Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.11.2019 19:00

Historik Arno Pařík zahájí výstavu děl Bedřicha Feigla

Historik židovského umění a kurátor sbírek Židovského muzea v Praze Dr. Arno Pařík promluví o díle a uměleckém odkazu malíře a grafika Bedřicha Feigla, který je považován za klíčovou osobnost hned několika evropských uměleckých hnutí, kterými jsou např. nová berlínská secese, nebo pražská Osma.

Paříkova přednáška se uskuteční v souvislosti s vernisáží výstavy Bedřicha Feigla v Madridu, jejímž kurátorem je Jan Placák.

Bedřich Feigl (1884 – 1965) byl všestranný umělec židovského původu. V Praze vystudoval Akademii výtvarných umění u Vlaho Bukovace a Františka Thieleho. V roce 1906 procestoval spolu s Emilem Fillou a Antonínem Procházkou Evropu a už o rok později se zúčastnil první výstavy pražské umělecké skupiny Osmy. Během svých cest se v Berlíně seznámil s uměním Maxe Liebermanna a berlínskou novou secesí, která ovlivnila jeho pozdější tvorbu. Mimo to spoluzakládal vídeňský avantgardní spolek Bewegung a pražský Prager Sezession. Jeho náklonnost k judaismu ho zavedla až do vzdálené Palestiny, kterou navštívil se svým bratrem Hugem. Feigl procestoval velkou část světa a žil na mnoha různých místech. Od Berlína, přes New York, až po Londýn, kde v roce 1965 zemřel. Jeho tvorba dnes visí v muzeích a galeriích po celém světě.

Vstup na slavnostní zahájení výstavy je po předchozí povinné rezervaci zdarma. Rezervaci můžete bezplatně provést na adrese: https://cutt.ly/SeOqQG1

Výstavu pořádá České centrum v Madridu, Sefardsko-Izraelské centrum a Velvyslanectví České republiky.

 

Místo konání:

Palacio de Cañete. Calle Mayor 69, Madrid

Datum:

21.11.2019 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala