Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

1989: ROK SVOBODY

Studentská demonstrace, kterou 17. Listopadu 1989 v Praze násilně potlačila komunistická policie, odstartovala události, jež vedly k pádu totalitního režimu v Československu. Následný přechod k demokracii již proběhl bez zbytečného krveprolití, díky čemuž je ve světě známý jako Sametová revoluce.

Dramaturg a disident Václav Havel se během jednoho roku dostal z komunistického vězení až do čela nově vzniklého demokratického československého státu a stal se jednou z hlavních tváří změn, které probíhaly ve střední a východní Evropě a vyvrcholily pádem Berlínské zdi a rozpuštěním Varšavské smlouvy. Po těchto událostech se Česká republika, stejně jako zbytek osvobozené Evropy, začala orientovat směrem na Západ a v roce 1999 vstoupila do NATO a v roce 2004 do Evropské Unie.

České centrum v Madridu v tomto roce připomíná výročí Sametové revoluce nejrůznějšími akcemi v Madridu a v dalších španělských městech.

 

NADCHÁZEJÍCÍ UDÁLOSTI


19/09-25/10    Výstava „1989: Bukurešť, Praha, Varšava“ se bude konat i v Reial Cercle Artistic v Barceloně

Úspěšná výstava fotografií českých, polských a rumunských fotografů, reflektujících události roku 1989, bude k vidění v Barceloně. Z PhotoEspaña se přesune výběr fotografií Jana Šibíka, Dany Kyndrové, Pavla Hrocha, Chrise Niedenthala a Florina Andresku do Reial Cercle Artistic, kde bude k vidění od 19. září do 25. října. Vstup zdarma.

 

 

 

 

16/10-1/11 Mexický Kongres si připomene Sametovou revoluci se snímky Pavla Hrocha

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček zahájí výstavu fotografií Pavla Hrocha v Palacio Legislativo de San Lázaro, sídle mexického kongresu v Ciudad de Mexico. Výstava je součástí výročních akcí 30 let od Sametové revoluce a pádu komunistického režimu v Československu, vystavované fotografie zachycují Sametovou revoluci a první roky demokracie v Československu 90. let. Zahájení se zúčastní také sám autor fotografií. Od zahájení 16. října bude výstava dostupná veřejnosti do 1. prosince.

 

 

5-30/11 Na Univerzitě Complutense bude k vidění výstava fotografií k 30. výročí událostí roku 1989

V rámci Středoevropského týdne na Univerzitě Complutense v Madridu budou mít návštěvníci možnost si prohlédnout desítky fotografií zachycující atmosféru podzimních dní roku 1989 v Československu, Maďarsku či Polsku. Výstava 1989: Příchod demokracie konaná k 30. výročí těchto událostí, které změnily celou Evropu, bude k vidění v prvním patře Fakulty geografie a historie od 5. do 30. listopadu.

 

 

 

5/11 Film Učitelka na Týdnu středoevropské kultury madridské univerzity Complutense

Jeden z nejlepších počinů české a slovenské kinematografie posledních let, koprodukční film Učitelka režiséra Jana Hřebejka se promítne v Rámci Týdne středoevropské kultury na Universidad Complutense v Madridu. Projekt, který je pořádaný u příležitosti 30. výročí Sametové revoluce, zahrnuje různé projekce, výstavy, přednášky a debaty. Režisér Jan Hřebejk ve filmu Učitelka věrně zachycuje napjatou atmosféru, korupci a nespravedlnost komunistického režimu, které se šířily celou společností, bratislavskou základní školu nevyjímaje.

 

 

 

 

 

14/11 Konference na Universidad de Extremadura vyzdvihne poselství Sametové revoluce

Konference ve městě Badajoz, v regionu Extramadura, má v názvu „30 let od konce studené války. Sametová revoluce v kontextu pádu berlínské zdi.“ Účastní se jí univerzitní historici a hlavním tématem bude pád komunistického režimu v bývalém Československu.

 

 

 

19/11-15/12 Španělský Kongres zavzpomíná na Václava Havla při příležitosti výročí sametové revoluce

Fotografie, originály samizdatových dokumentů, psací stroj Václava Havla: to vše spolu s mnoha informacemi o životě prvního českého prezidenta bude k vidění v dolní komoře španělského parlamentu na výstavě připomínající 30 let od pádu komunismu a návratu k demokracii.

 

 

 

 

30/11 Madrid si koncertem připomene Den boje za svobodu a demokracii

Symfonický orchestr Chamartín pod vedením Josého Herradora uctí 30 let od pádu komunistického režimu v Československu koncertem, na němž zazní díla klasických autorů. Mezi jinými si posluchači boudou moci užít i skladby španělského skladatele Manuela de Fally či Antonína Dvořáka. Akce se uskuteční 30. listopadu o půl osmé večer v komorním sále Auditorio Nacional a završí tak všechny vzpomínkové akce konané u příležitosti 30. výročí Dne boje za svobodu a demokracii připadajícího na 17. listopad.