Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Alex Dowis předvede light painting na festivalu Animayo v Madridu

Výtvarník Alex Dowis představí Madridu svou ohromující show v light paintingu, se kterým se před pár lety probojoval až do finále Česko Slovensko má talent. Akce se uskuteční 23.11. v prostorách Caixa Forum, kde se už čtvrtým rokem pořádá festival animace Animayo.

Technika luminografie neboli light painting, kterou svého časo používal už Picasso, využívá světlo jako tvořící nástroj. Vzhledem k tomu, že jsou takto vytvořené obrazy pouze dočasné, po chvíli před zraky diváků zmizí, jde o naprosto výjimečná a neopakovatelná díla. Nestálý charakter těchto obrazů také umělce nutí kreslit s jistotou a přesností.

Alex Dowis je všestranný umělec a mezi jeho disciplíny patří právě i malování světlem, které ho dovedlo až do finále soutěže Česko Slovensko má talent. Vytváří obrazy v písku, věnuje se speed paintingu, light paintingu a mimo jiné i klasické animaci v 2D. V roce 1996 s myšlenkou propagace pouličního umění založil umělecké studio DOWIS, které se dnes těší velké popularitě doma i v zahraničí. Dowis a jeho kolegové pracují v různých uměleckých odvětvích, od tvorby komiksů, animací a ilustrací až po umělecké instalace, scénografii a organizaci kulturních akcí.

Třináctý ročník festivalu Animayo, který se již po čtvrté koná v Madridu, se představí v CaixaForum ve dnech 23. a 24. listopadu. Této události se každoročně účastní největší talenty audiovizuálního a digitálního umění.

V Madridu se poprvé uvedou čtyři vítězné krátkometrážní filmy z loňského ročníku. Díky tomu, že byl Animayo uznán jako “kvalifikační festival pro ceny Oscar®”, budou vítězné filmy automaticky hodnoceny i odbornou porotou hollywoodské Akademie filmového umění a věd.

Animayo Madrid 2018 představí nejnovější trendy ve světě animace a digitálních efektů. Akce se účastní 7 špičkových umělců ze Španělska, České republiky, Velké Británie, Japonska a Francie.

Organizátory akce jsou České centrum Madrid, Velvyslanectví ČR v Madridu a festival Animayo

Více informací na: https://www.animayo.com/?accion=madrid_2018