Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.12.2019 19:00 - 22:15

Konference v Madridu připomíná scénografa Josefa Svobodu

Jen pár měsíců po prvních #Svobodays, jež byly věnovány tomuto význačnému scénografovi, přichází jejich pokračování. To si dalo za cíl nejen prohloubit povědomí o Josefu Svobodovi, ale především o jeho práci, které dodnes inspiruje lidi po celém světě. Tentokrát se 11. prosince na Istitituto Europeo di Design (IED) v Madridu sejde scénograf Martin Ondruš spolu s doktorkou scénického umění Christine Richier a divadelní režisér Ángel Martínez Roger. Tito respektovaní odborníci ve svých oborech se s příchozími podělí o svůj pohled na Svobodův nesmazatelný odkaz.

Josef Svoboda je dnes považován za jednoho z nejdůležitějších scénografů 20. století. Jeho jméno i pracovní techniky jsou v divadelních kruzích známé po celém světě. Výrazně ovlivnil soudobé pojetí divadla, kde se zaměřil především na inovaci scénografických technik. Stopy, které po sobě zanechal, jsou znatelné i v současnosti. Jeho vliv je patrný nejen v dnešních divadelních představeních, ale i v návrzích výstav či plastickém umění. V květnu 2020 by Josef Svoboda oslavil 100. narozeniny.

 

Program

11. prosince

19:00 hod. Úvodní slovo ředitele IED Ivana Vidala

19:25 hod. Přednáška Ángela Martíneze Rogera „Divadelní expozice: Josef Svoboda, světelný scénograf“

Projekce dokumentu „Svět v zrcadle“ (10 min)

20:00 hod. Přednáška Christine Richier PhD. „Josef Svoboda: práce pro operu (vynálezy, patenty a jeho vztah v dramaturgii“

21:00 hod. Přednáška Martina Ondruše „Psychoplastická scénografie: Případ Tristana a Isoldy“

 

12. prosince

Setkání vyučujících a studentů na Real Escuela Superior de Arte Dramático v Madridu se zaměřením na scénografii ve vztahu se #Svobodays 2020

 

Martin Ondruš vystudoval pod vedením Jana Konečného scénografii na brněnské JAMU, kde poté začal i vyučovat. Kromě toho v současnost učí i na Masarykově univerzitě. Při své práci vystřídal hned několik oborů. Věnoval se nejen divadelní scénografii, ale i přípravě nejrůznějších výstav a instalací. Během své kariéry, která je úzce spjata s brněnským divadlem Husa na provázku, už stihl pracovat s předními českými režiséry, jako je Vladimír Morávek či J. A. Pitínský.

Josef Svoboda (Čáslav, 1920-Praha, 2002) byl český scénograf a pedagog, jeden z tvůrců divadla Laterna magika. Ve stopách svého otce vystudoval truhlařinu a později Ústřední školu bytového průmyslu v Praze. Od roku 1945 studoval jevištní výtvarnictví na Konzervatoři Praha a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde se poté dlouhou část svého života věnoval pedagogické činnosti společně s Akademií výtvarných umění v Praze. Od roku 1948 působil jako scénograf v Národním divadle. V roce 1958, společně s bratry Alfrédem a Emilem Radokovými založili Laternu magiku, jež je považováno za první multimedialní divadlo na světě a v rámci divadla vytvořili představení a scénu pro československý pavilón na EXPO 1958. Laterna magika pracuje s různými žánry a technologiemi, s výsadním postavením tance, baletu, pantomimy a černého divadla. Během svého života se Svoboda podílel na scénografií více než 700 představení jak v České republice, tak v zahraničí a spolupracoval s osobnostmi jako Peter Ustinov, Leonard Bernstein nebo Laurence Olivier.

Akci pořádá IED Madrid ve spolupráci s Českým centrem v Madridu a Divadelní fakultou JAMU.

 

Místo konání:

IED Palacio de Altamira, Calle de la Flor Alta, 8 28004, Madrid

Datum:

11.12.2019 19:00 - 22:15

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala