Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Univerzita v Granadě si připomene Sametovou revoluci výstavou fotografií Pavla Hrocha

Při příležitosti 30. výročí pádu komunismu v Československu a střední Evropě pořádá České centrum v Madridu ve spolupráci s lektorátem českého jazyka na granadské univerzitě výstavu fotografií Pavla Hrocha. Zachycuje nejen protesty z roku 1989 těsně před pádem komunistického režimu, ale také utrpení, zklamání a nespokojenost, jež v zemi panovaly. Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční 28. března a můžete ji navštívit do konce května.

Pavel Hroch (Bogota, 1967) je český fotograf a tlumočník. Se svým fotoaparátem procestoval Mexiko, Rusko, Kazachstán, Afganistán, Španělsko a samozřejmě Československo, a poté Českou republiku. Hroch podává obraz země přes její obyvatele., Jeho snímky zachycují lidi v jejich přirozeném prostředí během běžných aktivit každodenního života. Jeho fotografie byly vystaveny na takových místech, jako jsou Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických, Národní galerie v Bukurešti či v Muzeu paměti a tolerance v Mexiku.

Mezi jeho nejznámější fotografie patří série snímků z období sametové revoluce a následného pádu komunismu v roce 1989. Zajímavostí je, že tyto fotografie Hroch pořídil ještě jako mladý student, jeden z demonstrantů v davu, aniž by měl ponětí, že protesty skončí svrhnutím režimu.

Hrochovy snímky těchto převratných momentů a období, jež následovalo po sametové revoluci, vyšly v knize “Chtíč po svobodě – první roky po sametové revoluci” s texty Jáchyma Topola. Kniha vykresluje československou společnost zaskočenou množstvím náhlých změn. Po půl století života v policejním státu obyvatelé konečně poznali svobodu,  na kterou si nikdo kromě starších generací již nepamatoval.