Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Druhé promítání filmu “Sen noci svatojánské” v madridské Cinetéce

Film "Sen noci svatojánské" bude možné vidět ještě jednou 23. prosince v 16h. Tato shakespearovská adaptace Jiřího Trnky patří ke zlaté klasice animovaného filmu. Celovečerní snímek je v oblasti animace technikou stopmotion považovaný za naprosto mistrovské dílo v celoevropském kontextu. Film získal mnoho domácích i zahraničních ocenění a zazářil na festivale v Cannes a Benátkách v roce 1959.

Sen noci svatojánské (Jiří Trnka, Česká republika, 1959, 76´) je jedno ze stěžejních děl tohoto mistra animovaného filmu, někdy nazývaného Waltem Disneyem Východu. Celovečerní film plný autorem ručně vyrobených loutek přináší nový pohled na klasické dílo Williama Shakespeara, spletité milenecké vztahy a nadpřirozené bytosti. Tento film je považován za jeden z jeho řemeslně nejnáročnějších a získal zaslouženě několik cen, mezi kterými nechybí Zlatá palma z filmového festivalu v Cannes či ocenění z festivalu v Benátkách.

Jiří Trnka patřil mezi významné české ilustrátory, scénografy a režiséry 20. století. Během své kariéry natočil více než 20 filmů a k jeho nejznámějším snímkům patří "Staré pověsti české", "Sen noci svatojánské" či "Ruka". Trnka byl také uznávaný malíř a ilustrátor. Během svého života ilustroval více než 130 knih a to především knihy pro děti. Proslavil se ilustracemi Pohádek bratří Grimmů, Alenky v říši divů a díly Shakespeara.

Akci pořádá Matadero Madrid, Ayuntamiento v Madridu a České Centrum v Madridu.

Více informací: 
www.cineteca.com