Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Překladatelský workshop s Anežkou Charvátovou na univerzitě Complutense

Významná překladatelka především iberoamerické literatury Anežka Charvátová povede překladatelský workshop v rámci Středoevropského týdne na univerzitě Complutense v Madridu. Program Týdne středoevropské kultury bude připomínkou 30. výročí pádu Berlínské zdi. Součástí workshopu bude seznámí posluchačů s vývojem českého překladatelství po roce 1989. Akce se uskuteční 6. listopadu v 10:30h v aule D-207 budovy D na Filologické fakultě.

Doktorka Anežka Charvátová je jedna z nejvýznamnějších českých hispanistek a svojí činností přispívá k propagaci hispánské kultury v České republice. Působí jako pedagožka na Karlově univerzitě v Praze, kde vyučuje historii překladatelství a hispanoamerickou a španělskou literaturu. V současnosti je jednou z nejvyhledávanějších a nejznámějších překladatelek ze španělštiny, francouzštiny a italštiny. Mezi její práce patří například překlady děl Roberta Bolaña, Guillerma Cabrery Infante, Maria Vargase Llosy, Ernesta Sábata, Luise Sepúlvedy, Adolfa Bioye Casarese, Carlose Fuentese, Umberta Eca, a dalších. Za své překlady obdržela ceny Josefa Jungmanna (2013) a Magnesia Litera (2004). 
Během své profesionální kariéry pracovala jako editorka ve třech vydavatelstvích, kde se podílela na šíření španělské a hispánské literatury v českém prostředí. Spolupracuje na literárních pořadech Českého rozhlasu a pravidelně přispívá do několika novin a časopisů. Kromě toho moderuje debaty se spisovateli pro kulturní instituce, jako jsou Institut Cervantes v Praze, Praha – město literatury nebo pražským knižní veletrh Svět knihy.

Akci organizuje Universidad Complutense, Velvyslanectví České republiky ve Španělsku, České centrum v Madridu a EUNIC Španělsko.