Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

David Matuška Olzín představí v Madridu svou básnickou sbírku „Patrik M.“

Fanoušci poezie budou mít 28. února jedinečnou možnost seznámit se se sbírkou básní „Patrik M.“ David Matuška už několik desetiletí v rámci svého „Project Matuška“ připravuje představení plná hudby, poezie či vizuálního a scénického umění. A ve stejném duchu se ponese i prezentace jeho nejnovější knihy. Tu španělskému publiku představí osobně od 19 hod. v knihkupectví La Buena Vida v Madidu. Akci bude moderovat ředitel Českého centra v Madridu Stanislav Škoda a svou troškou do mlýna přispěje i zástupce vydavatelství Borja Ediciones.

V prologu básnické sbírky napsal Mariano Sánchez Soler následující: „Patrik M. je experimentální cesta za poznáním sebe sama. Je to vnitřní dialog v němž básník odhaluje své nitro. Ale činí tak bez přehánění či přetvářky. Raději pracuje se silnými literárními obrazy, které dávají naplno vyniknout jeho hlubokému vnímání reality a způsobu, jakým ji za pomoci svých emocí dokáže reflektovat.“

David Matuška Olzín (1976, Karviná) je zakladatelem Matuška Project, souboru zabývajícího se  tvorbou, produkcí a realizací představení, která kombinují poezii, hudbu, vizuální a scénické umění. Mimo jiné je také filolog, překladatel, tlumočník, básník, muzikant, skladatel a profesor jazyků. O prolínání hudby, poezie a vizuálního umění se ve své práci začal zajímat již v roce 1993. Uvedl autorská představení inspirovaná jeho vlastními básněmi, stejně jako básněmi Ernsta Jandla, Pavla Šruta, Leonarda Cohena, Toma Waitse, Javiera Cebriána a dalšími. Jeho představení se hrají v České republice od roku 1994, ve Španělsku od roku 2008. Za tu dobu publikoval mnoho básnických sbírek, podílel se na několika antologiích vizuální a diskurzivní poezie a spolupracoval na různých bilingvních hudebních i filmových projektech. Je také autorem multidisciplinárního díla Patrik (2019), hraje na baskytaru, skládá hudbu i texty a nahrával s několika českými a španělskými skupinami jako Kaz 67 a Los Accidentes.