Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.4.2016 - 24.4.2016

Královské divadlo uvádí ve Španělsku Brundibára, operu terezínských dětí

Opera Brundibár složená Hansem Krásou na text libretisty Adolfa Hoffmeistera měla více než padesát repríz v terezínském ghettu, kde byl Krása vězněn. Královské divadlo tuto operu, která se stala symbolem důstojnosti a vzdoru, uvede 9. dubna ve Španělsku se sborem a sólisty souboru Pequeños Cantores ORCAM a s orchestrem Joven Orquesta de la Comunidad de Madrid (JORCAM). Představení pro školy a další zájemce proběhnou od 9. do 24. dubna v Královském divadle. Výstava kreseb dětí a dospělých vězňů z Terezína a několik setkání s Dagmar Lieblovou, která zpívala ve sboru terezínských dětí předtím, než byla se svou rodinou deportována do Osvětimi, doplní program k měsíci holokaustu, který společně připravilo několik institucí jako Královské divadlo a Centro Sefarad-Israel.

Pražský skladatel Hans Krása byl vězněn v koncentračním táboře Terezín, který byl nacistickou propagandou prezentován jako lázeňské město pro staré židy a židovské umělce, a později byl deportován do Osvětimi, odkud se již nevrátil. Opera složená v roce 1938 byla poprvé tajně uvedena o čtyři roky později v jednom pražském židovském sirotčinci. Podruhé byla uvedena v Terezínském ghettu s vězněnými dětmi, v době kdy zde byl vězněn také sám Krása, a dočkala se zde 55 repríz. Tato dětská opera, znovuobjevená na konci 70. let, která se stala symbolem kulturního vzdoru tváří v tvář nekrutějšímu teroru, byla nyní nacvičena režisérkou Susanou Gómezovou.

Autor libreta Adolf Hoffmeister byl mnohostrannou osobností. Pracoval jako karikaturista, ilustrátor, publicista a byl také básníkem, cestovatelem a diplomatem. V meziválečné době se stal jedním ze zakladatelů seskupení avantgardních umělců Devětsil.

Dagmar Lieblová, která se zúčastní generální zkoušky 3. dubna, připomíná, co opera znamenala pro terezínské děti. V Terezíně jsem se účastnila nacvičování dnes světoznámé opery Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistera Brundibár. Zpívala jsem tenkrát ve sboru. Někdy počátkem léta 1943 se začalo zkoušet, pro všechny účinkující to byla veliká událost, od samého začátku jsme byli všichni nesmírně nadšeni. Při zkouškách i při představeních jsme nemuseli myslet na to, že máme hlad, že nám hrozí všelijaké nemoci, že nás každým dnem mohou poslat do nějakého dalšího tábora, ale zpívali jsme s radostí a elánem. Brundibár byl pro nás  taková pohádka o normálním životě. O světě, kde se prodávají housky a zmrzlina, kde děti chodí do školy a nemusejí nosit hvězdu. Zpívala jsem při premiéře dne 23. září a pak už jen v několika málo přestaveních, protože v prosinci 1943 byla naše rodina poslána do Osvětimi-Birkenau.  I tak však pro mne Brundibár v Terezíně zůstal nezapomenutelným zážitkem na celý život.”


Program

Opera o dvou jednáních
Libreto Adolf Hoffmeister
Opera byla poprvé provedena v jednom židovském sirotčinci v Praze 1942 (první verze) a druhého uvedení se dočkala v Terezínském ghettu 23. září 1943 (druhá verze)
První uvedení v Madridu 28. února 2008

Sbor a sólisté souboru Pequeños Cantores ORCAM
Joven Orquesta de la Comunidad de Madrid (JORCAM)

Doporučený věk 7 let

Dirigent: Jordi Francés 
Režie: Susana Gómez 
Scéna: Ricardo Sánchez Cuerda 
Kostýmy: Gabriela Salaverri 
Osvětlení: Alfonso Malanda 
Sbormistr dětského sboru:Ana González 

Data představení
• 4. dubna (Po) 10:30h Pouze pro školy
• 4. dubna (Po) 12:00h Pouze pro školy
• 6. dubna (St) 10:30h Pouze pro školy
• 6. dubna (St) 12:00h Pouze pro školy
• 9. dubna (So) 11:00h Rodinné představení
• 9. dubna (So) 13:00h Rodinné představení
• 10. dubna (Ne) 11:00h Rodinné představení
• 10. dubna (Ne) 13:00h Rodinné představení
• 21. dubna (Čt) 10:30h Pouze pro školy
• 21. dubna (Čt) 12:00h Pouze pro školy
• 24. dubna (Ne) 11:00h Rodinné představení
• 24. dubna (Ne) 13:00h Rodinné představení

Místo: Sala Principal

Další informace a vstupenky:
http://www.teatro-real.com/es/espectaculos/1925

 

Místo konání:

Plaza Isabel II, s/n, Madrid

Datum:

Od: 9.4.2016
Do: 24.4.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala