Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Prezentace knihy Jezero Biancy Bellové v Malaze

V knihkupectví Luces v Malaze odstartuje španělské turné spisovatelky Bianky Bellové. To bude mít hned čtyři zastávky a na každé z nich se tato česká autorka sejde s místními čtenáři se zájmem o českou literaturu, kterým představí španělský překlad své knihy Jezero. Společně s Biankou Bellovou se prezentace zúčastní i spisovatel a novinář Guillermo Busutil a Cristina Pineda z nakladatelství Tres Hermanas Ediciones, které knihu ve Španělsku vydalo. Akce se uskuteční 18. února od 19 hodin.

Děj knihy Jezero se odehrává v jakémsi sovětském městě na konci světa. Jezero, které je pro její obyvatele životně důležité, vysychá a zlověstně ohrožuje své břehy. Muži mají vodku, ženy potíže a děti ekzém. Chlapec Nami se z tohoto apokalyptického světa vydává se na cestu s nejasným plánem najít matku, která zmizela z jeho života, když byl batole. Aby dokázal odhalit největší tajemství svého života, musí se vydat na cestu přes jezero. Tento román, který je surovým popisem života ve zdevastované zemi a v prostředí, kde lidé bojují o holé přežití, získal Evropskou cenu za literaturu a cenu Magnesia Litera v hlavní kategorii Kniha roku. O španělský překlad knihy se postaral Daniel Ordóñez.

Bianca Bellová (Praha, 1970), česká rodačka s bulharskými kořeny, vydala už pět knih: Sentimentální román (2009), Mrtvý muž (2011), Celý den se nic nestane (2013), Jezero (2016) a Mona (2019). Kromě románové tvorby publikovala i několik povídkových sbírek, přispívá do několika časopisů a překládá z angličtiny.

„Bianca Bellová je autorka plná paradoxů, jíž neupřeme specifický druh talentu. Asi zatím nemůže jinak, prezentuje život – stejně jako ty odznaky s odvrácenou tváří v celé knize – s cynickou ironií a na nevelké ploše textu. Provokuje, zneklidňuje a budí otázku, zda lze takto psát i dál.“ - Jiří Urbanec 

Akci organizuje České literární centrum, vydavatelství Tres Hermanas Ediciones, České centrum v Madridu a knihkupectví Luces.

Více informací na stránkách:
https://www.librerialuces.com/es/
https://treshermanas.bigcartel.com/
https://www.czechlit.cz/en/book/el-lago-en/