Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Připomínáme devadesáté narozeniny Milana Kundery na Univerzitě v Granadě

Debatou nazvanou „Devadesát let mezi smíchem a zapomněním“, která se uskuteční 2. dubna v 12.30 v Aule Magna na Filozofické fakultě, oslaví Univerzita v Granadě devadesáté narozeniny českého spisovatele. Zúčastní se jí profesor českého jazyka a literatury Alejandro Calero a ředitel Českého centra Madrid Stanislav Škoda. Program uzavře v 18.30 projekce ukázek z filmu „Nesnesitelná lehkost bytí“.

Milan Kundera (Brno, 1929) oslaví 1. dubna letošního roku 90. narozeniny. Kundera po studiích hudby, filmu a literatury pracoval jako profesor filmové vědy v Praze. Na počátku Pražského jara, v roce 1967, publikoval svůj první román „Žert“, satirické zachycení epochy stalinismu, kterým se proslavil i za hranicemi Československa a zaujal například slavného francouzského spisovatele Louise Aragóna, který „Žert“ označil za jeden z nejlepších románů 20. století. V dalších letech vydal romány „Život je jinde“ a „Valčík na rozloučenou“, ale po invazi sovětských vojsk do Československa v roce 1968 se Kundera ocitl v hledáčku úřadů a na seznamu zakázaných autorů. V roce 1975 emigroval do Francie, později získal francouzské občanství. V roce 1981 vydal „Knihu smíchu a zapomnění“, kde vylíčil osudy několika odpůrců režimu a byl zbaven československého občanství. O tři roky později vyšlo jeho mistrovské dílo „Nesnesitelná lehkost bytí“. V roce 1990 publikoval „Nesmrtelnost“, poslední dílo v češtině, a další texty začal psát francouzsky. Ty měly čím dál tím menší politický podtext a byly stále více filozofické, z žánrového hlediska se oddalovaly od románu a přibližovaly k eseji. Posledním dílem autora je „Slavnost bezvýznamnosti“ z roku 2014. V jeho próze, která je často protkána černým humorem a ironií, se odráží filozofie Nietzscheho a vliv spisovatelů jako Kafka nebo Cervantes.

Nesnesitelná lehkost bytí se odehrává v době Pražského jara, děj zasahuje až do doby nastupující normalizace. Ústředními postavami filmu Philipa Kaufmana s Danielem Day-Lewisem a Juliette Binoche v hlavních rolích jsou dva milenecké páry. Jedná se o poslední film, jemuž sloužily Kunderovy knihy jako předloha, natočen byl v USA v roce 1988. Přestože ho diváci i kritika přijali pozitivně, Kundera nebyl s převedením svého románu na plátno spokojen a od té doby nepovoluje filmové adaptace svých děl.