Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.5.2020 19:00

Czech Science Café: Čeští vědci v největší astrofyzikální observatoři na světě

Český fyzik Jan Tomáštík bude hostem dalšího setkání ze série Czech Science Café organizovaného Českými centry. Ve čtvrtek 28. května v 19hod můžete poznat blíže mezinárodní projekt observatoře pro kosmické záření Pierra Augera v Argentině, na kterém se podílí tým vědců z 18 zemí, jehož je Tomáštík součástí. Prezentace se zaměří na konstrukci a principy observatoře, která studuje nejvzdálenější tajemství vesmíru dalekohledy na území o rozměru zhruba třikrát větším než oblast New Yorku. Program bude v anglickém jazyce a můžete jej sledovat prostřednictvím Zoomu.

Pro sledování je nutná registrace zde

Jan “JaRon” Tomáštík je fyzik z Univerzity Palackého v Olomouci a České akademie věd. Díky stipendiu Fulbright-Masaryk v současné době provádí výzkum na Virginia Tech University v Blacksburgu. Je také aktivním popularizátorem vědy, spoluautorem projektu Vědátor (The Science Guy), který je nejsledovanějším pop-science projektem na českém Facebooku, s vlastním Youtube kanálem, Instagramem a webovou stránkou. Několik posledních let přednáší o vědě ve školách, univerzitách a observatořích.

Věděli jste, že 15 z celkem 27 fluorescenčních detektorů (FDs) argentinské observatoře Pierre Auger bylo vyrobeno v České republice, přesněji v Olomouci?
Olomoucká Společná laboratoř optiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu Akademie Věd České republiky (JLO), se vyznačuje nejen zřejmě nejdelším názvem laboratoře na světe, ale také tradicí výroby optických prvků. Díky know-how ze dvou významných českých pracovišť a zkušenostem přeneseným ze slavné firmy Meopta Přerov, dokázala JLO nabídnout zrcadla observatoři Pierra Augera požadované kvality za požadovanou cenu a dostatečně rychle. Ze čtyř stanovišť se české zrcadlové teleskopy nacházejí v Coihueco a Loma Amarilla. Každou jednu budovu fluorescenčního detektoru (FD) tvoří 6 teleskopů neboli “ok”, dívající se v šířce 180° na atmosféru nad oblastí povrchových detektorů (SDs). Každé je pak složeno ve stylu mušího oka z 60 šestiúhelníkových segmentů. I s náhradními zrcadly tak Olomouc dodala do Argentiny téměř 1000 zrcadel. Čeští vědci pak do Argentiny pravidelně jezdí stav zrcadel kontrolovat a přeměřovat jejich odrazivost.

Událost organizují Česká centra, Vědátor a Fulbright.cz.

 

Místo konání:
Online
Datum:

28.5.2020 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala