Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

V Barceloně se představí expozice věnovaná vzniku samostatného Československa

Expozice, která zachycuje celý proces vedoucí k prohlášení Československa za samostatnou republiku, bude k vidění v Reial Cercle Artístic v Barceloně od 12.12. do 7.1. Výstava přiblíží témata jako např. intenzivní diplomatické vztahy Československa nebo celkový rozvoj země v meziválečném období.

Výstava, která se představí v nádherných prostorách Reial Circle Artístic v Barceloně, seznámí návštěvníka s tehdejší společností, kulturou, průmyslem a důležitými historickými událostmi jedné z nejrozvinutějších zemí v meziválečném období a samozřejmě také s osobnostmi, které jsou spojeny se vznikem samostatného Československa - Tomášem Garriguem Masarykem, Edvardem Benešem a Milanem Rastislavem Štefánikem. 

Prvních dvacet let existence nového státu představovalo jedinečnou a vzrušující kapitolu českých a slovenských dějin. Československo se osamostatnilo od Rakousko-Uherské monarchie a postupně si vybudovalo statut prosperujícího a pokrokového státu. Vývoj zastavila až okupace nacistickým Německem před druhou světovou válkou.

Masarykovi, Benešovi a Štefánikovi se během první světové války podařilo navázat důležité diplomatické a vojenské vztahy se Spojenými státy, Francií a Velkou Británií. Československo, jako jeden z nejbohatších regionů bývalého Rakouska-Uherska, se díky podpoře západních států a pokrokové ústavě stalo důležitým politickým, ekonomickým a kulturním centrem. Mnichovská dohoda (neboli „Mnichovská zrada“), podepsaná Francií a Velkou Británií bez souhlasu Československa ukončila toto období prosperity a umožnila Hitlerovi další expanzi do východní Evropy.

Organizátory akce jsou Honorární konzulát České republiky v Barceloně Honorární konzulát Slovenské republiky v Barceloně a České centrum Madrid.