Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.7.2020 11:00 - 11:30

Master class Terezy Brdečkové o historii české animace

Virtuální přehlídku Czech Centres Animayo Stop Motion Special Edition zahájí scénáristka, filmová kritička a spisovatelka Tereza Brdečková se svou master class ‚Historie české animace, od Hermíny Týrlové po Jana Švankmajera‘. Master class, v anglickém jazyce, můžete sledovat zdarma 4. července od 11:00 do 11:30h (SEČ) na webu festivalu Animayo. Nutná předchozí registrace.

Tereza Brdečková nás provede historií české animace od počátků 20. století s Hermínou Týrlovou, režisérkou a producentkou více než 60 krátkometrážních animovaných stop motion filmů, zastavíme se také v polovině století u osobnosti Jiřího Trnky, ilustrátora, scénografa a režiséra, který je známý jako “Walt Disney východní Evropy” a přehlídku zakončíme v 90. letech s boomem filmového průmyslu.

Tereza Brdečková je novinářkou, filmovou kritičkou, spisovatelkou, scénáristkou, překladatelkou, moderátorkou, kulturní redaktorkou a dcerou Jiřího Brdečka, známého režiséra a scenáristy českých animovaných filmů. Vystudovala obor střihová skladba na prestižní filmové škole FAMU. V roce 1995 obdržela cenu Českého literárního fondu Stříbrná křepelka za nejlepší kulturní publicistiku. Věnuje se psaní filmových a seriálových scénářů (mezi mnohými například filmy Zrcadla pro Valdštejna‘ a ‚Toyen‘ či seriály ‚Bohéma‘ a ‚Muž a stín‘). Je autorkou mnoha literárních titulů (‚Sobecký itinerář‘, ‚ Listy Markétě‘, ‚Šahrazád a král‘, ‚Učitel dějepisu‘, ‚Slepé mapy‘,‘ Alhambra‘ a další), napsala také monografii o životě a díle svého otce ‚Jiří Brdečka: Life, animation, magic‘. Pracovala jako dramaturgyně Filmových studií Barrandov a v České televizi spolupracovala s režisérem Zdeňkem Týcem na cyklu rozhovorů ,Ještě jsem tady‘, které moderovala.

 

Registrace zdarma na Festival Animayo Stop Motion na: https://www.animayo.com/?accion=czechcentres&p=registro

Síť Českých center propaguje českou kulturu po celém světě.  Na této speciální festivalové edici stop motion animace spolupracují Česká centra v Belgii, Španělsku, Francii, Řecku, Holandsku, Izraeli, Itálii a Rusku, spolu s Velvyslanectvími České republiky v Kolumbii, Španělsku a Itálii a také FAMU, NFA, Congo Film School a produkce Maur films.

Místo konání:
Online
Datum:

4.7.2020 11:00 - 11:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala