Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Festival Animac přináší Krtečka do vašich domovů

Mezinárodní festival animovaných filmů ANIMAC přináší spolu s Českým centrem v Madridu španělským dětem legendárního Krtečka Zdeňka Milera, aby nám zpříjemnil tyto dny. Deset kapitol můžete zhlédnout na Vimeo kanálu festivalu Animac od 21. dubna do 20. května.

První film o Krtečkovi pochází z roku 1956. A přestože má Krteček již více než 60 let, stále je nadšeně sledován a obdivován nejen těmi nejmenšími z celého světa. Dohromady se za tu dobu vytvořilo více než 50 kapitol mapujících Krtečkova dobrodružství, poslední z nich měla premiéru v roce 2002. Festivalová sekce Animac Vintage se tento rok zaměřila na první sérii z 60. a 70. let.

Postava Krtečka pozoruje svět dětskýma očima, snaží se ho pochopit a jeho kamarádi i diváci se učí spolu s ním. Emoce a vztahy, které má se svými přáteli, jsou důležitou součástí jeho vesmíru. Přátelství, solidarita, láska k přírodě, radost ze života a humor jsou nezbytné ingredience a klíč k úspěchu a nadčasovosti.

Mimořádný hudební doprovod českého skladatele Vadima Petrova a zvukový design hrají důležitou roli. Malý protagonisté této historické série nemluví a dorozumívají se za pomocí různých zvuků.

V České republice stejně jako v ostatních zemích bývalého sovětského bloku byl Krteček stejně populární jako jinde Mickey Mouse. Jeho tvůrce Zdeněk Miler dobře věděl jak kombinovat moderní grafiku a něžné příběhy s tématy a nejistotami dané doby.

Program je doprovázen úvodním videem, ve kterém ředitelka Animacu a odbornice na dějiny animovaného filmu Carolina López objasňuje divákům historický a umělecký kontext vzniku díla Zdeňka Milera i odezvu seriálu a jeho a vliv na pozdější tvůrce i diváky.

„S Animac Vintage chceme oprášit a vyzdvihnout tuto velkolepou animovanou sérii, která je významná jak po umělecké stránce, tak i pro hodnoty, které šiří. Již brzy budeme sdílet hravě-pedagogickou dokumentaci s aktivitami souvisejícími s těmito animacemi“. - Carolina López

Program (Topito consigue unos pantalones (Jak krtek ke kalhotkám přišel) je v programu jedinou kapitolou s dialogy)

ČÁST 1

Topito consigue unos pantalones (Jak krtek ke kalhotkám přišel)
Česká republika, 13 min, 1957
Režie: Zdeněk Miler

Jak se dělají kalhoty? Prádlo shromažďují čápy, mravenci pracují na tkalcovských stavech a další zvířata pomáhají Krtečkovy mít své první kalhoty, zatímco on objevuje svůj vlastní výrobní proces.

Topito y el coche (Krtek a autíčko)
Česká republika, 14 min 30 s, 1963
Režie: Zdeněk Miler

Krteček sní o svém vlastním autě.

Topito y el cohete (Krtek a raketa)
Česká republika, 8 min 40 s, 1965
Režie: Zdeněk Miler

Krtečkova raketa se rozpadá a ztroskotá uprostřed opuštěného ostrova. Zvládne ji znovu postavit?

Topito y la estrella verde (Krtek a zelená hvězda)

Česká republika, 7 min 30 s, 1969
Režie: Zdeněk Miler

Krteček chce vrátit hvězdu na nebe.

Topito en el zoo (Krtek v Zoo)

Česká republika, 6 min 5 s, 1969
Režie: Zdeněk Miler

Krteček v zoo objevuje překvapivá exotická zvířata.

ČÁST 2

Topito y el paraguas (Krtek a paraplíčko)

Česká republika, 7 min 10 s, 1971
Režie: Zdeněk Miler

Uprostřed hory starého haraburdí najde Krteček deštník. Těšit se můžete také na komediální facku a dobrodružství s melounem.

Topito pintor (Krtek malířem)

Česká republika, 9 min 35 s, 1972
Režie: Zdeněk Miler

Šelma vyděsí lesní zvířátka, ale za pomoci malby dokáže Krteček udržet situaci pod kontrolou.

Topito y la música (Krtek a muzika)
Česká republika, 5 min 15 s, 1974
Režie: Zdeněk Miler

Krteček je milovníkem hudby. Při jednom poslechu se mu rozbije gramofon, neváhá a využije svého důvtipu a pomoci myšího kamaráda k vytvoření nové hudby ze zvuků přírody.

Topito y el huevo (Krtek a vejce)
Česká republika, 5 min 35 s, 1975
Režie: Zdeněk Miler

Uprostřed lesa se objeví osamocené vajíčko. Krteček se chystá najít svou rodinu a zároveň si užít zábavné dobrodružství v továrně na sušenky.

Topito y el buldócer (Krtek a buldozér)
Česká republika, 5 min 42 s, 1975
Režie: Zdeněk Miler

Les se stane místem revoluce, stroje pracují na stavbě nové silnice. Krteček a jeho přátelé požadují, aby příroda existovala společně s požadavky na pokrok.

Odkazy:

Vimeo Animac
https://vimeo.com/animaclleida

CAROLINA LÓPEZ PŘEDSTAVUJE ANIMAC VINTAGE
https://vimeo.com/408553573

Krteček / Topito - Part 1
https://vimeo.com/408802554

Krteček / Topito - Part 2
https://vimeo.com/410063315