Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.4.2014 - 28.9.2014

Madrid slaví sté výročí narození Bohumila Hrabala

K příležitosti stého výročí narození Bohumila Hrabala hostí madridská literární instituce Casa del Lector v madridském multikulturním prostoru Matadero výstavu fotografií, textů, knih, plakátů a dalších dokumentů představujících nejen Hrabalův život a odkaz, ale i jeho zdroje inspirace, místa spojená s jeho osobností či filmy natočené dle předlohy jeho románů. Výstava byla připravena ve spolupráci s Českým centrem v Madridu a probíhá od 4. dubna do 21. září.

Obrazový materiál zapůjčený z archivu Památníku národního písemnictví a soukromé sbírky spisovatelky a překladatelky Moniky Zgustové připomene také Hrabalovy cesty do Španělska, zahrne celou kolekci originálních vydání ve španělštině, citátů slavných umělců, plakátů k filmovým adaptacím ze sbírky Pavla Rajčana, fotografií z natáčení, ilustrací a koláží Jiřího Koláře inspirovanými Hrabalovými texty.

Součástí výstavy bude i virtuální procházka Prahou, kterou připravila Pražská informační služba po místech, které ovlivnily autorův život, od domu U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí, kde krátce pobýval, po libeňskou čtvrť, jež se nakonec stala jeho pravým domovem včetně nepřeberného množství Hrabalem vyhledávaných hospod.

V rámci doprovodného programu projektu proběhnou rovněž filmové projekce, komentované prohlídky, konference, kulaté stoly španělských spisovatelů a veřejná čtení.

Vydavatelství Galaxie Gutenberg připraví obnovené vydání hrabalovské biografie „V rajské zahradě trpkých plodů“ od spisovatelky Moniky Zgustové, která Bohumila Hrabala osobně poznala a přeložila značnou část jeho díla do španělštiny.

http://casalector.fundaciongsr.com/

Místo konání:

Casa del Lector. Paseo de la Chopera, 14, 28045 Madrid

Datum:

Od: 3.4.2014
Do: 28.9.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala