Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Trio Halíř zavítá do Madridu a vzdá poctu Granadosovi a Dvořákovi

Trio Halíř představí své CD Granados & Dvořák v Espacio Ronda de Madrid. Na housle je doprovodí Cibrán Sierra, houslista kvarteta Quiroga. Koncert se uskuteční 22.11. ve 20:30.

Trio Halíř bylo vytvořeno s myšlenkou propagovat významnou osobnost českého houslového virtuóza Karla Halíře (Vrchlabí 1859 - Berlín 1909). Halíř byl v rámci své profese velmi aktivní, koncertoval jako sólista, byl členem komorních smyčcových formací, působil jako koncertní mistr a byl činný i jako pedagog.

V roce 1886 zrealizoval německou premiéru Čajkovského houslového koncertu ve městě Sondershausen. O dva roky později premiérově zahrál tento koncert v Praze pod taktovkou samotného Čajkovského. V roce 1905 představil houslový koncert Jeana Sibelia, který dirigoval Richard Strauss. Halíř byl také angažován v Triu Schumann společně s klavíristou Georgem Schumannem (1866- 1952) a violoncellistou Hugem Dechertem. Tato formace vystupovala na nejznámějších evropských pódiích a 9.2. 1904 se představila dokonce v madridském Španělském divadle (Teatro Español). O devět měsíců později, 20.11., se v prostorách madridské Unión Musical rodil Granadosův klavírní koncert Romantické scény (Escenas Románticas).

Trio Halíř tvoří slovenská violoncellistka Jana Podolská, český klavírista Václav Mácha a violista španělského původu, který se usadil v Praze, Eduardo García Salas, Členové tohoto hudebního uskupení získali několik prestižních mezinárodních ocenění, např. na Soutěži studentů konzervatoří Slovenské republiky, na Soutěži Karla Bergemanna v Hannoveru, na Evropské hudební soutěži v Dublinu, a dalších.

Program:
Enrique Granados, Trío en Do mayor op.50
Antonín Dvořák, Trío en fa menor op.65 

Vstupné: 12 euros
Rezervace: +34 91 366 1041, 639 819 503, info@espacioronda.com