Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Obrazy Jiřího Georga Dokoupila v madridské La Casa Encendida

Český umělec Jiří Georg Dokoupil, známý především pro svou oblibu ve střídání stylů, vystaví své obrazy v madridské Casa Encendida. Průřez malířovou tvorbou, kterou charakterizuje neustálý vývoj a experimentování, bude k vidění od 6. února do 12. dubna 2020.

Výstava návštěvníkům představí Dokoupilův přechod od stylové rozmanitosti v počátcích jeho kariéry, pomocí které se vymezoval vůči chladnému konceptualismu, až po současnost. V aktuální tvorbě převládá tvůrčí svoboda, v níž ustupuje od požadavku trvalé změny.

Za svou kariéru vyzkoušel více než sto různých malířských technik a experimentoval s různými uměleckými styly. Mezi jinými ho zaujal především neoexpresionismus, figurativní malba a některé avantgardními styly. Proto můžeme Dokoupila zařadit do širšího proudu postmoderního umění. Jeho neustálé experimentování s malířskými postupy a metodami se odráží i v jeho uměleckých cyklech. Za svou kariéru tvořil například i za pomoci sazí ze svíček, úderů biče, barevných mýdlových bublin nebo jednotlivých políček filmového pásu.

Jiří Georg Dokoupil (Krnov, 1954) je současný český umělec, kterého je těžké zařadit do jednoho určitého směru. Nejčastěji je považován za neoexpresionistu sympatizujícího s dadaismem a nejrůznějšími experimentálními technikami. Po roce 1968 byl nucen s celou rodinou emigrovat do Německa, kde započal svá studia výtvarného umění. Postupně studoval v Kolíně nad Rýnem a Frankfurtu, až se nakonec usadil v New Yorku, kde studoval pod vedením německého konceptuálního malíře Hanse Haackeho. V roce 1979 založil spolu s dalšími výtvarníky uměleckou skupinu Mülhermer Freiheit. Od té doby realizoval desítky výstav po celém světě a vytvořil více než 60 cyklů, v nichž využil nejméně stovku různých uměleckých technik a stylů. V současnosti střídavě žije a pracuje v Las Palmas, Riu de Janeiro, bulharském Plovdivu nebo Madridu, kde působil i jako hostující profesor v umělecké akademii Círculo de Bellas Artes. 

Kurátor výstavy: Christian Domínguez

Výstavu pořádá Casa Encendida se spolupráci s Českým centrem v Madridu. Vstup zdarma.