Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Konference o pádu železné opony ve Valladolidu

Konference „Země středovýchodní Evropy a Evropská Unie, třicet let poté“ v Institutu evropských studií na valladolidské univerzitě se bude 11. - 13. prosince věnovat přechodu k demokracii v Československu, Polsku, Maďarsku a Rumunsku v roce 1989. Součástí druhého dne konference zaměřeného na události v Československu bude debata, které se účastní novinář a překladatel Petr Zavadil spolu s ředitelem Českého centra v Madridu, Stanislavem Škodou. U kulatého stolu zasednou s profesorem Ricardem Martínem de la Guardia v 11:30 v aule Institutu evropských studií.

Pád berlínské zdi přinesl velké změny ve východní Evropě, započal přechod k demokracii v zemích komunistického bloku a otevřel jim cestu k Evropské Unii a NATO. Třicet let poté se ve Valladolidu pořádá setkání zaměřené na studium této události a souvisejícího období, které vedlo k pádu komunismu v Evropě.

První den konference 11. 12. bude zaměřen na události v Polsku. Součástí programu bude zahájení fotografické výstavy “1989: Bukurešť-Praha-Varšava” v 17 hod.
Další den bude věnován Československu a Maďarsku, poslední den Rumunsku.

Kompletní program bude brzy k dispozici na webu Institutu evropských studií: http://iee.blogs.uva.es/actividades/

Novinář a spisovatel Petr Zavadil (1975) pracoval velkou část svého života v zahraniční redakci České televize, kde se věnoval především událostem ve Francii, Španělsku a Latinské Americe. Mezi lety 2013 a 2018 byl zahraničním zpravodajem v Paříži. Je také významným literárním překladatelem, získal dvě ceny Josefa Jungmanna za překlady děl Antonia Gamoneda, Gabriela Cabrera Infante a Josého Ángela Valente.

 

REZERVACE

Omezený počet míst do zaplnění kapacity.

http://iee.blogs.uva.es/actividades/

Základní vstupné: 20 euro

Studenti, zaměstnanci UVa, bývalí studenti a nezaměstnaní: 10 euro

 

Institut evropských studií (IEE) valladolidské univerzity pořádá tuto akci ve spolupráci s Polským kulturním institutem, Českým centrem v Madridu, Velvyslanectvím Maďarska a Rumunským kulturním institutem.