zlaté éry umělecké animace střední a východní Evropy po druhé světové válce.

Program:

Vzducholoď a láska (1948, 8 min)

Vzducholoď a láska je příběh o lásce, která překoná veškeré překážky. Brdečka v něm použil klasickou animaci v secesním stylu, která se inspiruje obrazy Kamila Lhotáka a pro české prostředí je typická. 

Špatně namalovaná slepice (1963, 14min)

Malý chlapec vidí svět jinak než jeho učitelka a spolužáci, kteří mu nerozumí. Snímek vyniká střetem mezi nespoutanou fantazií tvořivého kluka a suchým realismem kantorky.

Pomsta (1968, 15min)

Příběh stydlivého mladíka, který se pokouší získat dívku svých snů. Ta si místo pohublého básníka všímá silnějších a pohlednějších mužů. Mladík požádá souseda čaroděje, aby mu pomohl dívku získat.

Metamorpheus (1968, 14min)

V tomto animovaném snímku ožívají pompejské fresky. Na základě známého mýtu o Orfeovi a Eurydice se poukazuje na nesmrtelnost a kontinuitu umělecké a kulturní tradice.

Tvář (1973, 3 min)

Lidská tvář je krátký tříminutový snímek, který zobrazuje vývoj jedince od narození až po jeho smrt v minimalistickém pojetí.

 

Mezinárodní Fórum a Festival animovaného filmu, speciálních efektů a videoher Animayo, se poprvé konal v roce 2005 v Las Palmas na Kanárských ostrovech. Kromě toho každý rok putuje po městech jako Lisabon, Los Angeles, Bombaj, Barcelona a Madrid. Tento rok je zvláštní pozornost věnována ženské tvorbě.

Vstupenky bude možné koupit v Caixa Forum. Informace o cenách a on-line rezervace jsou možné na e-mailové adrese animayo@animayo.com

Akci pořádá Animayo a Českém Centrum v Madridu.

Více informací na: http://www.animayo.com/?accion=madrid_2017