Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Radka Denemarková se zúčastní diskuze evropských autorů na světoznámém mexickém knižním veletrhu v Guadalajaře

Autorka románu Peníze od Hitlera na mexickém knižním veletrhu zasedne k debatnímu stolu, kterého se zúčastní i autoři Mircea Cartarescu (Rumunsko), Tiziano Scarpa (Itálie) a Tommy Wieringa (Nizozemí). Debata se zaměří na díla autorů a současnou evropskou literaturu. Za román Peníze od Hitlera získala Denemarková cenu Magnesia Litera a posléze román v překladu Eleny Buixaderas vydalo španělské nakladatelství Galaxia Gutenberg.

Veřejné setkání se uskuteční v Sálu C Mezinárodního prostoru Expo v Guadalajaře. Nejprve se přečtou úryvky z díla každého autora a pak bude následovat debata mezi autory a publikem o tom, jaké to je být spisovatelem v jednotlivých evropských zemích a co se děje v současné evropské literatuře.

Peníze od Hitlera je vyprávění, ve kterém se ve dvou časových liniích rozvíjí příběh mladé židovky Gity. V té první Gita Lauschmannová přijíždí zpět z nacistického koncentračního tábora, a zjišťuje, že už se nemá kam vrátit. Zároveň jsme svědky posledních roků Gitina života. Postarší, ale silná žena se vrací do rodné vsi a zjišťuje, že domoci se spravedlnosti a nápravy křivd není vždy možné. Dozvídá se nepěknou pravdu z vlastní minulosti a dochází k závěru, že dobro a zlo nestojí jednoznačně na žádné straně.

Radka Denemarková (1968) vystudovala germanistiku a bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde v roce 1997 získala doktorát. Pracovala v Ústavu pro českou literaturu AV ČR a jako umělecká ředitelka divadla Na Zábradlí. Od roku 2004 žije na volné noze. V roce 2005 byla vydána její první próza A já pořád kdo to tluče?. O rok později vyšel román Peníze od Hitlera, za který autorka získala Magnesii Literu. Polské vydání bylo nominováno na cenu Angelus (2009), německý překlad vyhrál ceny Usedom (2011) a Georg Dehio (2012). Za román Kobold (2011) byla autorka nominována na Cenu Josefa Škvoreckého. Knihy Radky Denemarkové jsou přeloženy do 17 jazyků.

Mezinárodní knižní veletrh v Guadalajaře je nejdůležitější literární festival hispanofonní literatury na světě a druhý nejvýznamnější literární festival obecně. Lze ho srovnat pouze s veletrhem ve Frankfurtu nebo Buenos Aires. Vznikl v roce 1987 a každý rok ho v posledním listopadovém týdnu pořádá Guadalajarská univerzita. Tento rok je čestným hostem region Madrid.