Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Barcelona si připomene protestní akt Jana Palacha výstavou

U příležitosti 50. výročí upálení Jana Palacha, které otřáslo svědomím poloviny světa, budou moci návštěvníci Královského kruhu přátel umění v Barceloně (Reial Cercle Artistic de Barcelona) shlédnout výstavu o životě tohoto studenta a motivech, které ho vedly k dramatickému aktu na protest proti sovětské okupaci Československa. Slavnostní zahájení výstavy, jejíž součástí jsou i dvě desítky fotografií z masově navštíveného Palachova pohřbu a následných protestů, se bude konat 7. února v 19,30 hodin za osobní účasti velvyslance České Republika ve Španělsku Ivana Jančárka a honorárního konzula České republiky v Barceloně Jaimeho Martína Pujola. Výstavu bude možné shlédnout do 1. března.

16. ledna 1969 se dvacetiletý student Jan Palach upálil v centru Prahy na protest proti o rok dřívější okupaci Československa sovětskými vojsky a proti politickým represáliím, které se snažily potlačit Pražské jaro a jimiž národ trpěl dalších 20 let. Palachův pražský pohřeb se stal největším davovým protestem proti přitvrzení komunistického režimu. Jana Palacha a jeho tragický akt v touze po svobodě následovali další občané Československa a zemí východní Evropy, např. Polska, východního Německa, ale i samotného Sovětského svazu.

20 panelů připravených předními českými odborníky paměti národa a studia totalitních režimů nás seznamuje s osobností Jana Palacha, snaží se vysvětlit jeho kontroverzní čin v kontextu událostí a připomínají obrovský dopad jeho smrti v daném okamžiku i budoucnosti a její význam při protestech proti režimu, které vedly k jeho pádu v roce 1989. Výstava je doplněna dvaceti fotografiemi vybranými kurátorkou Danou Kyndrovou, které zachycují masově navštívený Palachův pohřeb a následné protirežijmní protesty.

Organizuje: České centrum v Madridu, Honorární konzulát České republiky v Barceloně, Velvyslanectví České republiky ve Španělsku a Reial Cercle Artistic v Barceloně.