Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Film Jiřího Trnky "Sen noci svatojánské" bude promítán v Mataderu v Madridu

Shakespearovská adaptace Jiřího Trnky patří nejen ke zlaté klasice českého animovaného filmu, ale i k tomu nejlepšímu v oboru stopmotion animace v celé Evropě. Film získal mnoho domácích i zahraničních ocenění a zazářil na festivalech v Cannes a v Benátkách v roce 1959. Promítání proběhne v Sala Azcona v prostorách Cinetéky v Mataderu de Madrid dne 20. prosince v 18h.

Sen noci svatojánské (Jiří Trnka, Česká republika, 1959, 76´) je jedno ze stěžejních děl tohoto mistra animovaného filmu, někdy nazývaného Waltem Disneyem Východu. Celovečerní film plný autorem ručně vyrobených loutek přináší nový pohled na klasické dílo Williama Shakespeara, spletité milenecké vztahy a nadpřirozené bytosti. Tento film je považován za jeden z jeho řemeslně nejnáročnějších a získal zaslouženě několik cen, mezi kterými nechybí Zlatá palma z filmového festivalu v Cannes či ocenění z festivalu v Benátkách.

Jiří Trnka patřil mezi významné české ilustrátory, scénografy a režiséry 20. století. Během své kariéry natočil více než 20 filmů a k jeho nejznámějším snímkům patří "Staré pověsti české", "Sen noci svatojánské" či "Ruka". Trnka byl také uznávaný malíř a ilustrátor. Během svého života ilustroval více než 130 knih a to především knihy pro děti. Proslavil se ilustracemi Pohádek bratří Grimmů, Alenky v říši divů a díly Shakespeara.

Akci pořádá Matadero Madrid, Ayuntamiento v Madridu a České Centrum v Madridu.

Více informací: 
www.cineteca.com