Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Muzeum valladolidské univerzity (MUVA) uvede výstavu “1989: Bukurešť-Praha-Varšava”

Součástí konference „Země středovýchodní Evropy a Evropská Unie, třicet let poté“, se v muzeu valladolidské univerzity představí výběr fotografií zachycující atmosféru boje za demokracii v Československu, Polsku a Maďarsku v roce 1989. Výstavu, kterou již bylo možné vidět v Madridu nebo Barceloně, tvoří snímky prvotřídních autorů jako je Chris Niedenthal, Dana Kyndrová, Karel Cudlín, Pavel Hroch, Jan Šibík, Florin Andreesku a další. Zahájení výstavy proběhne 11. prosince v 17:00 hod.

Rok 1989 byl pro dějiny Evropy rozhodující. Komunistický režim se konečně ukázal jako kolos na hliněných nohách. Nelehká ekonomická situace, nespokojenost ve společnosti a ustavičné masové demonstrace způsobily trhliny v železné oponě. Za méně než rok začaly rychlé demokratizační procesy v celém bývalém východním bloku.

Polsko bylo ojedinělé, už v roce 1980 v něm vzniklo početné hnutí Solidarność jako první nezávislé hnutí kritizující na komunistický režim. Po devíti letech byly změny neodvratné. Vedení státu vyhlásilo na základě dohod u kulatého stolu svobodné volby na den 4. června 1989. Hnutí Solidarność uspělo a sestavilo vládu s premiérem Tadeuszem Mazowieckim. Události v Polsku rozpoutaly záplavu změn v celé střední a východní Evropě, které vyústily do pádu Berlínské zdi a ukončily svět dvou bloků.

Zatímco v Polsku už se opoziční Solidarność v druhé polovině roku stala parlamentním i vládním hnutím, v Československu se komunisté nehodlali s nikým dělit o moc. Křehkou rovnováhu prolomila povolená studentská manifestace 17. listopadu 1989 v Praze, která byla brutálně potlačena. V následujících letech zaplnily veřejné prostory statisíce lidí a starý režim byl přemožen.

Stejně jako v dalších sousedních zemích měla v roce 1989 velká část rumunské společnosti odpor k diktátorskému režimu Nicolae Ceaușesca. Na rozdíl od jiných předáků členských zemí Varšavské smlouvy nebyl Ceaușescu příliš prosovětský. Zatímco vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov požadoval reformy, Ceaușescu vládl pevnou rukou a budoval svůj kult osobnosti. V důsledku toho byla rumunská revoluce mnohem brutálnější, přechod k demokracii stál mnoho životů a zraněných demonstrantů.

Výstava je pořádána Institutem evropských studií (IEE) valladolidské univerzity ve spolupráci s Muzeem valladolidské univerzity, Polským kulturním institutem, Českým centrem v Madridu, Velvyslanectvím Maďarska a Rumunským kulturním institutem.