Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.10.2016 20:00

Hra Olga y Václav podle Havlových dopisů své ženě z vězení se představí v Madridu

Dramaturg Carlos Be se plně ponořil do obsáhlé korespondence mezi bývalým prezidentem a spisovatelem Václavem Havlem a jeho manželkou Olgou z doby, kdy si Havel koncem 70. a začátkem 80. let odpykával trest za vzpouru proti komunistickému režimu. Herci Ana Fernandézová a José Navar ztvární hlavní role v tomto zdramatizovaném díle v madridském divadle Réplika 22. října ve 20 hodin u příležitosti připomenutí 80. výročí narození Václava Havla. Vstup je zdarma.

Václav Havel, odsouzený za vzpouru, byl poslán do vězení roku 1979. S jeho ženou mu po dobu celých pěti let dovolili komunikovat pouze písemně. Olga y Václav nám ukazuje důležitost slova v těžkém období vztahu mezi ženou a mužem, který se stane prvním prezidentem České republiky.

Ana Fernándezová a José Navar mají za úkol ztvárnit pocity a trápení páru procházejícího krizí v tomto originálním zdramatizovaném díle Carlose Bého. Drama bude představeno v sobotu 22. října ve 20 hodin v divadle Réplika, které spolu s Českým centrem tuto událost organizuje.

Herečka Ana Fernandézová přímo „vpadla“ do španělské kinematografie v roce 1999 díky filmu režiséra Benita Zambrana Solas, za který dostala cenu Goya a cenu Iris de Plata v kategorii Nejlepší začínající herečka na mezinárodním filmovém festivalu v Bruselu. Od té doby je neodmyslitelnou součástí filmů jako Sé quien eres od Patricie Ferreiry (2000) nebo You’re the one (Una historia de entonces) režiséra Josého Luise Garcíi (2000). Za poslední zmiňovaný film byla nominována na cenu Goya za Nejlepší herečku ve vedlejší roli. Další významné role ztvárnila ve filmech Mluv s ní od Pedra Almodóvara (2002) a Historia de un beso Josého Luise Garcíi (2002). V divadlech ji bylo možno vidět ve hře Arte nuevo (un homenaje) režírované Josém Luisem Garcíou v divadle Teatro Español.

José Navar je herec, v jehož divadelní kariéře vynikají tituly jako Návštěva staré dámy od Friedricha Dürrenmatta, Očištění od Sarah Kaneové, Marat/Sade Petera Weisse nebo Cesta dlouhým dnem do noci od Eugena O’Neilla. Na filmová plátna se dostal díky režisérovi Ricardu Francovi. Hrál ve snímcích jako Shevernatze (2007) Pabla Palazóna, La luz prodigiosa (2003) nebo Lola, la película (2007) režiséra Miguela Hermosa.

Carlos Be je autor a režisér divedelních her. Kromě jiných ocenění získal také divadelní ceny Premio Caja España 2001, Borne de Teatro 2006 a Serantes de Teatro 2008. Jeho aktuální portfolio obsahuje více než třicet her, které zaznamenaly úspěch v zemích jako Kolumbie, Španělsko, USA, Itálie, Mexiko, Panama, Česká republika nebo Venezuela. Jeho díla byla přeložena do češtiny, slovenštiny, angličtiny, italštiny, polštiny, portugalštiny či ukrajinštiny. Jako ředitel The Zombie Company v Madridu a Barceloně uvedl desítky divadelních her. Carlos Be navíc v roce 2010 hostoval jako režisér v pražském divadle Ungelt a pracoval na Fakultě umění na univerzitě Francisca Josého de Caldas v Bogotě.

Více informací na 
http://www.carlosbe.net/  
http://replikateatro.com/


 

Místo konání:

C/ Justo Dorado, 8. Madrid.

Datum:

22.10.2016 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala