Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Ondřej Kobza navštíví festival kulturního managementu La Pública 19, kde přiblíží své street artové projekty

Ondřej Kobza se již několik let snaží otřást kulturním životem jak českých, tak zahraničních měst v mnoha směrech, vždy však v interakci s jejich obyvateli nebo návštěvníky. Například rozmístí do ulic, na náměstí nebo před katedrálu klavíry, šachové stolky či poesiomaty, ze kterých je možné poslouchat vybrané básně. Kobza se na madridském festivalu podělí o svou dlouholetou zkušenost s využíváním veřejného prostranství pro otevřené kulturní aktivity. 9. ročník Mezinárodního setkání kulturních manažerů La Pública 19 proběhne 31. ledna v Círculo de Bellas Artes v Madridu v 12:55h.

Ondřej Kobza nedokončil studia politologie a teologie. Od roku 2010 provozuje v Praze několik kaváren s kulturním programem, například Café v lese nebo Café Neustadt. Vede spolek Piána na ulici, který pracuje s veřejným prostorem. Více než šest let staví do ulic piána, šachové stolky, pingpongové stoly nebo poetické jukeboxy v českých i zahraničních městech. V současnosti se intenzivně věnuje střeše Lucerny (postavené dědečkem V. Havla), kterou rekonstruuje a připravuje k otevření veřejnosti. Víkendy a léto tráví na hradě Pirkštejně ze 14. století, který také zapůjčuje pro různé benefiční a umělecké počiny.

Posluchače přednášek La Pública 19 Ondřej Kobza seznámí se svým projektem „Ministerstvo jemných zásahů“. Kromě toho, že sám provádí malé změny ve veřejném prostoru, snaží se svou aktivitou nakazit i další lidi. Cílem je větší vliv obyvatel na rozvoj města. Chce je inspirovat a případně i pomáhat s realizací jejich vlastních myšlenek. Během svého působení bezpochyby získal jisté know-how. Například i tak, že po celém světě instaluje své poesiomaty, čili železné roury, ze kterých po stisknutí tlačítka vychází poezie speciálně vybraná pro dané místo. V Madridu promluví i o své zkušenosti s prací na veřejném prostoru známé pražské budovy Palác Lucerna.

Organizuje Fundación Contemporánea, La Fábrica a Círculo de Bellas Artes s podporou Ministerstva kultury a sportu a ve spolupráci s Českým centrem v Madridu.

Více informace:
http://www.fundacioncontemporanea.com/publica19
http://www.piananaulici.cz/
http://www.cafevlese.cz/
https://www.cafeneustadt.cz/     
www.thepoetryjukebox.com