Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Golem Gustava Meyrinka zahájí cyklus o židovské literatuře

Spisovatel Juan Pablo Bertazza rozebere mystický příběh Golema a poodhalí některá z tajemství spisovatele Gustava Meyrinka, autora jednoho z největších děl světové židovské literatury odehrávající se v tajemných zákoutích pražského Židovského ghetta. První rozpravu z cyklu “Díla, která tvořily dějiny“ můžete sledovat 14. července v 18h na YouTube kanálu Centra Sefarad-Israel.

“Díla, která tvořily dějiny“ je název nového cyklu v programu Sefardsko-Izraelského centra v Madridu, který představí divákům díla židovských autorů a připomene význam židovské literatury v historickém a literárním kontextu. Spolu se spisovateli, učenci a odborníky se můžete ponořit do podrobných analýz a nových pohledů na knihy, které se staly významnými mezníky v dějinách a dodnes jsou považovány za mistrovská díla světové literatury.

 První ze série online setkání, které spoluorganizuje České centrum v Madridu, se zaměří na knihu Golem Gustava Meyrinka. Argentinský spisovatel žijící v Praze Juan Pablo Bertazza nabídne analýzu díla ve spojitosti s životem autora a prostředím židovské Prahy. Doprovodí jej Stanislav Škoda, ředitel Českého centra v Madridu.

Juan Pablo Bertazza (Buenos Aires, 1983) je autorem básnických sbírek Los que no hablan (Ti, kteří nemluví, 2010), En base doble (Pokoj pro dva, 2013), Calle Lavalle (Ulice Lavalle, 2015) a La Revolución tranquila (Tichá revoluce, 2015). V roce 2017 získal od projektu Praha – město literatury dvouměsíční rezidenční tvůrčí pobyt v Praze a při té příležitosti napsal sbírka Na prahu Prahy. Jeho nejnovější dílo je prozaický debut Pražský syndrom (Sindrome Praga, 2019) V současné době žije v trvale v Praze, kde spolupracuje na vysílání českého rozhlasu Radio Praha.

YouTube kanál Centra Sefarad-Israel:
https://www.youtube.com/watch?v=df4Bf9J2AMg&feature=youtu.be 

Další setkání z cyklu:
Píseň písní – 24. září, 18 h.
Proměna Franze Kafky – 20. října, 19 h.
Spiknutí proti Americe Philipa Rotha – 25. listopadu, 19 h.
Rudá jízda Issaka Bábela – 16. prosince, 19 h.