Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.9.2016

Jan Novák vystaví obrázky ze svého komiksu Zátopek na Den české státnosti

Čtrnáct panelů s kresbami od Jaromíra 99 z komiksu Jana Nováka Zátopek, v Česku nedávno publikovaného biografického díla o české olympijské legendě Emilu Zátopkovi, bude vystaveno v rezidenci velvyslankyně Kateřiny Lukešové 28. září během oslavy Dne české státnosti.

Letos Jan Novák se „svým“ Zátopkem velmi úspěšně debutoval ve světě komiksů. Dílo vypráví o české olympijské legendě Emilu Zátopkovi a jeho cestě na vrchol, při níž musel překonávat řadu překážek, které mu jako sportovci do cesty kladl komunistický režim. Nicméně i díky své jedinečné povaze vytrvalce, tak zapáleného pro vítězství, že nejen při závodech, ale i při svém osobitém tréninku neváhal překonávat hranice únavy a bolesti, získal čtyři olympijská zlata a jedno stříbro. Do olympijské historie se zapsal tím, že během jediných Her v Helsinkách v roce 1952 zvítězil v závodu na 5 000m, 10 000m i v maratonu, který tehdy běžel poprvé v životě. Díky takovýmto výkonům, k nimž se mimo jiné počítá i vítězství na třech mistrostvích světa a mnoho rekordů, získal přezdívku „lidská lokomotiva“, pod kterou ho znal celý svět.

Zmíněný komiks vydala společně nakladatelství Argo a Paseka ve spolupráci s Českým olympijským výborem.

Jan Novák (Kolín, 1953) je známý spisovatel, dokumentarista, novinář, scénárista a překladatel. V roce 1969 emigroval do USA a do roku 2008, kdy se rozhodl vrátit se do Česka, žil v Chicagu. Svůj první román, Miliónový jeep (1985), napsal v angličtině. Jedná se o částečně autobiografické dílo především v pasážích, ve kterých hlavní hrdina, stejně jako jeho otec, zpronevěří peníze, aby mohl utéct ze země. Díky této knize získal Cenu Carla Sandburga pro chicagské autory za nejlepší román roku a byl nominován na Pulitzerovu cenu. Se svým druhým románem, The Grand Life (1992), Cenu Carla Sandburga vyhrál ještě jednou. Co se týče novější tvorby, jeho dílo Zatím dobrý (2004) získalo cenu Magnesia Litera pro knihu roku 2005 a za tvůj román Děda (2007) obdržel Cenu Josefa Škvoreckého. Je spoluautorem biografie Miloše Formana nazvané Co já vím? (2013). Napsal několik scénářů pro české filmy a společně se svým synem Adamem vytvořili několik dokumentů o Václavu Havlovi zachycujících jak etapu, kdy byl disidentem, tak jeho prezidentské období.

Na 28. září připadá Den české státnosti. Jde o připomínku zavraždění knížete Václava jeho bratrem Boleslavem, ke kterému došlo 28. září roku 935 ve Staré Boleslavi.

Tato akce je pouze pro pozvané hosty.

 

Místo konání:

Datum:

28.9.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala