Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

„Sedmikrásky“ budou součástí filmového cyklu určeného madridským studentům

Film Věry Chytilové „Sedmikrásky“ patřící mezi nevýznamnější filmy československé nové vlny bude k vidění 9. března v 10 hod. v madridské Cinetece. Projekce proběhne v rámci cyklu, který nabízí studentům neobvyklé filmové formáty, stejně jako témata k zamyšlení a diskuzi.

Sedmikrásky (Věra Chytilová, 1966, 74 min.)
Dvě mladé dívky si jednoho dne při opalování řeknou, že svět kolem nich je zkažený, takže ony budou také zkažené, a toto rozhodnutí rázem udává spád celého filmu: hrdinky jsou strůjkyně na sobě nezávislých situací, v nichž cíleně škodí svému okolí. Věra Chytilová porušuje linearitu vyprávění, uplatňuje techniku koláže v obraze i ve zvuku a vytváří snímek kritizující soudobou společnost a postavení ženy ve světě ovládaném muži. Tento metaforický, provokativní a v zásadě reflexivní film patří k nejvýznamnějším počinům československé nové vlny.

Ženská odpověď (Agnès Varda, 1975, 8 min.)
1975: Rok ženy. Televizní stanice Antenne 2 žádá sedm žen filmařek, aby v sedmi minutách odpověděly na otázku: „Co je to žena?“ Agnès Varda odpovídá filmovým pojednáním Ženská odpověď (Naše tělo, naše pohlaví). Ženy mluví o sexu, touze, reklamě a dětech (mít je či nemít).

Jazyk: Originální verze se španělskými titulky

Rebvelados je program (neortodoxních) projekcí, setkání a vzdělávacích aktivit souvisejících s audiovizuální tvorbou, který pořádá Cineteca Madrid ve spolupráci s DocumentaMadrid pro studenty druhého stupně středních škol a bakalářských programů. Prostřednictvím projekcí na svou dobu provokativních filmů, se Rebvelados snaží podpořit kritické myšlení studentů a rozšířit jejich povědomí v oblasti audiovizuálních médií. Dopolední bezplatné projekce nabídnou studentům nevšední zážitek, se kterým by se v komerčních kinech a televizích pravděpodobně jen tak nesetkali.

Více informací: https://www.cinetecamadrid.com/ciclo/rebvelados