Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.6.2019

Lichožrouti zavítají do Mexika na filmový festival GUCE

Jeden z nejúspěšnějších současných českých animovaných filmů Lichožrouti bude k vidění dne 13. 6. ve 10:00 v přednáškovém sálu Univerzity ve městě Guanajuato v rámci Mezinárodního filmového festivalu GUCE. Film vznikl na motivy stejnojmenné knihy Pavla Šruta, kterou ilustrovala Galina Miklínová. Po velkém úspěchu, který kniha zaznamenala v České republice, byla publikována i v mnoha dalších zemích. Ve Španělsku je k dispozici ve španělské, galicijské a katalánské verzi.

Lichožrouti jsou malá stvoření, která žijí mezi lidmi a mohou za to, že se lidstvu ztrácí ponožky. Ponožkami se totiž živí! Nikdy však nesní celý pár, vždy si vyberou jen jednu - lichou. Hlavním hrdinou je malý lichožrout Hihlík, který je nucen opustit svůj domov a vydat se hledat svého strýce a své trochu bláznivé bratrance, kteří žijí v domě jeho úhlavního nepřítele - excentrického a samotářského profesora. Svou odvahu Hiblík čerpá z toho, co mu předal jeho dědeček – lásku k rodině, dobrou výchovu a lichožroutí „desatero"

Galina Miklínová je jednou z nejvýznamnějších výtvarnic své generace. Už více než dvacet let se věnuje animování a ilustraci. V devadesátých letech vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér filmové a televizní grafiky u Michaely Pavlátové a profesora Jiřího Bárty. Během studia také absolvovala stáž na britské Humberside University. Její krátkometrážní film Biograf, který vytvořila jako součást své diplomové práce, získal mnoho cen u nás i v zahraničí. Mezi její další úspěšné počiny patří 26 dílný večerníček O Kanafáskovi, který vytvořila pro Českou televizi a celovečerní animovaný film Lichožrouti, ke kterému napsala scénář a ujala se i režie. Film byl natočený podle stejnojmenné knižní předlohy autorského dua Galiny Miklínové a nedávno zesnulého Pavla Šruta. Při výrobě snímku byla použita počítačová technologie. Premiéra v českých a slovenských kinech proběhla v prosinci 2016 a film byl přijat s velkým nadšením. Sklidil úspěch i u odborné veřejnosti a byl nominován na nejvýznamnější české filmové ceny, jako jsou Český lev nebo Ceny české filmové kritiky. Snímek získal cenu Trilobit, která je každoročně udělována nejlepším dílům původní audiovizuální české filmové a televizní tvorby. Ilustrace Galiny Miklínové, které zdobí již více než 30 knih se také těší velké oblibě. Knihy, které vytvořila spolu se svým dlouholetým profesním partnerem Pavlem Šrutem, získaly mnohá ocenění a byly publikovány po celém světě. Vyšly např. v Japonsku, Španělsku Rusku, Bulharsku nebo Německu. V současné době Galina Miklínová pracuje na komiksu pro děti zvaném Hadrák.

Akci organizují GUCE a České centrum Madrid.

Více informací: http://www.guce.ugto.mx/

 

Místo konání:
Dirección de Investigación y Posgrado, Universidad de Guanajuato
Datum:

13.6.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala