Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.6.2013 18:00

„Evropské hodnoty. Myšlenky Václava Havla“ na Univerzitním Institutu Evropských studií v Madridu.

Spisovatelka Monika Zgustová dne 20 června poskytne přednášku s názvem „Evropské hodnoty. Myšlenky Václava Havla“ na Univerzitě San Pablo v Madridu. Zgustová byla přítelkyní, spolupracovnicí a překladatelkou do španělštiny exprezidenta Václava Havla. Přednáška se uskuteční v Salón de Grados od 18:00 hodin.

Myšlenky Václava Havla (1936- 2011), dramaturga, pronásledovaného disidenta komunistickým režimem a prvního prezidenta, který provázel svoji zemi během přechodu k demokracii, budou hrát hlavní roli při slavnostním zakončení postgraduálního studijního programu Mezinárodní vztahy, Evropska unie, řešení krize a hrozby v globalizovaném světě na Univerzitě San Pablo.

Centrum si pro tuto příležitost zvolilo právě ony myšlenky bývalého českého prezidenta jako jednoho z otců Evropy a osobnosti, která je známá svým vlivem na historické směřování kontinetu.

Havel je nesporným protagonistou moderní historie své vlasti, obránce demokracie, poslední prezident Československa a první prezident České republiky. Pokládal za silně určující pro další vývoj evrospkého kontinentu myšlenku integrace,  díky své zkušenosti z nedemokratického režimu, opačný vývoj pak pokládá za nebezpečný. Tento proevropský diskurz lze naléz ve většině jeho děl. Za základní politické hodnoty, na nichž je založena myšlenka Evropské unie, je podle něj nutnost opětovného setkání Západní Evropy s postkomunistickou částí kontinentu.

Monika Zgustová přeložila do španělštiny mnoho klíčových děl Václava Havla, a to jak díla dramatická, tak filosofická  jako  jsou napříkad “Dopisy Olze”, dopisy, které psal svojí ženě z vězení,
 v němž strávil skoro 4 roky jako politický vězeň.

Místo konání:

Salón de Grados, Universidad CEU San Pablo, Julián Romea 23. Madrid

Datum:

20.6.2013 18:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala