Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Animayo a Česká centra přinášejí speciální edici stop motion animace

Festival Animayo a České centra ve Španělsku, Belgii, Francii, Itálii, Izraeli, Nizozemsku, Rusku, a Řecku spolu s Velvyslanectvími České republiky v Kolumbii, Španělsku a Itálii se spojily, aby pro vás připravily speciální festivalovou edici věnovanou stop motion animaci. V sobotu 4. července se hosté a odborníci z různých zemí postarají o nabitý program plný odborných přednášek, masterclass a panelových projekcích klasických i současných perel této unikátní animační techniky. Stop motion, který má v České republice bohatou tradici, je technika, při níž je reálný objekt mezi jednotlivými snímky ručně upravován a posouván o malé úseky tak, aby po spojení vyvolala animace dojem spojitosti. Takto lze rozpohybovat panenky nebo loutky z různých materiálů (plastelína, papír, tmel, keramika, plsť, atd.) nebo jiné reálné objekty jako například výřezy z papíru, fotografie, malby na skle či v písku a nespočet dalších možností, které jsou limitovány jen umělcovou fantazií.

Česká republika bezpochyby byla a stále je jednou z evropských zemí, které můžeme nazývat velmocí stop motion animace. Animace, jako nová kinematografická technika, se zde začala rozvíjet po druhé světové válce, kdy se stala originálním prostředkem pro vyjádření emocí, nálad a nápadů.  Ve světě má česká animace nebývale dobrou pověst, pravidelně se objevuje na mnoha mezinárodních festivalech a současná produkce krátkometrážní filmů jen potvrzuje její stále dobrou kondici.

Program speciální edice, kterou si pro tento rok připravil festival Animayo, bude zahrnovat přednášky a panely špičkových umělců věnujících se této technice. Těšit se můžete také na vybrané projekce klasické i současné stop motion animace, mezi kterými nebudou chybět reprezentanti prestižní pražské filmové školy FAMU.   

Hosté, kteří vás provedou světem stop motion animace: Tereza Brdečková (Česká republika), novinářka, filmová kritička, spisovatelka a scénáristka; Martin Vandas (Česká republika), producent stop motion filmů; Daphne Rosenthal (Holandsko), vizuální umělkyně věnující se experimentální kinematografii, Luca Raffaelli (Italie), scénárista a odborník na komiks a animaci; Patricia Ortiz Martínez (Španělsko), umělkyně a režisérka animovaných filmů; Tami Berenstein (Izrael), režisérka animovaných a dokumentárních filmů, konceptuální umělkyně, animátorka a ilustrátorka; Daria Kashcheeva (Česká republika), režisérka animovaných filmů.

Touto speciální edicí pokračuje spolupráce Českého centra v Madridu s festivalem Animayo, který v minulosti divákům představil práce významných klasiků české animace jako například Jiřího Bárty, Jana Švankmajera, Jiřího Trnky, Karla Zemana a dalších;  stejně jako současnou tvorbu a produkci umělců Michaely Pavlátové, Jakuba Červenky, Galiny Miklínové či Anety Zábkové.

Síť Českých center propaguju českou kulturu po celém světě.  Na této speciální festivalové edici stop motion animace spolupracují Česká centra v Belgii, Španělsku, Francii, Řecku, Holandsku, Izraeli, Italii a Rusku, spolu s Velvyslanectvími České republiky v Kolumbii, Španělsku a Italii.