Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Film Učitelka na Týdnu středoevropské kultury madridské univerzity Complutense

Jeden z nejlepších počinů české a slovenské kinematografie posledních let, koprodukční film Učitelka režiséra Jana Hřebejka se promítne v rámci Týdne středoevropské kultury na Universidad Complutense v Madridu. Projekt, který je pořádaný u příležitosti 30. výročí sametové revoluce, zahrnuje různé projekce, výstavy, přednášky a debaty. Režisér Jan Hřebejk ve filmu Učitelka věrně zachycuje napjatou atmosféru, korupci a nespravedlnost komunistického režimu, které se šířily celou společností, bratislavskou základní školu nevyjímaje..

Učitelka (Jan Hřebejk, 2016, 102“)
Zdánlivě empatická a laskavá učitelka manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiče  s cílem vlastního obohacení, které nabírá různých podob, od materiálních výhod po vidinu milostného poměru. Většina rodičů, nejen z obav o prospěch svých milovaných dětí, se třídní učitelce základní školy podvoluje a poskytuje jí nejrůznější služby, dárky a jiné pozornosti. Najdou se však tři rodiny, které se rozhodnou učitelce vzepřít a stávající situaci se společně s ředitelkou školy pokusí zvrátit na konspirativní třídní schůzce.

Děj strhujícího a velmi aktuálního snímku o síle lidského charakteru inspirovaného skutečnou událostí se sice odehrává na začátku 80. let, ale jde o příběh univerzální, který by se mohl odehrát kdekoliv a v jakékoli době, neboť zkorumpovanost, stejně jako malost a vypočítavost, vládnou světem bez ustání. (ČSFD)

V roce 2016 byla představitelka hlavní role Zuzana Mauréry oceněna cenou za nejlepší herecký výkon v hlavní roli na festivalu v Karlových Varech a na festivalu v Gijónu film získal cenu za nejlepší soundtrack a uměleckou režii.

Akci pořádá Universidad Complutense, Velvyslanectví Slovenské republiky, Velvyslanectví České republiky a České centrum v Madridu.