Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

1989: ROK SVOBODY

Studentská demonstrace, kterou 17. Listopadu 1989 v Praze násilně potlačila komunistická policie, odstartovala události, jež vedly k pádu totalitního režimu v Československu. Následný přechod k demokracii již proběhl bez zbytečného krveprolití, díky čemuž je ve světě známý jako Sametová revoluce.

Dramaturg a disident Václav Havel se během jednoho roku dostal z komunistického vězení až do čela nově vzniklého demokratického československého státu a stal se jednou z hlavních tváří změn, které probíhaly ve střední a východní Evropě a vyvrcholily pádem Berlínské zdi a rozpuštěním Varšavské smlouvy. Po těchto událostech se Česká republika, stejně jako zbytek osvobozené Evropy, začala orientovat směrem na Západ a v roce 1999 vstoupila do NATO a v roce 2004 do Evropské Unie.

České centrum v Madridu v tomto roce připomíná výročí Sametové revoluce nejrůznějšími akcemi v Madridu a v dalších španělských městech.

 

NADCHÁZEJÍCÍ UDÁLOSTI

 

5-30/11 Na Univerzitě Complutense bude k vidění výstava fotografií k 30. výročí událostí roku 1989

V rámci Středoevropského týdne na Univerzitě Complutense v Madridu budou mít návštěvníci možnost si prohlédnout desítky fotografií zachycující atmosféru podzimních dní roku 1989 v Československu, Maďarsku či Polsku. Výstava 1989: Příchod demokracie konaná k 30. výročí těchto událostí, které změnily celou Evropu, bude k vidění v prvním patře Fakulty geografie a historie od 5. do 30. listopadu.

 

 

 

19/11-15/12 Španělský Kongres zavzpomíná na Václava Havla při příležitosti výročí sametové revoluce

Fotografie, originály samizdatových dokumentů, psací stroj Václava Havla: to vše spolu s mnoha informacemi o životě prvního českého prezidenta bude k vidění v dolní komoře španělského parlamentu na výstavě připomínající 30 let od pádu komunismu a návratu k demokracii.

 

 

 

 

30/11 Madrid si koncertem připomene Den boje za svobodu a demokracii

Symfonický orchestr Chamartín pod vedením Josého Herradora uctí 30 let od pádu komunistického režimu v Československu koncertem, na němž zazní díla klasických autorů. Mezi jinými si posluchači boudou moci užít i skladby španělského skladatele Manuela de Fally či Antonína Dvořáka. Akce se uskuteční 30. listopadu o půl osmé večer v komorním sále Auditorio Nacional a završí tak všechny vzpomínkové akce konané u příležitosti 30. výročí Dne boje za svobodu a demokracii připadajícího na 17. listopad.

 

 

 

11-13/12 Muzeum valladolidské univerzity (MUVA) uvede výstavu “1989: Bukurešť-Praha-Varšava”

Součástí konference „Země středovýchodní Evropy a Evropská Unie, třicet let poté“, se v muzeu valladolidské univerzity představí výběr fotografií zachycující atmosféru boje za demokracii v Československu, Polsku a Maďarsku v roce 1989. Výstavu, kterou již bylo možné vidět v Madridu nebo Barceloně, tvoří snímky prvotřídních autorů jako je Chris Niedenthal, Dana Kyndrová, Karel Cudlín, Pavel Hroch, Jan Šibík, Florin Andreesku a další. Zahájení výstavy proběhne 11. prosince v 17:00 hod.

 

 

 

12/12 Konference o pádu železné opony ve Valladolidu

Konference „Země středovýchodní Evropy a Evropská Unie, třicet let poté“ v Institutu evropských studií na valladolidské univerzitě se bude 11. - 13. prosince věnovat přechodu k demokracii v Československu, Polsku, Maďarsku a Rumunsku v roce 1989. Součástí druhého dne konference zaměřeného na události v Československu bude debata, které se účastní novinář a překladatel Petr Zavadil spolu s ředitelem Českého centra v Madridu, Stanislavem Škodou. U kulatého stolu zasednou s profesorem Ricardem Martínem de la Guardia v 11:30 v aule Institutu evropských studií.