Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Generál Petr Pavel se zúčastní debaty v Toledu u příležitosti výročí vstupu České republiky do NATO

Bývalý nejvyšší vojenský představitel NATO a bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky Petr Pavel se 11. června v 10.00 hodin zúčastní 31. ročníku Mezinárodní bezpečnostní konference v hotelu Parador de Toledo. Spolu s Javierem Solanou, bývalým generálním tajemníkem NATO, a dalšími odborníky se zaměří na současné a budoucí výzvy Severoatlantické aliance. Na konferenci „NATO: Nejistota amerického odchodu“ promluví také ministryně obrany Španělska Margarita Robles nebo prezident regionu Castilla – La Mancha Emiliano García Page. V rámci programu vystoupí také Petr Luňák, zástupce ředitelky Odboru veřejné diplomacie NATO, a to v debatě „NATO a vliv Spojených států. Vnitřní nepřítel?“, která se koná ve 12.30 hodin.

V roce 2019 uplyne 70 let od podepsání Severoatlantické smlouvy ve Washingtonu, která položila základy Severoatlantické alianci, a 20 let od vstupu Polska, Maďarska a České republiky, prvních zemí Varšavské smlouvy, které do Aliance vstoupily.

Generál Petr Pavel (Planá, 1961) byl mezi lety 2012–2015 náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky a v letech 2015–2018 nejvyšším vojenským představitelem NATO.

Zahajovacího projevu se zúčastní prezident regionu Castilla – La Mancha Emiliano García Page a členové Asociace evropských novinářů Diego Carcedo a Miguel Ángel Aguilar. Petr Pavel bude hostem druhé debaty, která bude pojednávat o vstupu zemí Varšavské smlouvy do NATO, ve které vystoupí také Janusz Onyszkiewicz, ministr obrany Polska v letech 1992–1993 a 1997–2000, Javier Solana, generální tajemník NATO v letech 1995–1999 a Vargha Tamás, státní tajemník pro zpravodajské služby a bývalý státní tajemník pro obranu Maďarska.

Akci pořádá Asociace evropských novinářů ve spolupráci se španělským Ministerstvem obrany, Velvyslanectvím České republiky ve Španělsku a Českým centrem v Madridu.