Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.2.2018 18:30

Jan Svěrák převezme Čestnou cenu MICE v La Font de la Figuera

Český režisér Jan Svěrák bude hlavní postavou závěrečného dne šestého ročníku festivalu MICE v La Font de la Figuera. Držitel Oscara z roku 1997 za film Kolja převezme Čestnou cenu před projekcí svého úspěšného filmu Obecná škola. Snímek se bude promítat v Divadle Joan de Joanes v 19:00. Na režisérovu počest proběhne taneční vystoupení skupiny Moros a Cristianos.

Událost bude zahájena recepcí v 18:30 na radnici La Font de la Figuera. Následovat bude průvod Moros a Cristianos. Slavnostní předání ceny proběhne v 19:00, na které naváže promítání filmu Obecná škola. Poté budou mít diváci prostor k diskuzi s režisérem. Obecná škola, která byla natočena v roce 1991, zaznamenala nebývalý úspěch, za který mluví nominace na Oscara. 

Jan Svěrák (1965, Žatec) je český režisér a scénárista, jeden z nejúspěšnějších filmařů své generace. Jeho filmy se těší velkému diváckému úspěchu a pravidelně získávají řadu cen na filmových festivalech. Svěrák je jedním z mála českých režisérů, kterým se podařilo obdržet Academy Award. Krátkometrážní film Ropáci je fiktivní dokument, který režisér vytvořil ještě jako student FAMU, a vyhrál s ním v roce 1988 cenu studentského Oskara. Za úspěchem Svěrákových filmů stojí vytříbený humor, kvalitní scénář a intenzivní práce s herci. Režisér patří k nejúspěšnějším z generace mladých filmařů 90. let, kteří již nebyli omezováni cenzurou. Mezi jeho nejznámější filmy patří Obecná škola, Kolja či Tmavomodrý svět.

Obecná škola, Jan Svěrák, 104’, 1991, VOSE.

Krátce po druhé světové válce v roce 1945 navštěvuje skupinka chlapců jednu ze škol na předměstí Prahy. Jejich problémové chování vede k tomu, že na místo učitele nastoupí bývalý voják a „válečný hrdina“. Ve filmu se promítají biografické prvky ze života Zdeňka Svěráka, který je autorem scénáře. Hlavní roli ztvárnil Jan Tříska, jenž hraje postavu Igora Hnízda. Jednu ze svých posledních rolí zde ztvárnil i mistr Rudolf Hrušínský.

Česká republika se zúčastní tentokrát jako hlavní host šestého ročníku festivalu MICE, který se každoročně těší spolupráci domácích i mezinárodních akademických pracovníků a studentů. Festival se bude konat v celém regionu Valencie od 11. do 24. února a bude zde uctěna památka herečce Marise Paredes a režisérům Augustínu Villaronga a Judith Colell.

Akce se koná pod záštitou MICE, Českého centra v Madridu a Velvyslanectví České republiky ve Španělsku.

Více informací na: http://www.micevalencia.com/ 

Obrázek: © BIOGRAF JAN SVĚRÁK

Místo konání:
Carrer Ontinyent, La Font de la Figuera, Valencia
Datum:

23.2.2018 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala