Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.4.2013 - 17.4.2013

Španělské filmy v československém plakátu na Fakultě výtvarných umění v Madridu

V rámci „Českých dní“ na madridské Univerzitě Complutense proběhne na Fakultě výtvarných umění výstava uměleckých filmových plakátů, které českoslovenští umělci vytvořili k propagaci zahraničních, v tomto případě zejména španělských, filmů v tehdejším Československu. Díky neobyčejným politickým podmínkám při jejich vzniku, užití moderních nástrojů při jejich tvorbě, a tím pádem i jejich obrovské umělecké hodnotě jsou československé filmové plakáty považovány za světový unikát. Výstava více než 30 plakátů bude k vidění od 10. do 17. dubna v prostorách Fakulty výtvarných umění Univerzity Complutense v Madridu. Výstavu navíc 15. dubna doplní Pavel Rajčan, kurátor největší sbírky československých plakátů, svou přednáškou na téma vzniku a vývoje tohoto unikátního československého umění, při které bude k vidění na 400 snímků těchto filmových plakátů.

Na rozdíl od zbytku Evropy, kde vznikaly v době 60. až 80. let filmové plakáty v tradiční podobě (s fotkami hlavních hrdinů, velkými nápisy a ilustračními obrázky), v Československu umělci využívali moderních nástrojů a díla tvořili pomocí koláží, fotokoláží a malby. Při tvorbě plakátů tak využívali své zkušenosti z veškerého výtvarného umění a ilustrací knih. Důležitou roli hrála v dané době cenzura, kvůli které mohli umělci vyjadřovat své názory pouze užitým uměním.  Navíc bylo velice těžké svá umělecká díla jakkoli vystavovat, a proto byly filmové plakáty pro většinu umělců jedinou možností, jak své umění prezentovat veřejnosti. Díky těmto faktorům vznikaly během třiceti let v Československu unikátní filmové plakáty s obrovskou uměleckou hodnotou.

Organizace Terryho ponožky disponuje více než 10 000 originály plakátů československé tvorby. Věnuje se jak jejich prodeji ve svém kamenném obchodě a na internetu, tak pravidelně organizuje výstavy československých filmových plakátu v České republice i zahraničí.

Více informací na www.terryhoponozky.cz.

Místo konání:

Facultad de Bellas Artes, Universidad Complutense (Campus Moncloa), Greco, 2, Madrid

Datum:

Od: 10.4.2013
Do: 17.4.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala