Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Věra Chytilová v madridské Filmotéce: Pasti, pasti, pastičky

V jednom z posledních filmů autorky založeném na skutečných událostech se opět prolíná drama a komedie. Dívce, jež byla znásilněna, se podaří dohledat a vykastrovat své útočníky. Celovečerní snímek zakončí přehlídku filmů Španělské Filmotéky věnovanou Věře Chytilové. První projekce se uskuteční dne 20. března v 19:30 a druhá, a také poslední projekce celé přehlídky, dne 31. března v 20:30.

Pasti, pasti, pastičky (1998) 124 minut.
Dva dobří kamarádi, architekt Petr a zkorumpovaný poslanec Josef, zastaví mladé dívce Lence, které se porouchalo auto na silnici a znásilní ji. Ukáže se ale, že dívka je veterinářka a použije své vědomosti a chladnokrevnost k dopadení obou násilníků, jež poté uspí a vykastruje. Od tohoto momentu se problémy všech tří postav nepřestávají množit.

Věra Chytilová (Ostrava, 1929 - Praha, 2014) byla avantgardní českou režisérkou a průkopnicí tzv. nové vlny československé kinematografie, také bývá často považována za jednu z nejpozoruhodnějších českých režisérek vůbec. Vystudovala filosofii a architekturu v Praze. Poté byla přijata na Filmovou akademii jako tehdy jediná žena v tomto oboru, kde mezi její vyučující patřil mimo jiné také režisér Otakar Vávra. Chytilová se stala představitelkou nové vlny českého filmu po boku režisérů jako Miloš Forman nebo Jiří Menzel.

Již od počátku kariéry jsou díla Chytilové charakteristické svou provokací a kritikou formálních stereotypů a etických hodnot. Nejvýznamnějším dílem je bezpochyby film Sedmikrásky (1966), kde jako i ve svých ostatních dílech Chytilová zachycuje postavení žen ve společnosti.

Po okupaci Československa Sovětským svazem nemohla Věra Chytilová nadále točit a k tvorbě se mohla vrátit až po roce 1975. I navzdory útlaku režimu si ale režisérka udržela jasný protirežimní morální postoj. Po sametové revoluci roku 1989 se stala profesorkou na FAMU a od roku 2005 vedoucí katedry režie.

Chytilová obdržela mnohá ocenění během své kariéry, mezi něž patří bronzová medaile z Benátského filmového festivalu 1962, francouzský Řád umění a literatury, Český lev za mimořádný přínos české kinematografii a také cena za mimořádný přínos světové kinematografii z Mezinárodního festivalu v Karlových Varech. Režisérka zemřela dne 12. Března 2014 ve věku 85 let v Praze.

Akce je pořádána Českým centrem v Madridu a Španělskou Filmotékou v Madridu. 
Více informací na http://www.culturaydeporte.gob.es/cultura/areas/cine/mc/fe/portada.html