Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Na Univerzitě Complutense bude k vidění výstava fotografií k 30. výročí událostí roku 1989

V rámci Týdne středoevropské kultury na Univerzitě Complutense v Madridu budou mít návštěvníci možnost si prohlédnout desítky fotografií zachycující atmosféru podzimních dní roku 1989 v Československu, Maďarsku či Polsku. Výstava 1989: Příchod demokracie konaná k 30. výročí těchto událostí, které změnily celou Evropu, bude k vidění v prvním patře Fakulty geografie a historie od 5. do 30. listopadu.

Páteří výstavy bude to nejlepší z československých a polských fotografií. Tato díla předních fotografů doplní několik příspěvků ilustrujících dění na konci 90. let v Maďarsku. Příchozí tak budou mít jedinečnou možnost zjistit, jak před 30 lety vypadal pád komunismu ve střední Evropě.

Rok 1989 byl pro dějiny Evropy rozhodující. Komunistický režim se začal pomalu hroutit: nelehká ekonomická situace, nespokojenost ve společnosti a ustavičné masové demonstrace způsobily trhliny v železné oponě. Za méně než rok začaly v celém bývalém východním bloku rychlé demokratizační procesy.

Jedním z vystavených autorů je Chris Niedenthal, uznávaný britsko-polský fotograf, nositel ceny World Press Photo. Události v Československu v roce 1989 zachytilo hned několik vynikajících fotografů. Na výstavě budou k vidění mezi jinými i fotografie Dany Kyndrové, Pavla Hrocha, Lubomíra Kotka či Karla Cudlína.

Polsko bylo ojedinělé, už v roce 1980 v něm vzniklo početné hnutí Solidarność, první nezávislé hnutí kritizující na komunistický režim. Po devíti letech byly změny neodvratné. Vedení státu vyhlásilo na základě dohod u kulatého stolu svobodné volby na den 4. června 1989. Hnutí Solidarność uspělo a sestavilo vládu s premiérem Tadeuszem Mazowieckim. Události v Polsku rozpoutaly záplavu změn v celé střední a východní Evropě, které vyústily do pádu Berlínské zdi a ukončily svět dvou bloků.

Zatímco v Polsku už se opoziční Solidarność v druhé polovině roku stala parlamentním i vládním hnutím, v Československu se komunisté nehodlali s nikým dělit o moc. Křehkou rovnováhu prolomila povolená studentská manifestace 17. listopadu 1989 v Praze, která byla brutálně potlačena. V následujících letech zaplnily veřejné prostory statisíce lidí a starý režim byl přemožen.

Kromě výstavy fotografií na univerzitě v rámci Týdne středoevropské kultury proběhne i kongres nazvaný Španělsko, Evropa a konec Studené války. Třicet let od roku 1989, kde mezi 7. a 8. listopadem vystoupí přední mezinárodní experti na zmíněnou tématiku.

Výstavu pořádá Univerzita Complutense, Velvyslanectví České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska, spolu s Českým centrem v Madridu a Polským kulturním institutem.