Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.9.2018 18:30

Jan Švankmajer v Barceloně převezme cenu od The Raymond Roussel Society

Legenda animované kinematografie a surrelismu Jan Švankmajer zavítá 27. září do Barcelony, aby se zúčastnil slavnostního galavečera, který na jeho počest pořádá The Raymond Roussel Society v Katalánské filmotéce. Režisér zde převezme historicky druhou medaili, kterou společnost za své působení udělí. Součástí ceremonie, která začíná v 18:30, bude kulatý stůl, během kterého promluví přítomní odborníci i ředitel společnosti o významu a poselství Švankmajerova díla a promítne se šest jeho krátkometrážních snímků.

Jan Švankmajer vždy obdivoval básníka, spisovatele, dramaturga, hudebníka a šachisty Francouze Raymonda Roussela. Také proto pravděpodobně přijal toto ocenění, ačkoli podobné ceremonie obvykle odmítá.

Vizuální umělec Joan Bofill, zakladatel a prezident The Raymond Roussel Society, celou událost zahájí a představí pozvané hosty, mezi kterými jsou Joan Marimón a Hermes Salceda, kteří promluví o poselství a významu osobnosti Jana Švankmajera. Následně se bude promítat šest ze Švankmajerových krátkometrážních snímků v češtině:

Rakvičkárna, 1966, 10 min.

Byt, 1968, 13 min.

Jabberwocky 1971, 14 min.

Možnosti dialogu, 1982, 12 min.

Zamilované maso, 1988, 1 min.

Konec stalinismu v Čechách, 1990, 15 min.

Na závěr Jan Švankmajer u kulatého stolu promluví s ostatními přítomnými: svým producentem Jaromírem Kallistou, prezidentem a zakladatelem The Raymond Roussel Society Joanem Bofillem, spolufinancujícím členem The Raymond Roussel Society Thorem Halvorssenem, odborníkem a členem The Raymond Roussel Society Hermesem Salcedou a ředitelem a scénáristou Joanem Marimonem.

Poté Jan Švankmajer převezme medaili od ředitele The Raymond Roussel Society Joana Bofilla.

Čestná medaile, kterou Švankmajer převezme, je v pořadí druhá, kterou The Raymond Roussel Society předá. Prvním oceněným byl v roce 2017 v rámci slavnostního předáníní v New Yorku básník a držitel Pulitzerovy ceny John Ashbery. Design medaile vzešel ze spolupráce mezi umělcem a designérem Joanem Bofillem, známým zlatníkem, šperkařem a sochařem Enricem Majoralem a cukrářským mistrem Jordim Rocou z El Celler de Can Roca. Jedná se o unikátní stříbrný kus pokrytý zlatem, který uvnitř skrývá sušenku ve tvaru pěticípé hvězdy, navržený a vyrobený speciálně pro tuto příležitost.

Jan Švankmajer se narodil v Praze, v Československu, v roce 1934 a stále zde žije. Je považovaný za jedinečného umělce, jednoho z nejkoherentnějších své generace. Je autorem filmů jako Možnosti dialogu (1982), Něco z Alenky (1988) nebo Spiklenci slasti (1996), jeho dílo ilustruje jako žádné jiné terapeutickou sílu, sílu překonávat a vzdorovat, kterou umění na druhé straně Železné opony zastávalo. Nedorozumění, byrokracie, sexualita, trávicí procesy, eschatologie, teror, dekompozice, smrt, absurdno a černý humor jsou jedněmi ze základních motivů jeho subverzivních snímků. Ale talent a provázanost díla Jana Švankmajera, jež se samo zřetelně řadí k tradici surrealismu, společně s korpusem jeho teoretických textů, které o něm pojednávají, odhalují opravdovou konceptuální hloubku jeho díla. Vystudovaný v tradici českého loutkového divadla, jeho dílo je plné odkazů k avantgardě, ve kterých čerpá z mnoha pramenů (od hermeneutiky k André Bretonovi, přes symbolismus nebo texty Sada či Carolla), zároveň však rozvíjí vlastní obsese, jež jsou naprosto originální. Jan Švankmajer natočil více než 30 filmů (pět celovečerních), většinu z nich animovaných, jeho dílo má v kinematografickém prostředí značný věhlas. V posledních letech tak také vystavuje své dílo v muzeích po celém světě, například v Garage Center for Contemporary Culture v Moskvě, v Domě U Kamenného zvonu v Praze nebo ve vídeňské Kunsthalle.

The Raymond Roussel Society je vzdělávací nezisková organizace se sídlem v New Yorku, která se věnuje šíření odkazu Raymonda Roussela a propagaci kulturních a uměleckých zájmů v Rousselově duchu. Společnost sestává ze skupiny výjimečných tvůrců, myslitelů a umělců, které Rousselovo dílo nějakým způsobem ovlivňuje. The Raymond Roussel Society je místem setkávání jak umělců a myslitelů, tak lidí s revolučními myšlenkami, vytváří tak unikátní prostor pro vznik nových souvislostí a spolupráce.

Událost organizuje The Raymond Roussel Society, Katalánská filmotéka a Katalánská státní správa Generalitat de Catalunya, ve spolupráci s Českým centrem v Madridu.

http://raymondroussel.org/

 

Místo konání:
Plaça de Salvador Seguí, 1-9, Barcelona
Datum:

27.9.2018 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala