Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Celovečerní animovaný film Lajka na festivalu MUCES

Segovijský festival evropského filmu MUCES uvede animovaný film Laika, který byl inspirovaný skutečným příběhem slavné sovětské psí kosmonautky. Promítání se uskuteční 17.11. ve 12:00 v Casa de la Lectura a 19.11. v 10:00 v IES Andrés Laguna. Legendární let sovětské fenky Lajky do vesmíru se prolíná s příběhem o soužití zvířat na vzdálené planetě bez přítomnosti člověka. Originální verze se španělskými titulky.

Lajka (Aurel Klimt, 2017, 88 min)
Fenka Lajka žije na okraji velkého města v Rusku. Její život se změní v okamžiku, kdy je odchycena a vyslána do vesmíru. Po jejím úspěšném letu ji následují další zvířata vyslaná z Houstnu a Baikonuru. Gravitační síla černé díry je všechny zanese na vzdálenou planetu, kde naleznou svůj nový domov. Netrvá to dlouho a harmonické soužití s místními zvířaty je ohroženo příchodem člověka. Aurel Klimt chtěl tímto filmem poukázat na nerovný vztah mezi člověkem a zvířetem a na špatné zacházení se zvířaty, nad nimiž má příliš velkou moc, kterou zneužívá například na své vědecké pokusy.

Aurel Klimt (1972, Žilina) je český animátor a vysokoškolský pedagog. Vystudoval Katedru animované tvorby na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Nejdříve se ve své kariéře zaměřil na klasickou animaci, videoart a posléze pod vedením profesora Břetislava Pojara na pixelaci a loutkovou animaci. Během svých studií na sebe výrazně upozornil již svými ranými filmy na mezinárodních festivalech. Za svou tvorbu získal vysoká domácí i zahraniční ocenění, včetně nominace na studentského Oskara. Klimt se také věnuje realizaci divadelních představení a tvorbě televizních znělek. Ke svým filmům si sám zajišťuje scénář, střih, animaci, technologii i námět. Klimt v letech 2006 až 2015 vedl Katedru animované tvorby na FAMU, Filmovou akademii v Praze a založil Studio ZVON.

Akci organizují MUCES a České centrum v Madridu.

Více informací na:

http://www.lajka.eu/index_eng.html

http://www.muces.es/pelicula-478-laika