Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Bianca Bellová představí španělský překlad Jezera v Seville

Druhou zastávkou na spanilé cestě Biancy Bellové bude Sevilla. I zde španělskému publiku představí nejnovější překlad své knihy Jezero, ve které se malý chlapec Nami musí vydat na nebezpečnou cestu za poznáním sebe sama. Tentokrát autorku doprovodí španělská spisovatelka Aurora Delgado a Cristina Pineda z nakladatelství Tres Hermanas Ediciones. Akce se uskuteční v knihkupectví Casa Tomada 19. února od 19:30 hodin. Vstup zdarma do naplnění kapacity sálu.

Děj knihy Jezero se odehrává v jakémsi sovětském městě na konci světa. Jezero, které je pro její obyvatele životně důležité, vysychá a zlověstně ohrožuje své břehy. Muži mají vodku, ženy potíže a děti ekzém. Chlapec Nami se z tohoto apokalyptického světa vydává se na cestu s nejasným plánem najít matku, která zmizela z jeho života, když byl batole. Aby dokázal odhalit největší tajemství svého života, musí se vydat na cestu přes jezero. Tento román, který je surovým popisem života ve zdevastované zemi a v prostředí, kde lidé bojují o holé přežití, získal Evropskou cenu za literaturu a cenu Magnesia Litera v hlavní kategorii Kniha roku. O španělský překlad knihy se postaral Daniel Ordóñez.

Bianca Bellová (Praha, 1970), česká rodačka s bulharskými kořeny, vydala už pět knih: Sentimentální román (2009), Mrtvý muž (2011), Celý den se nic nestane (2013), Jezero (2016) a Mona (2019). Kromě románové tvorby publikovala i několik povídkových sbírek, přispívá do několika časopisů a překládá z angličtiny.

„Bianca Bellová je autorka plná paradoxů, jíž neupřeme specifický druh talentu. Asi zatím nemůže jinak, prezentuje život – stejně jako ty odznaky s odvrácenou tváří v celé knize – s cynickou ironií a na nevelké ploše textu. Provokuje, zneklidňuje a budí otázku, zda lze takto psát i dál.“ - Jiří Urbanec 

Akci organizuje České literární centrum, vydavatelství Tres Hermanas Ediciones, České centrum v Madridu a knihkupectví Casa Tomada.

Více informací na stránkách:
http://casatomada.es/
https://treshermanas.bigcartel.com/
https://www.czechlit.cz/en/book/el-lago-en/